Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

18 June 2018

COURT NO. 2
Before Judge Neville
9:15 AM  Scarlett N & M
10:00 AM  Koledic Z & I
2:00 PM  Bell-Mcnally T A L & Adams D T
18 June 2018

Before Judge Neville
COURT NO. 2, GROUND FLOOR
9:15 AM  (P)CAG44/2017 CONSTRUCTION, FORESTRY, MINING AND ENERGY UNION v GEOCON CONSTRUCTORS (ACT) PTY LTD & ORS

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street, Sydney

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Smith on 02 8272 2017.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

18 June 2018

4A 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
9:30 AM  Engelmann J M & M K
9:30 AM  Glavic A & Tso L K L
9:30 AM  Weir J & Jackson R E

4B 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
9:30 AM  Scalone G & A

4A 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
10:00 AM  Cupic M & M
10:00 AM  Strambi G & Zaouter P

4D 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:15 AM  Spinks J C & S
9:30 AM  Fisher C A & Ryan T P
9:30 AM  Fullagar S J & Mcelroy J
9:30 AM  Fuller J P & Cloughessy K J
2:15 PM  Holland M & J A

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Collier P & Rubessa V
9:30 AM  Davis G & Vogel N
9:30 AM  Grant R & B R
9:30 AM  Leseberg G L & Herbst Soto F A
10:00 AM  Ross-Grice A M & Grice W J
10:00 AM  Smith M B & Stubbs A C

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Bolt Q & Howard N
9:30 AM  Brustolin S V & R M
9:30 AM  Davies R & Thiele D
9:30 AM  Russell P J & Prince K M
9:30 AM  Yan P & Dai J
10:00 AM  FISCHER A K & EHMCKE W H G

4C 4TH FLOOR
Before Judge Harper
9:30 AM  Almeida L & Caliendo A
9:30 AM  Bourlon Y A & O J
9:30 AM  Cavendish N H
9:30 AM  Chia P & H T
9:30 AM  Conroy L & Conroy J
9:30 AM  Dokmak S & B I
9:30 AM  Foster B J & S
9:30 AM  Gibbs N A & Spring D N
9:30 AM  Larson D L & E J
9:30 AM  Makin S A & M
9:30 AM  Nair A B S & Sharma P K
9:30 AM  Pascoe E J & Allott P B
9:30 AM  Raines G L & Gardiner K A
9:30 AM  Ribaya D & Salmon G
9:30 AM  Singles M M & M D
9:30 AM  Wang J & Zhao S
9:30 AM  Warren D & J P
19 June 2018

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1462/2018 RISHI KAPOOR v BARRIER SOCIAL DEMOCRATIC CLUB PTY LTD

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG438/2017 AOY17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG1601/2016 BNY16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2608/2017 A&L DOMINGUEZ PTY LTD (ACN 611 772 877) v FOGO BRAZILIA FRANCHISE HOLDINGS PTY LTD (ACN 156 541 025) & ANOR
9:30 AM  (P)SYG1333/2018 SHARMAIN DAISY CLARKE v ROYAL HOSPITAL FOR WOMEN & ORS
10:15 AM  (P)SYG1835/2016 NOMAN CHOWDHURY BABU v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1476/2018 NATHAN KOKOSZKA v MOTOROLA SOLUTIONS AUSTRALIA PTY LTD & ANOR
9:30 AM  (P)SYG2515/2015 COLLEEN BIRD v CRAIG FORESHEW & ORS
10:15 AM  (P)SYG3056/2016 DIB16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Cameron
COURT 8.3, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1573/2015 AZR15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:30 AM  (P)SYG1443/2015 AVY15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Altobelli
COURT 3D, 97-99 GOULBURN STREET, LIONEL BOWEN BUILDING
10:00 AM  (P)SYG1594/2017 RHONDA IANNA v UNITING RESOURCES & ORS

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG566/2018 BAQ18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG453/2018 AUE18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG501/2018 BHUVAN SHRESTHA v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Judge Smith
COURT 9.2, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG1983/2017 LEIGHTON KING v PIA MORTGAGE SERVICES PTY LTD & ORS

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C
11:00 AM  (P)SYG3225/2017 BREANNA ALMOND v THE PLATFORM NEWCASTLE PTY LTD T/A REVOLUTION TRAMPOLINE SPORTS PARK ABN 69 602 435 129 & ORS
11:00 AM  (P)SYG1351/2018 PETER DIMITROV v BENDIGO AND ADELAIDE BANK LTD ABN 11 068 049 178
11:00 AM  (P)SYG619/2018 ANTHONY IAN JONES v GENWORTH FINANCIAL MORTGAGE INSURANCE PTY LTD
11:00 AM  (P)SYG1308/2018 MARIE MOHR v ZEBRA CAPITAL (USA) PTY LTD (FORMERLY KNOWN AS ZEBRA CAPITAL AUSTRALASIA PTY LTD AND ZEBRA CAPITAL PTY LTD) ACN 161 580 221
11:00 AM  (P)SYG1599/2018 BILL SAYED v MARK ALEXANDER MCDONALD, BRENDAN JOHN PEARCE, MATTEHW JOHN BARNES AND NATASHA CAROLINE PEARSON TRADING AS MAGUIRE AND MCINERNEY LAWYERS
11:00 AM  (P)SYG1596/2018 SAMMY IMAD MAROUCHE & ANOR v STATION VISTA PTY LTD

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C
2:00 PM  (P)SYG1250/2018 THE OWNERS - STRATA PLAN 18413 v RACHEL SUZANNE MILLMORE
2:00 PM  (P)SYG481/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v BLAGOJCE CAROVSKI
2:00 PM  (P)SYG1300/2018 CENTRAL PET AUSTRALIA PTY LTD v STEPHEN WAYNE VAUGHAN
2:00 PM  (P)SYG617/2018 MEI ZHANG v YE CHENG
2:00 PM  (P)SYG807/2018 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v PHILLIP ANTHONY DEVON
2:00 PM  (P)SYG1041/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ALEX GLENN
2:00 PM  (P)SYG327/2018 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v DAVID MICHAEL FORGIONE
2:00 PM  (P)SYG363/2018 BROOKS HIRE SERVICE PTY LTD A.C.N. 008 975 988 v MATTHEW HUNT
2:00 PM  (P)SYG1052/2017 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v THI MY TRANG ONG AKA TRANG ONG

Before Registrar Morgan
MEDIATION SUITE 2, L14
10:15 AM  (P)SYG3036/2014 DAVID ADCOCK v BLACKMORES LIMITED & ORS

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

18 June 2018

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
9:30 AM  Bogoevski D & Bogoevska Z
9:30 AM  Cannon-Popko C O & Deo S
9:30 AM  Lenard B M & Chrara A M
9:30 AM  Magno M & Walton J
9:30 AM  Marino C & V
9:30 AM  O'Farrell K & Arklay C
9:30 AM  Orsina J & R L
9:30 AM  Rayment R W & Grogan M R
10:00 AM  Brown K & Beer M

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
9:15 AM  Burhan S & Malik B W
2:15 PM  Acharjee N & Archarjee S
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

18 June 2018

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM   Crosland T J & Smythe J A & Elliott J L
9:30 AM  Shaw T E & S J
9:30 AM  Williams G J & Matt K
10:00 AM  Simpson J A & Hardinge C L

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Costigan
9:30 AM  Smith E L & Ditton S F
10:00 AM  Dwyer A L & Knipler J J B
10:00 AM  Hales K L & Nevins L M
2:00 PM  Reynolds R A & Dunley M F

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Betts
9:30 AM  Guyot D J & J E
9:30 AM  Lintott C M & Karathanassis L G
10:00 AM  Bailey D M E & P J
10:00 AM  Woods C & Botting J L

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar CLARKE
9:00 AM   Srilaphet S & Henskens P G & Srilaphat C & B
11:00 AM  Cumpson P I & R

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

18 June 2018

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Akhurst Y T & A L
9:30 AM  Clarkson A & K A
9:30 AM  Edwards R & Webb M L
9:30 AM  Krkovski D S & T
9:30 AM  Lloyd S J & M
9:30 AM  Maloney S M & A G
9:30 AM  Smith D M & Vick R A
9:30 AM  Toohey C A & Mcdougall P R
12:00 PM  Bartley K & S A
12:00 PM  Burgess J A & Molden A
12:00 PM  Forster P G & L M
12:00 PM  Moulds W M & K
12:00 PM  Vukici S K & Cowe J J

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Registrar Whitten
9:15 AM  Victory B D & M T & N R
11:00 AM  Goward H M & Mathew James G

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

18 June 2018

17 September 2018

26 November 2018

18 June 2018

ALBURY CIRCUIT
Before Judge McNab
10:00 AM  Allen R F & Skrypczak K A
10:00 AM  Beale H J & A R
10:00 AM  Bird C J B & C L
10:00 AM  Bowman D J & M P
10:00 AM  Brown R F & Millar C M
10:00 AM  Carter R L & J
10:00 AM  Davern N B & Vonarx I G
10:00 AM  Davey C V & Hetherington-Moss N
10:00 AM  De Kruiff B B & Cann E R
10:00 AM  Fenton D W & A L
10:00 AM  Gourlay C M & Strachan A N O C
10:00 AM  Harrison D T & Parkin L A
10:00 AM  Harvie K J & Burton B N
10:00 AM  James C I & Asquith C
10:00 AM  Lummas N M & Pallpratt L B
10:00 AM  Martin N F & Formosa A J
10:00 AM  Mcdonald B S & L J
10:00 AM  Merkel K L & C J
10:00 AM  Mitchell S A & Warren B M
10:00 AM  Moyle K M & T J
10:00 AM  Newlyn P M & Phabmixay H
10:00 AM  Nolte L R & B J
10:00 AM  Rawkins P T & C G
10:00 AM  Roberts C L & Huggett B A
10:00 AM  Salvestro S J & N D
10:00 AM  Saunders L M & M A
10:00 AM  Scales C V & Klimpsch S L
10:00 AM  Shipard S J & Boyd J
10:00 AM  Thomas D J & Storms M
10:00 AM  Tonkin J S & Sherring S L
10:00 AM  Trewin A R & Beel M G
10:00 AM  Urquhart L A & Rubens K C
10:00 AM  Walker J & Mccudden J
10:00 AM  Woods N M & Button G R
2:15 PM  Atkin T A & Rapsey K
2:15 PM  Bailey J W S & E
2:15 PM  Caton B & Black K
2:15 PM  Duncan K L & R A
2:15 PM  Edwardes S P & Mellomida A F
2:15 PM  Hopkins M A & Barber R M R
2:15 PM  Johnson N J & Pressnell B S
2:15 PM  Kennedy M G & Coe M
2:15 PM  Kindred M & Sinnamon B
2:15 PM  Milton S N & Marcuzzi S
2:15 PM  Moran N L & D J
2:15 PM  Morris B & Nicholas D
2:15 PM  Russell M J & Gibb A M
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

9 July 2018 (Armidale)

26 November 2018 (Tamworth) TBC

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

29 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

16 July 2018

10 September 2018

26 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

13 August 2018

20 August 2018+

15 October 2018*

5 November 2018

17 December 2018

+ Please note the additional date

* Please note the change of date

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

20 August 2018

24 September 2018*

3 December 2018

* Please note the change of date

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:

18 June 2018*

17 September 2018

12 November 2018

* Please note the additional date

18 June 2018

ORANGE COURT
Before Judge Myers
10:00 AM  Brennan M C & M G
10:00 AM  Stuart C L & Rowley B J

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

9 July 2018 (Armidale)

26 November 2018 (Tamworth) TBC
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

13 August 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

16 July 2018

8 October 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

18 June 2018

DARWIN COURT 8
Before Judge Young
11:00 AM  Leng R & M J
8 June 2018

Before Registrar Colbran (by Telephone)
ADELAIDE REGISTRY, COURT NO. 6 LEVEL 7 AND COURT ROOM 9 - NT SUPREME COURT
9:30 AM  DNG2/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PETER JOHN DAVIES
9:30 AM  DNG13/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v LINCOLN BRYDON BURKE
9:30 AM  DNG14/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MICHELLE DAFORNO

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

12 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

18 June 2018

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Anderson N J & G H
9:30 AM  Arnold S R & N J
9:30 AM  Beard D J & Gibbons A C
9:30 AM  Chadwick R A & S P
9:30 AM  Cleary S & Tate D J K P
9:30 AM  Connell M M & Barr S R
9:30 AM  Cross S R & Mackay B A
9:30 AM  Elford N L & George D F
9:30 AM  Fogarty J D & Sims G J
9:30 AM  Hatch K M & M R
9:30 AM  Hodges E C & J S
9:30 AM  Jakl S M & Henry J E & Hardaker-Jalk V
9:30 AM  Kross C M & D L
9:30 AM  Law M J & Brasher L
9:30 AM  Lui H & Zhu Y Y
9:30 AM  Mashrafi ( A A M & Hassan S
9:30 AM  Mcintyre D A & Nelson R L
9:30 AM  Mulder J D & A L
9:30 AM  Sentinella A & Fisher C
9:30 AM  Spafford A D & Jang Y J
9:30 AM  Spokes R J & Fermor J
9:30 AM  Talbot E L & Kendrick A J
9:30 AM  Tucker D J & Palmer J L
9:30 AM  Tully J G & Tully Z E
9:30 AM  Ussher M S & Schisas C J
9:30 AM  Vaughan C E & Roderick D H
9:30 AM  Wallam A D & Schneider C K
9:45 AM  Hatzimihail A & Scruton R C
9:45 AM  Milton R K & Tranquille C H
9:45 AM  Milton R K & Tranquille C H
9:45 AM  Nicholls S G & Ware R L
9:45 AM  Rose E W & E J
2:15 PM  Papavasiliou J E & Smith S L

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge Coates
9:30 AM  Ayodeji O K & I O
9:30 AM  Brennan M S & Ockhuysen A
9:30 AM  Dalton B W & M R
9:30 AM  Eager R G & S J
9:30 AM  Fossey P M & C V
9:30 AM  Fox J J & Brown B J
9:30 AM  Gaske K E & Mayon D P
9:30 AM  Goad H L & R N
9:30 AM  Green S A & Goddard S J
9:30 AM  Grehan C A & R F
9:30 AM  Horne W D & A N
9:30 AM  Hydes R N & Edge C M
9:30 AM  Lethezer P & Korabovska Z J
9:30 AM  Malone E L & Clare D S S
9:30 AM  Meier P J & K I
9:30 AM  Mitchell J L & A L
9:30 AM  Mlinaric T M & Matic S I
9:30 AM  Sirett W & Hutchinson T
9:30 AM  Thain L J & Brischetto N T
9:30 AM  Toomey D J & Daniels J M

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
9:30 AM  Clayson M B & Reston T E
9:30 AM  Corbo T & Oyston L E
9:30 AM  Del Vecchio P & S
9:30 AM  Guest R M & Ross T
9:30 AM  Johnson D J & Mcconaghie J A
9:30 AM  Ljubas D & M A
9:30 AM  Marriage L L & Thompson M
9:30 AM  Ogilvie M E & Spackman A M
9:30 AM  Rixon C P E & Warman C K
9:30 AM  Romans A A & Paine T J
9:30 AM  Slingo M & Mcconaghie J A
9:30 AM  Waldron S J & S A
2:15 PM  Holden S J & Clough K J
2:15 PM  Van Itallie D M & J M

No room listed
Before Judge Demack
9:15 AM  Hemmings J A & A
10:00 AM  Spano A & T

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
9:00 AM  Jensen C V & A F
9:45 AM  White L P & C M
19 June 2018

Before Judge Jarrett
COURT NO. 1, LEVEL 1
11:30 AM  BRG337/2018 VICTORIA LOUISE STERNE v TWEED HEALTH FOR EVERYONE PTY LTD T/A TWEED HEALTH FOR EVERYONE SUPERCLINIC & ORS
9:30 AM  BRG353/2018 BRONTE SCHRECK v BALDWIN-KIPPEN, JAYDEN BO JEFFREY T/A FECH CLOTHING KIPPEN-BALDWIN & ANOR
9:30 AM  BRG841/2017 FUPC PTY LTD v PHILLIP CHARGE

Before Registrar Lynch
MEDIATION ROOM 4 - LEVEL 6 AND MEDIATION ROOM 5 - LEVEL 6
9:30 AM  BRG816/2017 THOMAS HARLAN RUSCOE-JONES & ANOR v THE TRUSTEE FOR PRO-HONDA UNIT TRUST T/A PRO HONDA & ORS

Before Registrar Buckingham
MEDIATION ROOM 2 - LEVEL 6 AND MEDIATION ROOM 3 - LEVEL 6
9:30 AM  BRG343/2018 MICHAEL FELTOE v RODNEY BROWN & ANOR
1:30 PM  BRG344/2018 PAUL DWYER v RODNEY BROWN & ANOR

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

There are no current matters listed

Street Address: Virgil Power Building, 46 East Street, Rockhampton

There are no current matters listed

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

There are no current matters listed

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Sitting Dates:

Week commencing:

17 September 2018

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

16 July 2018

12 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

29 June 2018

27 July 2018

7 September 2018

2 November 2018

7 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

16 July 2018

27 August 2018

8 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

Week of 4 June 2018

25 June 2018

13 July 2018 & 16 July 2018

10 August 2018 & 13 August 2018

6 September 2018 & 7 September 2018

9 November 2018

Week of 3 December 2018

10 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

27 July 2018

7 September 2018

12 October 2018

21 and 22 November 2018

29 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

28 and 29 June 2018

16 and 17 August 2018

4 and 5 October 2018

1 and 2 November 2018

29 and 30 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

18 June 2018

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
9:30 AM  Lappa I N & Stavridis S
2:15 PM  Kalleske D A & Chamings W M

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Aranibar T F & N
9:30 AM  Armstrong I B & Docking R
9:30 AM  Gountounas D & D
9:30 AM  Hooker D S & Murphy C & Bretones N K
9:30 AM  Irlam C L & Bates K L
9:30 AM  Rudman M D & Blanchard S A
9:30 AM  Schell J P & Eason M A
2:15 PM  Browne D G & A M
2:15 PM  Young L M & G J
4:00 PM  White T M & Martino A & Kokolis S

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
9:30 AM  Cocks S L & Porter T
9:30 AM  Friedel A H & E P
9:30 AM  Hignett D J & Thompson G L
9:30 AM  Noble R D & M R
9:30 AM  Spencer-Adams K E & Jones S
9:30 AM  Treloar C S & Taylor D
9:30 AM  Wood N L & S W
10:00 AM  Dawson C W & Flowers R A
10:00 AM  Deboar D I & Mcaskill T M
10:00 AM  Gare K & Gheisar M
10:00 AM  Mohammed M & Fatima A
11:00 AM  Daddow I K & Richardson R
11:00 AM  Merrett J L & Powell G K
11:00 AM  Mitton N & Pugliese L
11:00 AM  Willows L A & Brown C M
2:15 PM  Kaye R K & Somerville J
2:15 PM  Norton J & Turner M E
2:15 PM  Selan P & J
2:30 PM  Whiteway N M & Tscharke J N
3:00 PM  Fryer D D & Baugh S
3:00 PM  Ludgate M R & Inia S T R
3:00 PM  Schwarz M L & J A

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
9:30 AM  Aligbe K W & E A
9:30 AM  Daly A G & Howard K J
9:30 AM  Eadie G A J & Baker K D
9:30 AM  Formato M A V & E E
9:30 AM  Lester L L L & Rigney K J
9:30 AM  Visentin S L & Mungall A T M
11:00 AM  Neale G A & Gadaleta T N
11:30 AM  Fairley A M & M C
12:15 PM  Shannon P & Coy L
2:15 PM  Gresch M J & R K
3:00 PM  Tomczyk J & E
3:30 PM  Wilson M A & Rowett M E
4:00 PM  Dahl C & S J

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
11:00 AM  Hanham A V & L A
19 June 2018

Before Judge Heffernan
COURT NO. 3 LEVEL 1
2:15 PM  ADG493/2017 MD SAZZAD HOSSAIN v IEDUCATE PTY LIMITED
2:45 PM  ADG41/2018 SEAN KELLY v STATE OF SOUTH AUSTRALIA (DEPARTMENT FOR COMMUNITIES AND SOCIAL INCLUSION - HOUSING SA)

Before Registrar Parkyn
COURT NO. 4 LEVEL 5
9:30 AM  ADG157/2018 NORTHERN TERRITORY OF AUSTRALIA v PETER CHARLES TIMARU CHARLTON

Before Registrar Parkyn
COURT NO. 4 LEVEL 5
9:30 AM  ADG529/2017 ANTHONY MATTHEWS TRUSTEE OF OLIVER KEMM v OLIVER KEMM
9:30 AM  ADG139/2018 BENDIGO AND ADELAIDE BANK LIMITED (ACN 068 049 178) v LINDA JOANNE ELSTON
9:30 AM  ADG11/2018 RETURN TO WORK CORPORATION OF SOUTH AUSTRALIA v ANH QUOC LE
9:30 AM  ADG444/2017 RETURN TO WORK CORPORATION OF SOUTH AUSTRALIA v NICKOLAS GRAMMENOS

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

29 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

5 November 2018



04 July 2018

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Registrar De Corso
11:00 AM  Harris F L & M W
1:00 PM  Mcfarlane H J & J C

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

18 June 2018

COURT 7, 1ST FLOOR
Before Judge Baker
10:00 AM  Brown K S & Hawkins-Brown J
18 June 2018

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing: 

9 July 2018

13 August 2018

24 September 2018*

22 October 2018*

12 November 2018

3 December 2018

*Please note the change of sitting date.

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Important information for Melbourne Registry

Please allow at least 30 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

18 June 2018

COURT 6H LEVEL 6
Before Chief Judge Alstergren
9:30 AM  Donaldson I & M F

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Hartnett
10:00 AM  Jaysinghe R S & Mallawa-Thanthridge M P
10:00 AM  Mc Nee W D & Gould N A
10:00 AM  Taylor L A & C M

COURT 6D, LEVEL 6
Before Judge Riethmuller
10:00 AM  Osman E & Ali A
10:00 AM  Pender B A & Anderson K M

COURT 6G LEVEL 6
Before Judge Curtain
10:00 AM  Arshakyan A & Guberman A
10:00 AM  Di Cicco J & Chow R
10:00 AM  Weldemichael K & Kiflu A

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Jones
9:45 AM  Alicata R J & A
9:45 AM  Coldebella R & Ibrahim A
9:45 AM  Engler K & K
9:45 AM  Griffey A J & Jones K L
9:45 AM  Kennett M J & K
9:45 AM  Mohamud M S & Hasan K
9:45 AM  Rodda E A & S L
9:45 AM  Thorp H & Nagel K
9:45 AM  Wickham L & Graham S & Foley B & Roach A

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Williams
9:45 AM  Achison S & Giovanetti D
9:45 AM  Burke P & Williams K
9:45 AM  Caldwell J T & Pannenburg K L
9:45 AM  Cleur H J & S C
9:45 AM  Ettia J M & K L
9:45 AM  Fraser D C & Jackson E F
9:45 AM  Gil J & Ataaere M
9:45 AM  Ie D L & Kerr S L
9:45 AM  Kulevski J & Kulevska I
9:45 AM  Kuyruk C & S
9:45 AM  Lam D M K & A P L H & Choi A S P
9:45 AM  Li Donni G C & Cauchi C
9:45 AM  Liu M & Xu J
9:45 AM  Mclaren E R & Stapleton D T
9:45 AM  Milner S A & Gardner V
9:45 AM  Origliasso C M & Pannell K L & Ryan R P
9:45 AM  Plain K A & Bradbury A J
9:45 AM  Rochford L B & Rawlings V K
9:45 AM  Shergill G & P S
9:45 AM  Singh N & Kaur B
9:45 AM  Westwood L A & Behrendt L P
9:45 AM  White A N & Turner L S
9:45 AM  Wolski B & Agiejczyk A
9:45 AM  Zulfiqar H & Shah Z

COURT 2J, LEVEL 2
Before Judge Mercuri
9:45 AM  Agugo N A & V C
9:45 AM  Attorney-General'S Department & Du Bray L F
9:45 AM  Berryman D P & Elliott L L
9:45 AM  Floyd C M & Reid T J
9:45 AM  Hillmeyer C S & Hartmann D A
9:45 AM  Minchin T J & O
9:45 AM  Newling J E & Blagojevic V
9:45 AM  Reynolds S & Catherine J
9:45 AM  Whyte V A & Rossington S

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar George
2:15 PM  Amarawardana C & Amarawardena S

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Moser
9:15 AM  Cleur H J & S C

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Hubble
9:15 AM  Stanley K N & Lozanovski T

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Riddiford
9:30 AM  Answer D J & Mcmahon S
9:30 AM  Barry S S & J R
9:30 AM  Bishop K B & Wales A
9:30 AM  Boyd M & G
9:30 AM  El Homsi I & Nasta L
9:30 AM  Heggie M J & Grixti M A
9:30 AM  House D J & Cashin R M
9:30 AM  Jenko D T & Syros C
9:30 AM  Ladanyi D L & K

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Hubble
11:00 AM  Carter A & Pascoe S R

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Russell
11:00 AM  Judd R & L P
19 June 2018

Before Judge Hartnett
COURT 2E LEVEL 2
2:30 PM  MLG107/2017 NEETU SHARMA & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Riley
COURT 2G LEVEL 2
10:00 AM  MLG803/2016 AXR16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:00 AM  MLG467/2016 ANC16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:00 AM  MLG1205/2015 AWL15 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:30 AM  MLG1620/2016 CBE16 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  MLG917/2016 DINESH KRISHNAN v MINISTER OF MIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:00 AM  MLG409/2018 OWNERS CORPORATION RP001579 v LICIA GIURINA (AS EXECUTOR OF THE ESTATE OF IRMA LOCHER) & ANOR
10:00 AM  MLG1277/2018 CHRISTINA MARZ v LILI'S EARLY LEARNING PTY LTD & ORS

Before Judge Joshua Wilson
COURT 2C LEVEL 2
10:15 AM  MLG2599/2015 KAY GRIFFITHS & ANOR v DAVROX CATERING PTY LTD & ANOR

Before Judge Kendall
COURT 2K LEVEL 2
9:00 AM  MLG2667/2016 DTT16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Kirton
COURT 6J LEVEL 6
10:30 AM  (P)MLG2647/2015 CNM15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)MLG1375/2015 SANJAY KUMAR & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  (P)MLG794/2017 KUNDAN TALCHA BHANDARI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Luxton
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
10:00 AM  (P)MLG2818/2017 BRAD MCAULEY v ENDEAVOUR FOUNDATION

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

18 June 2018

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Chessum D & Hurtado J
9:30 AM  Di Gregorio N & Dowden Bellette K B
9:30 AM  Hearsum N R & Jackson L A
9:30 AM  Lewis P F & Norton N M
9:30 AM  Malenic N & Blagojevic I
9:30 AM  Rose S R & Hawkins S M & Clinch V J & G W
9:30 AM  Timmins S L & Sansome L G
2:15 PM  Lee S & Kim E H Y

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Glentis H & L I
10:00 AM  Sidani O & Smith A

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Small
9:30 AM  Browning B C & S J
10:00 AM  Forbes S & D N
2:15 PM  El Rammouz D & El Hajj H

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Doudas J & Sauvola D & Simmons C
11:00 AM  Gupta I & Mittal S
2:15 PM  Lee S & Kim E H Y

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

24 September 2018

26 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

13 August 2018

26 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

2 July 2018

1 October 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

17 September 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

3 December 2018*

* Please note change of date

There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

13 August 2018

12 November 2018


There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

23 July 2018

15 October 2018


There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

19 June 2018

Before JUDGE KENDALL
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
9:00 AM  (P)MLG2667/2016 DTT16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before REGISTRAR TROTT
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG247/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ADAM PHILLIP ABBOTT
9:30 AM  (P)PEG246/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v STEPHEN CHARLES MARWICK
9:30 AM  (P)PEG235/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v SCOTT MARTIN HUMPHREYS
9:30 AM  (P)PEG234/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v RECHELLE MARWICK
9:30 AM  (P)PEG230/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MATHYS DANIEL MAARTENS
9:30 AM  (P)PEG229/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MARGARET HAZEL NEWTON
9:30 AM  (P)PEG223/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JULIE LOUISE VAN DUUREN
9:30 AM  (P)PEG222/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v VANESSA DOJCINOVSKI
9:30 AM  (P)PEG121/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v KAYLENE MAY STALTERI
9:30 AM  (P)PEG650/2017 GRAEME TREVOR LEAN V THE ESTATE OF MARTIN PAUL BANNING, DECEASED
9:30 AM  (P)PEG650/2017 GRAEME TREVOR LEAN v THE ESTATE OF MARTIN PAUL BANNING, DECEASED
9:30 AM  (P)PEG336/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v BRAD ANTHONY DELANE
9:30 AM  (P)DNG34/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v VENUS INOCENCIA ROBERTS
9:30 AM  (P)PEG288/2018 EN RONG FAN v ONTERRAN LIMITED ACN 117 371 418

Before REGISTRAR HERRMANN
LEVEL 4 MEDIATION SUITE
10:15 AM  (P)PEG71/2018 DARREN KERSHAW v TEKHEDS PTY LTD ATF THE DUTTON FAMILY TRUST T/A DATAMERGE ABN 38 523 587 392