Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

23 October 2017

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
9:30 AM   Nightingale I J A & Hicks P J & Beaver R D
9:30 AM  Bourne S M & R G
9:30 AM  Jansz S A & Morrell D M
9:30 AM  Porteous A J & K
9:30 AM  Spratford P A & E J
10:00 AM  Klaric B & Erlic S K

No room listed
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Donoghue R W & Thornton M M
9:30 AM  Gold R & V
9:30 AM  Monck R & Reid M
9:30 AM  Pearson R & Stewart L

COURT NO. 5
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Vecchi S & Aggs R E
10:00 AM  Bate S E & E S
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street, Sydney

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Smith on 02 8272 2017.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

23 October 2017

4D 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:15 AM  Johnston-Reid R J & Johnston W R
9:30 AM  Fabian D M & Barker J E
9:30 AM  Huang X L & Pearson J
9:30 AM  Kingsley C A & Mbaegbu O C
9:30 AM  Widdup T & Harrison A M
10:00 AM  Simonetta C R & O J
10:00 AM  Tong W M & Angelopoulos J

No room listed
Before Judge Boyle
9:30 AM  Baker E E & M
9:30 AM  Gouvas J & Cooper D

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Benton R A & Christopher Alistair B
9:30 AM  Henzie P D & S & P A
9:30 AM  Humphreys J A & Takans B V
9:30 AM  Jackson T & B D
9:30 AM  Jacobson K J & C A
9:30 AM  Liu Y & Ye J
9:30 AM  Mcdonald S & Hampel V A
9:30 AM  Pan X & Jack W L
9:30 AM  Ramos A J & Bauche H E
9:30 AM  Roda P & F G
9:30 AM  Soldatic K M & Biyanwila S J
9:30 AM  Staats H & Trevethan A L
9:30 AM  Tripodi E & F
9:30 AM  Winterbine F & Smit K M
2:15 PM  Li Z & Zhu L

No room listed
Before Registrar Halbert
9:30 AM  Bond A M & J S
9:30 AM  Dahal R & Budi Putri E
9:30 AM  Gill S K & Mcrandal C J
9:30 AM  Gunawan G & Tjoa B D
9:30 AM  Ide L A & Reyes R
9:30 AM  K C P & Bogati S
9:30 AM  Madden C C & R C
9:30 AM  Mulllens S W & Chand D U
9:30 AM  Park B K & W
9:30 AM  Tao M & Lau C H H
9:30 AM  West E E & P J E

PROCEDURAL HEARING. ATTENDANCE BY TELEPHONE ONLY
Before Registrar Ryan
10:00 AM  DE LEEDE S & Zoric V M
10:30 AM  Edmonds S A & Lee F

5D 5TH FLOOR
Before Registrar Halbert
10:30 AM  Auckett K J & G P
10:30 AM  Kalkan S & B O
10:30 AM  Levy E A & M A
10:30 AM  Li J & Chan H S
10:30 AM  Magi-Handel K E J & Handel A A
10:30 AM  Mckee S D & B E
10:30 AM  Medeiros De Souza S M & Kouroulis I
10:30 AM  Moreira Santos A & A
10:30 AM  Nikolovski D & L
10:30 AM  Poulsen K A O L H & Chadwell B J
10:30 AM  Preedy R A & A R
10:30 AM  Rogan M D & P D
10:30 AM  Shelly R S & A
10:30 AM  Sun Z & Qu Y
10:30 AM  Valler R M & E R

PROCEDURAL HEARING. ATTENDANCE BY TELEPHONE ONLY
Before Registrar Ryan
11:00 AM  Adamopoulos D & Trattles W R J

5D 5TH FLOOR
Before Registrar Halbert
11:30 AM  Ashley K & D P
11:30 AM  Barrett K & Derbas F
11:30 AM  Fabrizio I & D J
11:30 AM  Franks E R & W J
11:30 AM  Ghazi El-Toukhy R & El-Toukhy T T E B T
11:30 AM  Gouel P & Haber S
11:30 AM  Grace C R & D J
11:30 AM  Hitch V J & Padginton M J E
11:30 AM  Langdon J P & R B
11:30 AM  Lowe T A & D
11:30 AM  Mcalister G G & C
11:30 AM  Rowlison K & A S
11:30 AM  Sun Y & Fukuda T
11:30 AM  Weaver A O & C J
11:30 AM  Yang J & Zhang X

PROCEDURAL HEARING. ATTENDANCE BY TELEPHONE ONLY
Before Registrar Ryan
12:00 PM  Borg I M M & Dicaprio M L

No room listed
Before Registrar Bastiani
2:15 PM  Burton S L & T L
23 October 2017

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)PEG111/2017 AUS17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG1643/2017 MIRZA MOHAMMAD SHAMSUL HUDA v MISS CARTER CAFE PTY LTD ACN 169 302 756

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2921/2016 SZLWB & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
12:00 Noon  (P)SYG2921/2016 SZLWB & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1747/2017 CKP17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Nicholls
COURT 8.2, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG820/2014 PATRYCIA SAAD v ADA EVANS CHAMBERS PTY LTD ACN 065 856 260 & ANOR

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG3488/2016 MATTHEW O'KANE v FREELANCER INTERNATIONAL PTY LTD ACN 134 845 748 & ANOR

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
2:15 PM  (P)SYG441/2017 APY17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Segal
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
2:00 PM  (P)SYG2872/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TRACY SOURIS
2:00 PM  (P)SYG2845/2017 ROYAL SOCIETY FOR THE PREVENTION OF CRUELTY TO ANIMALS NEW SOUTH WALES v JOHANNA ELLIOTT
2:00 PM  (P)SYG2899/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PAUL JOSEPH BRODERICK
2:00 PM  (P)SYG2917/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v RICARDO SANTOS URQUEZA
2:00 PM  (P)SYG2961/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TODD CHARLES BOLAND
2:00 PM  (P)SYG2874/2017 CBL INSURANCE LIMITED NZCN 27582 v GEORGE SVIGOS
2:00 PM  (P)SYG3037/2017 SA PING TIAN & ANOR v SUNCORP METWAY ADVANCES CORPORATION PTY LTD ACN 100 845 127 & ANOR
2:00 PM  (P)SYG3081/2017 THE OWNERS - STRATA PLAN NO. 57892 v WEN HUI XIAO
2:00 PM  (P)SYG2603/2017 COMMONWEALTH OF AUSTRALIA v JOHN MARTINS
2:00 PM  (P)SYG2177/2017 MID-COAST COUNCIL ABN 44961208161 v SHANE THOMAS SWEENEY & ANOR
2:00 PM  (P)SYG2338/2017 JOHN LEANDRO ALHO v MARIA BECHARA & ANOR
2:00 PM  (P)SYG1993/2017 SOUTHERN SHEET & COIL PTY LTD ACN 003 385 322 v RALPH KELLER
2:00 PM  (P)SYG1203/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TJEERD LA GROUW

Before Registrar Cho
COURT ROOM 19B, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
10:15 AM  (P)SYG2939/2017 IRSHAD HAIDER SAEED v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2923/2017 EFI17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2916/2017 EEV17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2967/2017 MD ABDUL GAFUR SARDAR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2892/2017 EEA17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2966/2017 GURPARTAP SINGH SIDHU v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2954/2017 MD HARUN UR RASHIS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2893/2017 EEB17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2889/2017 EDV17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2902/2017 EEJ17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2911/2017 EET17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2960/2017 EGV17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2924/2017 EFJ17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2922/2017 KHAN NAWAB v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2919/2017 EFA17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2968/2017 EGX17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2894/2017 EEC17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2928/2017 EFL17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2906/2017 BAW16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2905/2017 EEN17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2947/2017 EGE17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Cho
COURT ROOM 19B, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
10:15 AM  (P)SYG2971/2017 EGZ17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2941/2017 MANISH KUMAR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2908/2017 EEQ17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2965/2017 MUHAMMAD SHOAIB ISLAM v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2933/2017 EFP17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2952/2017 EGP17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Cho
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG3192/2017 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED ACN 108 952 085 v GIOVANNI MARTINO
4:00 PM  (P)SYG3191/2017 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED ACN 108 952 085 v JULIE HICKING
4:00 PM  (P)SYG3194/2017 HANSON CONSTRUCTION MATERIALS PTY LTD v MARWAN RAMAHI & ANOR
4:00 PM  (P)SYG1422/2017 FAST FINANCIAL SOLUTIONS PTY LTD ACN 133 952 860 v TREVOR STANLEY BETTS & ANOR

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

23 October 2017

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Henderson
10:00 AM  Mazry S & Shbaro A

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
12:00 PM  Burke C L & C J

No room listed
Before Judge Newbrun
9:45 AM  Allen K E & Stevens J F

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
10:00 AM  Prescott S & Dawson A
10:00 AM  Temel R & I

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:30 AM  Botha B & Koekemoer A J
9:30 AM  Byrne A M & E M
9:30 AM  Cini A M & P J
9:30 AM  Dennis A & D
9:30 AM  Giles R R & Malki J
9:30 AM  Gulumian V & Shahinian K
9:30 AM  Habishaw L H & Connell B
9:30 AM  Jeffries T A & Mcmahon G F
9:30 AM  Khier J & Kheir W
9:30 AM  Nicholson S R & P
9:30 AM  Perkins T W T & Smith K L
9:30 AM  Veloutsos A & A
9:30 AM  Vu H Q & Luu D N & Ta N T
11:30 AM  Bicknell S R & Mota M B A M
11:30 AM  Campanari C & Smale J

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
9:15 AM  Dunn M L & Burton A
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

23 October 2017

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM  Allan K & Allan R G
9:30 AM  Allison L J & Caccamo D
9:30 AM  Cresham J L & P G
9:30 AM  Dimmer T J & Dehaen M T
9:30 AM  Eslick G M &
9:30 AM  Faulder J S & C W M
9:30 AM  Faulder N J & East D R
9:30 AM  Finlay S A & O'Sullivan C J
9:30 AM  Herd C J & Brewer M
9:30 AM  Hoskins L A & Williams A E
9:30 AM  Ingle M L & Kerton R
9:30 AM  Ledingham R D & Hawkins T L
9:30 AM  Lowden O N & Frith J R
9:30 AM  Nean N E & Kelly D
9:30 AM  Pakebusch P J & Gawler D J
9:30 AM  Picton R M & Cathcart A K
9:30 AM  Qin M & Robinson T J W
9:30 AM  Sams C N & Quodling A
9:30 AM  Seccombe J & Lewis S
9:30 AM  Taylor K M & Street J L

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Costigan
9:30 AM  Pryor J P & K
9:30 AM  Thomson R D & Bailey A
10:00 AM  Cousins P A & Fawcett N
10:00 AM  Hawes M K & Rowe A M E

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar CLARKE
11:00 AM  Kippax S L & Dedula W L

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

23 October 2017

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Harman
9:30 AM  Adam-Folland M D & Adam M B
9:30 AM  Blakey S G & S J
9:30 AM  Dallas D J & Johnson K
9:30 AM  Dallmer R & C E
9:30 AM  Jimenez C V & Elliott A J
9:30 AM  Price R P & Mann K
9:30 AM  Rosebrock M J & C L
9:30 AM  Szabo J C & J
12:00 PM  Bowden M P T & I B
12:00 PM  Davis C B & A L M
12:00 PM  Duff L P & C L
12:00 PM  Murphy D & R L
12:00 PM  O'Brien R A & Irwin J P

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Registrar Whitten
9:15 AM  Jayne Elizabeth H & William Glen H
11:00 AM  Hill K S & B D

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

25 September 2017

4 December 2017

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

27 November 2017 (Tamworth)

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

30 October 2017



30 October 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Arnold A P & Graham T J & Russell D J
9:30 AM  Christos R K & Smith J
9:30 AM  Clare T R & Weston R K
9:30 AM  Freeman S A & Hendy M
9:30 AM  Hanson J M & K & Hanson X L & Mcinnes-Power H A
9:30 AM  Hibberd C H & J W
9:30 AM  Johnston A G & Bearman D J
9:30 AM  Kemp M J & Tuipuloti S K
9:30 AM  Lukins M C & Watters T M
9:30 AM  Piasente D P & C M
9:30 AM  Pisano C D & Smith H
9:30 AM  Stone J & Reeves C
9:30 AM  Ward M K & R J
11:00 AM  Bennett G & Bugmy W
11:00 AM  Edge G W & C L & Parfitt K & Jones M
11:00 AM  Roberts C L & D'Ettore Z
11:00 AM  Taplin J C & T M
2:15 PM  Bezzina M S & Shipp S
2:15 PM  Mc Innes K A & Franklyn K J & J C
3:15 PM  Raves R A & Sinclair T N


31 October 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Brown J & Spicer D
9:30 AM  Burton P F & Black A M A
9:30 AM  Butcher C & Colmer R L
9:30 AM  Harvey J & Heffernan K M
9:30 AM  Jones R D & Aebi T K
9:30 AM  Kuciel A J & Neale S T
9:30 AM  Reynolds L A T & C G
9:30 AM  Tonna S & Hyde S
10:00 AM  Dunn E M & Moss J
10:00 AM  Staker A J & Keenan S


01 November 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Cunnington J & Cunnington J & Hudson A
9:30 AM  Mcdonald A P & Borges J N
9:30 AM  Morris T J & Hooper R
9:30 AM  Novello K L & Williamson B F
9:30 AM  Rogers M D & Harris S J & Bugmy B E
9:30 AM  Spangler R J & Lal S D
10:00 AM  Dodd M F & Everuss R T & Newman D
10:00 AM  Dunn E M & Moss J
10:00 AM  Staker A J & Keenan S


02 November 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Bates B & H A
9:30 AM  Lawson R & Wallace C
9:30 AM  Mcdonald A P & Borges J N
9:30 AM  Thickett D J & Stait T L
10:00 AM  Beavan B & Hocking N J
10:00 AM  Bornholm M C & Miller A M
10:00 AM  Dodd M F & Everuss R T & Newman D
10:00 AM  Woodroffe R H & Eggins S L


03 November 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
10:00 AM  Beavan B & Hocking N J
10:00 AM  Bornholm M C & Miller A M
10:00 AM  Woodroffe R H & Eggins S L

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

18 September 2017

20 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

16 October 2017

13 November 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

4 September 2017

25 September 2017

6 November 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:

18 September 2017

There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

27 November 2017 (Tamworth)

There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

11 September 2017

20 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

18 September 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 3, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

There are no current matters listed
Thursday 19 October 2017

Before Registrar Colbran
CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
9:30 AM  DNG12/2017 SOULEYMANE SANGARE v RUSCA BROS SERVICES PTY LTD

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

Week commencing:

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

23 October 2017

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Abdisamed A M & Salad J D
9:30 AM  Bowdern M F & Fry J D
9:30 AM  Burnett-Read R H & Norton S
9:30 AM  Burns L A & D M
9:30 AM  Clough S & Hams C & Hams T & Clough K L
9:30 AM  Greenfield B I & J M
9:30 AM  Hester N R & Sherlock J M
9:30 AM  Parfrement L J & Parfrement S & Jamieson T
9:30 AM  Sathiyavan L & R
9:30 AM  Todd J A & Solomon G A

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Lapthorn
10:00 AM  Aldrich B A & D A
10:00 AM  Barnes T L & W K
10:00 AM  Blazley M & Werner T D
10:00 AM  Corish E M & Boodle B M G
10:00 AM  Lizza F D & Blackbee C J
10:00 AM  Mcmurray V C & Wilson M E
10:00 AM  Meskell & Meskell
10:00 AM  Pritchard S J & R G
10:00 AM  Salter P J & Salter D E & Yesterday, Today And Tomorrow Pty Ltd Atf Charmouth Estate Unit Trust
10:00 AM  Taylor D G & Smith L A
10:00 AM  Wooster J I & D J
12:00 PM  Donaldson Y L & J M

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge Coates
9:00 AM  Ally N & Lambert A R
9:00 AM  Broad J F & Amos S J
9:30 AM  Powell P J & M

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
10:00 AM  Lee R J & Evans R L

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
10:00 AM  Oliver S W & M

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
10:00 AM  Shepherd L R & De Winter B G J

No room listed
Before Registrar Stoneham
9:00 AM  Bird J L K & Tilocca G P

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
9:00 AM  Thornber D J & R N
9:15 AM  Elliott D I & G E

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge L Turner
9:30 AM  Allanson K G & A J
9:30 AM  Archie L I & Jackson D B
9:30 AM  Brown H & Cox A
9:30 AM  Bryson C F & Fremlin I E
9:30 AM  Bull N J & Ross T F
9:30 AM  Burnitt P & T & Patton B & P
9:30 AM  Callow E L & Munton D J & Fitzsimon D
9:30 AM  Casey P E P & Mcdonald S M
9:30 AM  Cooper A P & M S
9:30 AM  Courtice S J & L T
9:30 AM  De Bruyn C M & Z
9:30 AM  De Vere A M & D J P
9:30 AM  Doble-Smith J & Smith P D
9:30 AM  Dubois A M & Johnson S A
9:30 AM  Fishpool S L & Simmons B
9:30 AM  Fitzgerald J C L & Murray A J
9:30 AM  Herewini B J L & Fisher Z M & Benson J T
9:30 AM  Hill J A & Dower T J
9:30 AM  Jenkins G A & Keley N M A
9:30 AM  Laoudikos S & Leelayuth P
9:30 AM  Leafe Y S & J A
9:30 AM  Lowry G J & G M
9:30 AM  Mackenzie D J & S C
9:30 AM  Metherall L R & A J
9:30 AM  Mikha Y I & R Y
9:30 AM  O'Donnell L A & Hardman A
9:30 AM  Pires C G & Davis L
9:30 AM  Pringle J T & Newell-Courtney E L
9:30 AM  Reid C & James J G
9:30 AM  Rowe S J & Johnson R
9:30 AM  Sharp R L & S L
9:30 AM  Simpson K & Sheehan C J
9:30 AM  Smith E R & Hands J L E
9:30 AM  Souter-Robertson M & Byrne B K
9:30 AM  Wade N K L & Purcell M J
9:30 AM  Wallace K & S
9:30 AM  Wheatley J P & Child A L
9:30 AM  Wiley R S & Pohlmann M A
9:30 AM  Williamson W J & J L

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
9:30 AM  Dagg R A & Aaskov J M

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Stoneham
11:00 AM  Connors W R & Hamilton R G

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Turnbull
11:00 AM  Daley R L & K
23 October 2017

Before Judge Jarrett
COURT NO. 1, LEVEL 1
9:30 AM  BRG836/2017 BRETT HAYNES v RENTOKIL INITIAL PTY LTD
9:30 AM  BRG973/2017 BMW AUSTRALIA FINANCE LIMITED ACN 007 101 175 v BRENDON THOMAS MRZYK
9:30 AM  BRG976/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v HWMJ PTY LTD & ORS
9:30 AM  BRG977/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v MIEL CONTAINER PTY LTD & ANOR
9:30 AM  BRG228/2017 BAW17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Lynch
COURT NO. 8, LEVEL 6
9:30 AM  BRG931/2017 BENJAMIN TATLOLUA v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG956/2017 MARIE LOUISE NIEUWOUDT & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION
9:30 AM  BRG963/2017 VICTOR ANDRES ACUNA PLAZA v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG422/2017 BYY17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG581/2017 CTE17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG740/2017 DMC17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG919/2017 EDH17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG920/2017 EDI17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  BRG932/2017 EER17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

23 October 2017

CAIRNS CONFERENCE ROOM LEVEL 4
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Mackay G J & Sondergeld S L
11:00 AM  Gibbins H T & Gibbins B A & Samways J D
2:00 PM  Young A J & Charafeddine M S

Street Address: Virgil Power Building, 46 East Street, Rockhampton

23 October 2017

No room listed
Before Judge Demack
9:15 AM  Coates K A & Fawaz M A
9:15 AM  Cowan M C & Underhill L A & Bently D
9:15 AM  Henning S D & Hale S G
9:15 AM  James H V K & Williams J L & Williams-Coveney A M
9:15 AM  Leisemann J P & M S
9:15 AM  Maguire C & Codrington C
9:15 AM  Obah M J & Smith M C

ROCKHAMPTON COURT 3
Before Judge Demack
10:00 AM  Rice C A & S A
10:00 AM  Ward-Summers R & Summers D C & Summers J & Taikato B

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

23 October 2017

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Judge Coker
10:00 AM  Keller-Kaurila K D & King B R
11:00 AM  Boland S E & Wright S K
12:00 PM  Donaldson A H & Stevens J A R

TOWNSVILLE COURT ROOM 1
Before Judge Willis
10:00 AM  Brown A J & Beech D R
10:00 AM  Gibson M J & T J

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

1 September 2017*

29 September 2017

20 October 2017

17 November 2017

8 December 2017*

*Please note the change of date.

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

Week commencing:

4 September 2017

16 October 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

15 September 2017

13 October 2017

3 November 2017

Week of 4 December 2017

11 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

9 and 10 October 2017

20 and 21 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

11 — 15 September 2017* 

28 and 29 September 2017

2 and 3 November 2017

7 and 8 December 2017*

*Please note new circuit date.

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

23 October 2017

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
9:00 AM  Chambers K A & S & Kaviyani K J & Burrows M
9:00 AM  King J M & Bhatia S M
9:15 AM  Barnett L J & Case R M & Barnett J S
9:15 AM  Hayes A L & Niehuus Hayes S J
9:15 AM  Preece P J & Foley S A
9:30 AM  Dockrey S A & De Pasquale J A
9:30 AM  Efthimiadis D & Kerin J
9:30 AM  Haebich L K & Nagel T
9:30 AM  Lysakowski M & Whitehorn J P
10:00 AM  Ferme D M R & Blacksell K
10:00 AM  Hier J J & Horbury L L
10:00 AM  Howieson Y S & Szczepanik M
10:00 AM  Kruszewski D H & Dash C
10:00 AM  Lethbridge S & Manser K
10:00 AM  Pardoe R E J & Y
10:00 AM  Prouse L M J E & J S
10:00 AM  Rankine B W & A M
10:00 AM  Schubert T N & Millwood A L
10:00 AM  Sewell J & Wilson G
10:00 AM  Sharp J A & Muculj K & Muculj D
10:00 AM  Stanischewski S & Todd S A
3:15 PM  Zwar C L & Todd M A
3:45 PM  Rojas De Vera N I & Torres N
4:15 PM  Rice B K & Hopkins E C

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
9:30 AM  Lynch N K E & D W

No room listed
Before Judge C Kelly
10:00 AM  Hibbird L K & Peters A
10:00 AM  Merrett J L & Powell G K
10:00 AM  Ward N R & Hull M

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
10:00 AM  Baker L & Mccormack D M
10:00 AM  Cameron A K & Hawkes D M S
10:00 AM  Carey D M & C J C
10:00 AM  Cullabine C S & Brooks S J
10:00 AM  Disher A & C L
10:00 AM  Fleetwood C S & Stewart J
10:00 AM  Fryer D D & Baugh S
10:00 AM  Harding P I & C E
10:00 AM  Harris S J & Dodd E S
10:00 AM  Hibbird L K & Peters A
10:00 AM  Kondrusik J A & Kuruni A
10:00 AM  Lovell J W & Johns A J
10:00 AM  Painter R G M & Myers R A
10:00 AM  Peato S & Bogi L
10:00 AM  Pelvay K S & R E
10:00 AM  Wigzell T C & D M
2:45 PM  Campbell L M & Hindle B T
2:45 PM  Lam N P & Ward G J
2:45 PM  Leendertse M J & M A
2:45 PM  Schoepf L M & Schoepf D A
2:45 PM  Walker K A & Edwards I J
3:15 PM  Arevalo P N & J D
3:15 PM  Lobban F L & P I
3:15 PM  Mcginlay D L & D H

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:30 AM  Aplin T J A & Narrier C C
9:30 AM  Bridgland D J & Jones A
9:30 AM  Ebert T J & Bellon J M
9:30 AM  Humphreys R A & Martin R M
9:30 AM  Moffatt V M & G R
9:30 AM  Roberts L K & Pearce D J
9:30 AM  White B C & Henderson M J
10:00 AM  Moyle J L & A J
11:00 AM  O'Reilly R J & T M
11:30 AM  Evers J A & Congdon C R
2:15 PM  Daniels E G & Bateman A J
3:15 PM  Apostolopoulos G & Kouimtzis A
3:15 PM  Beare J C L & Mifsud M J
3:15 PM  Briggs M & Matto G
3:15 PM  Douglas D M & J I
3:15 PM  Elham A N & Mamosy S
3:15 PM  Fitzgerald S N & C J
3:15 PM  Mcdonald D R & M P
3:15 PM  Rogers P H & Clothier T B

COURT ROOM 2, LEVEL 1
Before Judge Young
9:30 AM  Pearce K & Morrison N
9:30 AM  Pfluger H E E & Pfluger S J & Donaldson J T
9:30 AM  Wallis M & T R & Sutton C M & Wallis K L
10:00 AM  Crich P J & Tyndall J
10:00 AM  Ulseth G E & Goodrich M J

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
9:30 AM  Cranwell M K & M
9:30 AM  Lamb K J & Atsidaftis C
9:30 AM  Lea A J & R G M
9:30 AM  Rees N J & J F W
9:30 AM  Schiansky D K & C
9:30 AM  Stone D & J

No room listed
Before JUDGE Heffernan
10:00 AM  Mattin P J & P J
10:00 AM  Moore D M & Moat K J
10:00 AM  Schultz K J & A G

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
10:00 AM  Emanuele M & G C
10:00 AM  Gluyas J L & P M
10:00 AM  Harris T A & Barrett D
10:00 AM  Howard H M & D J
10:00 AM  Irungu L W & Derar F
10:00 AM  Mattin P J & P J
10:00 AM  Nash L & Symonds D
10:00 AM  Powell J & M J
10:00 AM  Power A & L
10:00 AM  Rowe B L & J M
10:00 AM  Simpson G L & Markoja S
10:00 AM  Smith L & W J
10:00 AM  Taylor S J & N A
10:00 AM  Underwood C A & Eckert N A
10:00 AM  Wilson M A & Rowett M E
10:00 AM  Wood D A & P K
2:15 PM  Gambardella J M & V
2:15 PM  Ryan T P R & Hill A C
3:00 PM  Dodd T K & Jones S C
3:30 PM  Ma Y & Toll S F

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
9:15 AM  Johnson G H & H E
11:00 AM  Feleppa R P & L M
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

30 October 2017



30 October 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Arnold A P & Graham T J & Russell D J
9:30 AM  Christos R K & Smith J
9:30 AM  Clare T R & Weston R K
9:30 AM  Freeman S A & Hendy M
9:30 AM  Hanson J M & K & Hanson X L & Mcinnes-Power H A
9:30 AM  Hibberd C H & J W
9:30 AM  Johnston A G & Bearman D J
9:30 AM  Kemp M J & Tuipuloti S K
9:30 AM  Lukins M C & Watters T M
9:30 AM  Piasente D P & C M
9:30 AM  Pisano C D & Smith H
9:30 AM  Stone J & Reeves C
9:30 AM  Ward M K & R J
11:00 AM  Bennett G & Bugmy W
11:00 AM  Edge G W & C L & Parfitt K & Jones M
11:00 AM  Roberts C L & D'Ettore Z
11:00 AM  Taplin J C & T M
2:15 PM  Bezzina M S & Shipp S
2:15 PM  Mc Innes K A & Franklyn K J & J C
3:15 PM  Raves R A & Sinclair T N


31 October 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Brown J & Spicer D
9:30 AM  Burton P F & Black A M A
9:30 AM  Butcher C & Colmer R L
9:30 AM  Harvey J & Heffernan K M
9:30 AM  Jones R D & Aebi T K
9:30 AM  Kuciel A J & Neale S T
9:30 AM  Reynolds L A T & C G
9:30 AM  Tonna S & Hyde S
10:00 AM  Dunn E M & Moss J
10:00 AM  Staker A J & Keenan S


01 November 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Cunnington J & Cunnington J & Hudson A
9:30 AM  Mcdonald A P & Borges J N
9:30 AM  Morris T J & Hooper R
9:30 AM  Novello K L & Williamson B F
9:30 AM  Rogers M D & Harris S J & Bugmy B E
9:30 AM  Spangler R J & Lal S D
10:00 AM  Dodd M F & Everuss R T & Newman D
10:00 AM  Dunn E M & Moss J
10:00 AM  Staker A J & Keenan S


02 November 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
9:30 AM  Bates B & H A
9:30 AM  Lawson R & Wallace C
9:30 AM  Mcdonald A P & Borges J N
9:30 AM  Thickett D J & Stait T L
10:00 AM  Beavan B & Hocking N J
10:00 AM  Bornholm M C & Miller A M
10:00 AM  Dodd M F & Everuss R T & Newman D
10:00 AM  Woodroffe R H & Eggins S L


03 November 2017

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Brown
10:00 AM  Beavan B & Hocking N J
10:00 AM  Bornholm M C & Miller A M
10:00 AM  Woodroffe R H & Eggins S L

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

6 November 2017



06 November 2017

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
10:00 AM  Basford J L & Edgar K L
10:00 AM  Carter M A & W P
10:00 AM  Couch M & L W G
10:00 AM  Darbyshire B T & C C
10:00 AM  Gartner T A & D M
10:00 AM  Harris F L & M W
10:00 AM  Jones D L & A
10:00 AM  Jones J M & N W
10:00 AM  Medina R Y G & Fidge J M
10:00 AM  Patzel S M & Smith K
10:00 AM  Walkenhorst S & Sunderland C S
10:00 AM  Warneke J N & T C
10:00 AM  Waye D P & M G


07 November 2017

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Barbour M J & K & Roberts N J
9:30 AM  Beelitz M L & D C
9:30 AM  Cecotti S C & V
9:30 AM  Galpin R T & Burley L M
9:30 AM  Haines L M & S J
9:30 AM  Hales C E & Marcus J M
9:30 AM  James L & A W J
9:30 AM  Mclean H S & Roessel M & Paltridge K
9:30 AM  Meyer S A & Taylor R F
9:30 AM  Portis T S & Freeman S J
9:30 AM  Roesler V G & Medcraft K J
9:30 AM  Smith E F & A J S
10:30 AM  Brown E M & Patzel M L
10:30 AM  Doody E R & Kilpatrick M L
10:30 AM  Greenfield E E & A J
10:30 AM  Harris M P & Levison M T
10:30 AM  Hay D J & Marshall S J
10:30 AM  Makin J M & W D
10:30 AM  Neale M A & Goodes M R & Jones S J
10:30 AM  Siwes T E & Kovacs R J
10:30 AM  Smith M J & Williams E L
10:30 AM  Telfer J D & Bamford N P
2:15 PM  Holyoak-Tarrant T & Sinel A M


08 November 2017

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Aitken F J & Goodridge P T
9:30 AM  Hillman J E R & Sigston R M
9:30 AM  Itzerott C M & Gysbers N A J
9:30 AM  Mills S A & Panetta A
9:30 AM  Pioro G A & Mcintosh C J & Tipping H G
9:30 AM  Potts J L & Tran N R
10:00 AM  Spencer M L & D M
10:00 AM  Thomas P & B K & Doran A J


09 November 2017

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Cocking D P & Gage L L
9:30 AM  Houghton M J & Edgcumbe P G
9:30 AM  Jones D L & A
9:30 AM  Nicol R C & J J
9:30 AM  Sutherland J & Probert N D
9:30 AM  Zaxos T K & T S
10:00 AM  Hall C L & Vearing M
10:00 AM  Spencer M L & D M


10 November 2017

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Doueal N M & Graetz G H
10:00 AM  Hall C L & Vearing M
10:00 AM  Spencer M L & D M

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

23 October 2017

COURT 7, 1ST FLOOR
Before Judge Baker
10:00 AM  Kamaric J R & Nelson R M
10:00 AM  Parker B R & Broadhead J A
10:00 AM  Stevens J C & Mclean S
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

23 October 2017

LAUNCESTON FEDERAL CIRCUIT COURT 1
Before Judge McGuire
9:30 AM  Singline J W & Bishop N E
9:30 AM  Williams L J & A L
10:00 AM  Garwood T B & Walters B L
10:00 AM  Stebbeings J N & Talbot K R
10:00 AM  Streets J.A. & S.P.
10:00 AM  Threadgold M L & Hrycyszyn S T
10:00 AM  Watson J R & S J

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing:

2 October 2017

30 October 2017

4 December 2017



30 October 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
10:00 AM  Beveridge A K & Williams J C
10:00 AM  Curran A & Jackson S P
10:00 AM  Gorrie T M & M T
10:00 AM  Luck R M & A H
10:00 AM  Oliver C R & Lee A
10:00 AM  Plapp T C & Jackson T A
10:30 AM  Boyer P A & C L E
10:30 AM  Cesco G R & Brooks-Cesco N L
10:30 AM  Emmerton B A & Graham C B
10:30 AM  Goodson R L & Goodson S A & Jones T J & Bakes B E
10:30 AM  Hewitt A L & Ghossein J
10:30 AM  Marshall R J & Neasey J L
10:30 AM  O'Rourke A J & D J
10:30 AM  Oates D A & Langworthy J A
10:30 AM  Radfar N & Tat S
10:30 AM  Szucs T & L
10:30 AM  Wall J H & Stokes K W
11:00 AM  Beeton C R & R E
11:00 AM  Brooks L J & Arnold C M
11:00 AM  Brown P A & J M
11:00 AM  Bryan L M & D R
11:00 AM  Cosstick R M & Wyllie D L
11:00 AM  Davey L M & Leary J A
11:00 AM  Hill A L & Wighton T A
11:00 AM  Matthews T C & Toman M A
11:00 AM  Mosley R S & H J
11:00 AM  Rogers M D & G C
11:00 AM  Shelley K J & D M
11:00 AM  Young B S & V J
2:15 PM  Edwards K A & Taylor A D
2:15 PM  Mckenna A M & Fraser J K


31 October 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
10:00 AM  Curran A & Jackson S P
10:00 AM  Gorrie T M & M T
10:00 AM  Luck R M & A H
10:00 AM  Oliver C R & Lee A
10:00 AM  Plapp T C & Jackson T A


01 November 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
10:00 AM  Gorrie T M & M T
10:00 AM  Luck R M & A H


03 November 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
9:30 AM  Matthews L M & Lamont B

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

23 October 2017

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Riley
10:00 AM  Klamo I & Karmiste A
10:00 AM  Sleiman N & Homsi I

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge O'Sullivan
9:45 AM  Bologna M T & Mccamley-Stewart S E
9:45 AM  Browne M M & Mak R
9:45 AM  Currie V A & R
9:45 AM  Dudley V T & Upson D J
9:45 AM  Dulo M C & Dermansky M
9:45 AM  Evans J J & Appel C J
9:45 AM  Fita M F & Mcguigan M
9:45 AM  Gaff L J & Butcher P A
9:45 AM  Gray D J & L
9:45 AM  Gunaseelan M A & Feyen A L
9:45 AM  Hastings K & Steele C
9:45 AM  Iljin A H & Rose J
9:45 AM  Kaur P & Singh P P
9:45 AM  Marshall D A & Emerson S T
9:45 AM  Mccarthy A J & Adamson L J
9:45 AM  Mudiyanselage V S & Perera A M C
9:45 AM  Potter D A & M S & M A & J
9:45 AM  Rodinov T & A
9:45 AM  Samasoni L T & Fangaake L F
9:45 AM  Young R W L & Song J J

COURT 6G LEVEL 6
Before Judge Curtain
9:30 AM  Boyd P C & Cavallaro D D
10:00 AM  Cavallin V & M O
10:00 AM  Keating S A & Davey J M
10:00 AM  Kovac J M & S J
10:00 AM  Murphy K A & Goonetilleke L
10:00 AM  Osmanoski C & A

COURT 6D, LEVEL 6
Before Judge Harland
9:30 AM  Briggs N L E & Morgan R S
9:30 AM  Ngong A T & Thon K M
9:30 AM  Pendlebury C L & B T
9:30 AM  Spano S & M J
9:30 AM  Tono S M & S A
10:00 AM  Cursio J M & J J
10:00 AM  Henham J S & B R
10:00 AM  Tate C B & Kudlicki A K

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Wilson
9:45 AM  Bleazby P M & Cope J B
9:45 AM  Bongiorno D & C
9:45 AM  Carter C M & Hadjiphilipou C
9:45 AM  Compton B M & Keirl P W
9:45 AM  Foster R M & J A
9:45 AM  Gelder B F & M S
9:45 AM  George S L & Vandermeersch M G J
9:45 AM  Harif D & Naebkhil M
9:45 AM  Harpur P G & Wigginton M A & Harpur F & E
9:45 AM  Hinton P D & Stein C C
9:45 AM  Johnson R F & G
9:45 AM  Joseph Peter A & Atkinson C
9:45 AM  Kelly R K & P A
9:45 AM  Marshall E J & R G
9:45 AM  Rossignoli P L & Rossignoli P G & H & J Wasselowski Contractors Pty Ltd & Able Demolition And Excavations Pty Ltd
9:45 AM  Sbrissa F & Kokelj T
9:45 AM  Young T M & A I

COURT 2G, LEVEL 2
Before Judge Williams
10:00 AM   Veal M A & Lacey E A J
10:00 AM  Bedi P & J
10:00 AM  Briggs P K & C J
10:00 AM  Goutos V & Discolo M
10:00 AM  Khan A Z & Syed A A
10:00 AM  Mckernan S M & Jones B J

COURT 6H LEVEL 6
Before Judge McNab
10:00 AM  Gamble J D & T B

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar George
9:15 AM  Rasih H & P
11:00 AM  Taliana S V & Boca R
2:15 PM  Gurden R B & C M

COURT 2H, LEVEL 2
Before Judge Mercuri
10:00 AM  Prescott S L & Amati D

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Moser
2:15 PM  Marantelli G P & E
23 October 2017

Before Judge Riley
COURT 2E LEVEL 2
10:00 AM  MLG2589/2014 MZAPK & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  MLG1708/2016 GUARAV MAHAJAN & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION

Before Judge Jones
COURT 6F LEVEL 6
9:30 AM  MLG1938/2015 BSE15 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:00 AM  MLG1695/2016 LEIGH SWANSON v MONASH HEALTH

Before Judge McNab
COURT 6H LEVEL 6
9:30 AM  MLG2445/2015 CGS15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  MLG2419/2015 CGA15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Allaway
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  MLG395/2017 ROSS THOMPSON v BRENTWOOD HOMES PTY LTD
4:00 PM  MLG725/2017 AUSTRALIA FOR DOLPHINS LTD v PET PORPOISE POOL PTY LTD T/A DOLPHIN MARINE MAGIC

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

23 October 2017

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Deen Z & N
9:30 AM  Starick J B & S G
9:30 AM  Weir T D & Mc Bain N & Evans C
10:00 AM  Carmichael K & J R E
10:00 AM  Haylock J K & Miotto G
10:00 AM  Saddington S D T & Smith M & Byrne M

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Small
10:00 AM  Gray S J & Walden J C
10:00 AM  Schroeder H N & Gray R T

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

2 October 2017

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

27 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

11 September 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

18 September 2017

20 November 2017

23 October 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
11:00 AM  Barrow P J & Cicchitti R
2:00 PM  Gunn A E & Fraser C G


24 October 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:00 AM  Hardy R D & C E
11:00 AM  Norton K & B
2:00 PM  Grujic J & Maletin D


25 October 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:00 AM  Kelly S A & P
11:00 AM  Mc Lean R & Watling M P
2:00 PM  Doubovtzeff L & Mcintyre M W


26 October 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:00 AM  Davidson B G & J W
11:00 AM  Mclure A M & Parmenter K M
2:00 PM  Thirlwall C & Parker C L


27 October 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:00 AM  Fox D G & K S
11:00 AM  Holmes M P & Cox S J

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

28 August 2017

20 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

25 September 2017

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

23 October 2017

Before REGISTRAR STANLEY
LEVEL 4 MEDIATION SUITE
10:30 AM  (P)PEG365/2017 MARIO DE MASI v BASELINK PTY LTD ACN 119 774 257 & ANOR

Before REGISTRAR TROTT
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG487/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ANTHONY JAMES KARAFIL
9:30 AM  (P)PEG470/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v HEIDI LOUISE DELANE
9:30 AM  (P)PEG420/2017 PERMANENT CUSTODIANS LIMITED (ACN 001 426 384) v MICHAEL BARRY SAGGERS
9:30 AM  (P)PEG148/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JOELEEN LOUISE ARNOLD
9:30 AM  (P)PEG124/2017 INSITE COMMERCIAL INTERIORS PTY LTD ACN 082 419 752 v GERALD DESMOND MCCAW