Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

Phone: 1300 352 000

Phone: (02) 6267 0666

For urgent after hours applications contact the Law Courts Security Desk, NSW on (02) 9230 8282

21 January 2020

COURT NO. 1
Before Judge Hughes
9:30 AM  Chung S Y & Luu T M
9:30 AM  Darling I J & Reichinger M
9:30 AM  Hughes S J & Simon L
9:30 AM  Lowe M J & Croucher R D
9:30 AM  Marouditsis B & Filmer L L
9:30 AM  Murphy C R & Wells B M
9:30 AM  Rintoul H & Morgan P
9:30 AM  Vukoja A & D D
11:30 AM  Ellis S J & Brasser M J
11:30 AM  Evans J M & A E
11:30 AM  Lawrence B & Spicer E
11:30 AM  Martin J E & Monaghan D
11:30 AM  Masterson S & S N
11:30 AM  Smith K L & Apps N S
11:30 AM  Thompson S & R
11:30 AM  Young L L & Kidd A G & Barnes P
2:15 PM  Callan W J & Dzundza C
2:15 PM  Curry A & M
2:15 PM  Debu C N & Dariwade W Y
2:15 PM  Lasker T R & Lennon R L

No room listed
Before Registrar Walker-Munro
9:30 AM  Dalgleish J & P R
2:15 PM  Mackay H B & Pimm A W
3:15 PM  Yatmaz S & T
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street Sydney NSW 2000

Phone: 1300 352 000

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Dowdy on 02 8272 2017.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in three locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Garfield Barwick Commonwealth Law Courts Building, 1-3 George St, Parramatta

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

21 January 2020

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
10:00 AM  Bernard C & L G P
4:30 PM  Dibley D N & S M

4D 4TH FLOOR
Before Judge M Neville
9:30 AM  Alam M M & Zannat I
9:30 AM  Boydell A & Leonessa C
9:30 AM  Delauney J & Endicott V
9:30 AM  Jiang F & Zhang W
9:30 AM  Mitchell A & Bigelow D D
9:30 AM  Perkins K & Singh J
9:30 AM  Short R K & D G
9:30 AM  Williams E M & Bacon N R
10:00 AM  Mcentee L & A

4C 4TH FLOOR
Before Judge Morley
9:30 AM  Campbell A P & S E
9:30 AM  Leuzzi K E & S

3C 3RD FLOOR
Before Registrar Mowat
9:30 AM  Chirambaguwa C & Dzvindu E
9:30 AM  Denton C C & Mcdermott K
9:30 AM  Halatanu H & H
9:30 AM  Kaur P & Singh G
9:30 AM  Lu Y & Li G
9:30 AM  Mcnamara P D & A
9:30 AM  Nicholson Perry K
9:30 AM  Nieh H & Yang F
9:30 AM  Wen L & Yeung Y S
9:30 AM  Zhang X J & Xin X
10:30 AM  Abdelmalak N S N & Ghaly M N H
10:30 AM  Batty L M & S R
10:30 AM  Bremner R & H
10:30 AM  Ellis Flanagan A M & Ellis E J C
10:30 AM  Foreman K N & Greenwood P A
10:30 AM  Gallego S & G
10:30 AM  Hammond C F & S M
10:30 AM  Ho M M & Brennan J F
10:30 AM  Jensen B M B & L E
10:30 AM  Josling K J M & Jurd A
10:30 AM  Kingston A M & P G
10:30 AM  Lee S & Singhajaru P
10:30 AM  Rowling J & A E
10:30 AM  Tang Q & Shi X
10:30 AM  Tang Y & Wang H
10:30 AM  Urban S A & M
21 January 2020

Before Registrar Segal
COURT ROOM 19A, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
11:00 AM  (P)SYG2978/2019 MICHAEL AYOUB v THE RECYCLERS (NSW) PTY LIMITED ACN 126 037 778

Before Registrar Segal
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG2761/2019 SIGBJORN MAGNE SOVIK v WAYNE ALLAN WILLIAMSON
4:00 PM  (P)SYG61/2020 WORKERS COMPENSATION NOMINAL INSURER ABN 83 564 379 108 v STEVEN INGWERSEN

Before Registrar Chuan Ng
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
11:00 AM  (P)SYG1528/2019 WILLEM JOHAN VAN VLYMEN v LEVER SOLOMON LIMITED & ANOR
11:00 AM  (P)SYG862/2019 RORY MCDONNELL v MEHANNA HOLDINGS PTY LIMITED AS TRUSTEE FOR THE MEHANNA DISCRETIONARY TRUST

Before Registrar Chuan Ng
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
2:00 PM  (P)SYG2762/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v THI HA VU
2:00 PM  (P)SYG2759/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v VAN TOAN VU
2:00 PM  (P)SYG1120/2019 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED (ACN 108 952 085) v HABIB JABIR
2:00 PM  (P)SYG2454/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v FRANCESCO FERRARO
2:00 PM  (P)SYG2770/2019 CROWN ON DARBY PTY LIMITED v GRANT HOWARD
2:00 PM  (P)SYG2810/2019 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 16230 v VIRGINIA VILLAEBA HUDSON
2:00 PM  (P)SYG2480/2018 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 89976 v YI ZHANG
2:00 PM  (P)SYG1659/2018 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED (ACN 108 952 085) v JESSICA KHATTAR
2:00 PM  (P)SYG2355/2019 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED (ACN 108 952 085) v NEIL HARLOCK
2:00 PM  (P)SYG2783/2019 CLEARY BROS (BOMBO) PTY LTD v ROBERT SCHRAMM
2:00 PM  (P)SYG645/2019 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v PAUL ANDREW ARMSTRONG

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

Phone: 1300 352 000

21 January 2020

COURT 5, LEVEL 2
Before Judge Harman
9:30 AM  El Sayed M H & Kotb M
9:30 AM  Fares M & S

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
9:15 AM  Caldwell E & Weatherstone D G

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Tran
9:15 AM  Jambrecina D & J
9:15 AM  Stoddard R G & C J S
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

Phone: 1300 352 000

21 January 2020

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM  Armstrong M J & M O
9:30 AM  Cook T & Kennedy D
9:30 AM  Gow K J & Hill T R
9:30 AM  Hambly R A & Sheaves T R W
9:30 AM  Hill D M & Polsen M
9:30 AM  Lavis D P N & Hill M J
9:30 AM  Molyneux J A & Kerr L J
9:30 AM  Sawka G T & Fay C J
9:30 AM  Shorter D & K
9:30 AM  Warrington K L & S K
10:00 AM  Kemp B G & O'Brien T L
10:00 AM  Ruming C A & Love C F

FOR HEARING AT GOSFORD
Before Judge Costigan
9:15 AM  Stevens J A & Lundy B J & Martin K P & Martin B S
9:30 AM  Billins M T & S
9:30 AM  Chiswell N C & Chapman J M
9:30 AM  Fuller G L & Smith K M
9:30 AM  Quinlan S J & Byrnes G I
10:00 AM  Ballaam D C G & D J

NEWCASTLE LOCAL COURT
Before Registrar A Clarke
9:30 AM  Alford M T & P
9:30 AM  Allwell N T & Ison A T
9:30 AM  Ardill J A & P A
9:30 AM  Avery B & Pickstone J
9:30 AM  Barnes D J & N V
9:30 AM  Bell D J & S
9:30 AM  Byrnes E N & Lewis C R
9:30 AM  Cameron G A & G M G
9:30 AM  Camlin K L & I G
9:30 AM  Campbell K M A H H & W L J
9:30 AM  Cazzolli E A & L
9:30 AM  Chapman K L & J R
9:30 AM  Cobeanou S & J E
9:30 AM  Connell J P & A M
9:30 AM  Convery I J & Weller L V
9:30 AM  Davidson K & A
9:30 AM  Del Ray J & Howard W
9:30 AM  Delany J L & Gardiner J E
9:30 AM  Denton A M & T A
9:30 AM  Eather J & Eather C
9:30 AM  Everson M E & N
9:30 AM  Fearnley A D & J S
9:30 AM  Felton M L & C S
9:30 AM  Gibbs B B & L M
9:30 AM  Gilbert D W & C A
9:30 AM  Hahn M L & D V
9:30 AM  Hardman R J & P E
9:30 AM  Hughes M L & L P
9:30 AM  Jackson N A & Sullivan D M C
9:30 AM  Jones G M & Coyne T D
9:30 AM  Jones W B & R
9:30 AM  Keats B P & Moore M P
9:30 AM  Keogh J J & S J
9:30 AM  Langi H L & L P
9:30 AM  Lennon T L & R B
9:30 AM  Marzato J & Backes J A
9:30 AM  Matthews T A & Cheung W L
9:30 AM  Mcilwain S A & M E
9:30 AM  Mills S S & S F
9:30 AM  Mobbs W J & K L
9:30 AM  Monks N R & L T
9:30 AM  Murray K C & M L
9:30 AM  Murray R J & K E
9:30 AM  O'Meley S A & K A
9:30 AM  Quinn K A & D M
9:30 AM  Ratay I J & M F
9:30 AM  Rose S L & Smith R L
9:30 AM  Saini J A J K & Singh P
9:30 AM  Scully D M & B L
9:30 AM  Simone J A & Cooney C J
9:30 AM  Smith P C & K L
9:30 AM  Spicer B H & K L
9:30 AM  Stephens C J & T L
9:30 AM  Tancred B L & M R
9:30 AM  Tomkins R & L R M
9:30 AM  Trisic B M & Hurley J M
9:30 AM  Tucholski A S & Taylor L J
9:30 AM  Walker P J & K A
9:30 AM  Witchard M J & S A

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar Jackson
11:00 AM  Butlin U & N A

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020


03 February 2020

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Cole
10:00 AM  George I K & George E J
10:00 AM  Jackson S F K & V J
10:00 AM  Johnston A G & Bearman D J
10:00 AM  Noel J & V
10:00 AM  Piasente D P & Coloschi C M
10:00 AM  Strain J A & Parker D B

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February
  • 25 May
  • 20 July
  • 21 September
  • 28 September
  • 30 November
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 12 October 2020
  • 2 November 2020
  • 7 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 2 March 2020
  • 30 March 2020
  • 27 April 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 6 July 20202
  • 7 July 2020
  • 7 September 2020
  • 26 October 2020
  • 23 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020


28 January 2020

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Cadman M J & Murray S L
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L


29 January 2020

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Jones P A & Bulley S G B
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L


30 January 2020

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Bull R & R
10:00 AM  Langhorne J & Mabey J F


31 January 2020

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Fardy H & Connor D S
10:00 AM  Austin R E & G V
11 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bates D E & Cooper D M
9:30 AM  Crawley B D & Fox K
9:30 AM  Dietrich D M & S
9:30 AM  Drennan L M & Gehrig P
9:30 AM  Fittler S R & K T
9:30 AM  Koperberg J T & O'Brien C J
9:30 AM  Mccoullough M J & Halls B C
9:30 AM  Smith J L & R J
9:30 AM  Tarrant M J & Mudford E J
9:30 AM  Tissizis A L & Brandon S B
9:30 AM  Trevanion T L & Backhouse J
9:30 AM  Wilde B J W & L M
10:00 AM  Fardy H & Connor D S
2:15 PM  Jones P A & Bulley S G B
2:15 PM  Partridge J A & J
2:15 PM  Tasker J R & Worthington K N


12 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bullen P M & G M
9:30 AM  Butlin U & N A
9:30 AM  Campbell V K &
9:30 AM  Edwards J & J T
9:30 AM  Kelly M & Slater T & K
9:30 AM  Mamo A J & Reid S G
9:30 AM  O'Brien D G & R
9:30 AM  Simpson A J & Burnham T
9:30 AM  Spalding M J & S M
9:30 AM  Williamson A & Fahey T R
10:00 AM  Barr P L & D F


13 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Austin H R & Kinney M H
9:30 AM  Munro G Z & Fotheringham S
9:30 AM  Robins S & Lorenz W
9:30 AM  Scott J & P L
9:30 AM  Taggar C K & R S
9:30 AM  Weaver S A & Vu T H H
9:30 AM  Williams J M & Ryan B P
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
2:15 PM  Scott G C & Davis R


14 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Brown S J & Mickle J
9:30 AM  Burke B & B K
9:30 AM  Clarke T P M E & Van Hoof M
9:30 AM  Earle K A & Flinter D E
9:30 AM  Glass S L & A J & Glass B L & Hoskins J
9:30 AM  Jones K R & Byrne C E
9:30 AM  Knowles T L & M J
10:00 AM  Austin R E & G V
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
10:00 AM  Langhorne J & Mabey J F
2:15 PM  Bridge K M & Nowlan D & Amat J E


15 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Beattie K E & F
9:30 AM  Bradley C L & Storey H
9:30 AM  Cullis S & Gajardo R
9:30 AM  Ewan P B & F K
9:30 AM  Goor E S & Cassegrain J B
9:30 AM  Gowing J B & L R
9:30 AM  Gray I & Hunkin M
9:30 AM  Ritchie M J & Witchard Z
9:30 AM  Witchard J P & R A & Crump M L & Witchard J
10:30 AM  Bull R & R

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Phone: 1300 352 000

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

For urgent after hours applications contact: (08) 8941 2333

21 January 2020

DARWIN COURT 9
Before Judge Young
10:15 AM  Mancini J & Bikker K M

DARWIN LEVEL 2 MEDIATION SUITE
Before Registrar Brown
9:00 AM  Woodhill S A & J B
11:00 AM  Kastellorizios E & N
2:00 PM  Skewes W P & A
3:30 PM  Buckingham D & A D
There are no current matters listed.

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 27 July 2020 (commencing on Tuesday, 28 July 2020)
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

Phone: 1300 352 000

Phone: (07) 3248 1100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0407 469 171

21 January 2020

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge Coates
9:30 AM  Forster D J & K E
9:30 AM  Murray C M & Sims J P
9:30 AM  Walker C A & G O & Parker M S & Nolan N B A

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
10:30 AM  Mason J & G
10:30 AM  Shedden J A R & J C

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge L Turner
9:00 AM  Morrissey C F & Samoilenko L
9:30 AM  Batterham C S & Shires J J
9:30 AM  De Vere A M & D J P
9:30 AM  Tramacchi A P & Beadman J P
9:30 AM  Transton C A & J M
10:00 AM  Hughes O M & Thorrold A J

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Vasta
9:30 AM  Rowland D R & H M

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Blake G E & Vos N J
9:30 AM  Daniels G E & D A & Brown E J & Keneally G K
9:30 AM  Lyon K J & Lyon G M A & Hope B H
9:30 AM  Petrovic L & Davidson I
9:30 AM  Weston J T & O'Meley K A
10:00 AM  Steele K B & Houlohan M M

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Spooner A J & S J

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Senior Registrar Spink
9:00 AM  Andrews N & Heppell R D

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Ogden B A & J & Marinucci J R & Ogden J A

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Registrar Turnbull
9:30 AM  Boyle R L & R A
9:30 AM  Butcher D R & Z
9:30 AM  Christie L J & Bilkert D
9:30 AM  Law K L & Gale M J

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
9:30 AM  Adams A T & S M
9:30 AM  Bath J T & Sheehan M J
9:30 AM  Bower D M & S J F
9:30 AM  Carter N & J L
9:30 AM  Cole S B & M
9:30 AM  Crammond M R B & Briese D A
9:30 AM  Farrell S A & P G
9:30 AM  Ghannam S A M & Zeidan M H A
9:30 AM  Kent M A & L
9:30 AM  Lindsay N J & A J
9:30 AM  Marshall N M & T J
9:30 AM  Middleton J A & T A
9:30 AM  Moore R & C
9:30 AM  Petty A M & D A
9:30 AM  Phillips F E & K W
9:30 AM  Saezza T M & Rossington D J
9:30 AM  Salkeld B E & B D
9:30 AM  Smith M J & Lansdown M R
9:30 AM  Swanson B & A N D
9:30 AM  Williams S K & K L

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Nablu J & Campbell T L
10:30 AM  Nunn S T & Mcdonald K

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
10:30 AM   Higinbottom D G & Jentz K
10:30 AM  Alzaben A & Aljamali A
10:30 AM  Devlin F C & J A J
10:30 AM  Haynes J T & Maunus J
10:30 AM  Kelly O & Hepburn R A
10:30 AM  Lakhanpal D & D
10:30 AM  Potter K F & E J

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Registrar G Clarke
11:00 AM  Ryan J L & Charman L M
11:30 AM  Hines J P & S L R

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
11:30 AM  Allison R A & S A
11:30 AM  Beck L J & B E
11:30 AM  Campbell S J & D J
11:30 AM  Cocks C J & K J
11:30 AM  Coutlis G & D H
11:30 AM  Darnell A R & V M
11:30 AM  Filipovic D & M
11:30 AM  Gehlawat B R & Malik S
11:30 AM  George M R & V
11:30 AM  Gerdsen E R & Butcher P
11:30 AM  Griffin D M & M J
11:30 AM  Kumar N & Chauhan V
11:30 AM  Mandal B K & Gurung B
11:30 AM  Miller G W & J T
11:30 AM  Morton A M & Head G
11:30 AM  Palipana I S C & S B
11:30 AM  Pearce J L & A R
11:30 AM  Peters R P & Rutherford Y M
11:30 AM  Randles G F & A M
11:30 AM  Truebody J E & C G

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Registrar G Clarke
12:00 PM  Imime H & Milne K R

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
2:00 PM   Bradnam L W & Hallam C A
2:00 PM   Egan L J & Tonks H J
2:00 PM   Jackson S J & Seal D L
2:00 PM  Bachmann S A & V
2:00 PM  Barber S J & K E
2:00 PM  Batchelor M J & C
2:00 PM  Bonk J P & S J
2:00 PM  Clogg B M & Torrance A
2:00 PM  Coupe J E & K M
2:00 PM  Dimech S G B & S
2:00 PM  Doran M J & Butts J E
2:00 PM  Emmett J M & Norton J
2:00 PM  Fleming R J & M N
2:00 PM  Foley J & L M
2:00 PM  Fry S G & Smith D H
2:00 PM  Goddard B T & D A
2:00 PM  Grice S M & T L
2:00 PM  Hardy C M & S A
2:00 PM  Hiscocks T C & J J
2:00 PM  Hull P I & Simpson P M
2:00 PM  Hutchison C R & K K
2:00 PM  Kennedy G B & Guo F
2:00 PM  Kennedy S C & Kennedy D M
2:00 PM  Khera R S & Brar M K
2:00 PM  Latimer W J & W L
2:00 PM  Leafe J J & Choi H
2:00 PM  Machado J & Parra Wilches A
2:00 PM  Mcauliffe R E & M A
2:00 PM  Mckenzie B & T
2:00 PM  Morris K J & Collins J M
2:00 PM  Oakley R C & K R
2:00 PM  Pendergast A & A
2:00 PM  Roughley G J & S L
2:00 PM  Smith P A & Davidson M L
2:00 PM  Strauss K D & M S
2:00 PM  Stuart M & J M
2:00 PM  Tatnell M A & Panagis M
2:00 PM  Watson J A & S A
2:00 PM  Williams N G & J A
2:00 PM  Wu Y & Tang K
21 January 2020

Before Judge Vasta
COURT NO. 1, LEVEL 1
9:30 AM  BRG279/2019 GREGORY JESS v COOLOOLA MILK PTY LTD & ANOR

Before Judge Egan
COURT NO. 4, LEVEL 1
9:45 AM  BRG714/2019 SANDEEP KUMAR & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:45 AM  BRG633/2019 MALKEET SINGH v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Lynch
MEDIATION ROOM 4 AND 5 - LEVEL 6
9:30 AM  BRG523/2019 BARRIE DAVID MAY v BUNNINGS GROUP LIMITED T/A BUNNINGS

Before Registrar Buckingham
COURT NO. 8, LEVEL 6
9:30 AM  BRG895/2019 KRISTA MAREE ELFORD v BRIGOT LEEANE PUGH
9:30 AM  BRG896/2019 MICHAEL WALLACE v BOTTS EARTHWORKS
9:30 AM  BRG898/2019 PIMCHAYA ANUKRAUKUL v TOOWONG RECREATION CLUB INC
9:30 AM  BRG907/2019 SEAN NIEUWENHOVEN v ARMATA NOMINEES PTY LTD & ORS
9:30 AM  BRG908/2019 RALPH YOUNG v PRES-CARE GROUP
9:30 AM  BRG909/2019 DARBY NASH v MTG GROUP PTY LTD
9:30 AM  BRG921/2019 NHAN-HUU NGUYEN v AUSBASE INVESTMENTS PTY LTD-EVER PROPERTY SALES
9:30 AM  BRG980/2019 SEYED SAEID (STEVE) MAHINI v BESPOKE ENGINEERING SOLUTIONS PTY LTD

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

Phone: 1300 352 000

21 January 2020

CAIRNS CONFERENCE ROOM LEVEL 4
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Ashton P A & G E
11:00 AM  Mcgahan A J & M J

Street Address: Virgil Power Building, Ground Level, 46 East Street (cnr Fitzroy Street), Rockhampton

Phone: 1300 352 000

* Please note the location change from February 2019 to Old Supreme Court Building, 42 East Street, Rockhampton.



23 January 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:00 AM  Ford T M & Mckeown J L
10:00 AM  Lack D C & Worzfeld C A


24 January 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:00 AM  Ford T M & Mckeown J L


29 January 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Alley R J & Campbell S J
9:30 AM  Hutchinson W J & Rodgers K A
9:30 AM  Hynes J P & G M
9:30 AM  Kapernick C E & Hinton D R & K M
9:30 AM  Mcdonagh S A & S G
9:30 AM  Tibbits B G & Clark-Ewers S J
10:30 AM  Baker L R & Knox F
10:30 AM  Harris M F & Brooke R J
10:30 AM  Kelk R E & P L
10:30 AM  Pasco S & Joyce M S
10:30 AM  Rayner E R & Carr T D
10:30 AM  Seabrook J G & D E
11:30 AM  Brumby A L & Denman A G
11:30 AM  Clayton J W & Trevena R M
11:30 AM  Delpeche N L & Coyte J H
11:30 AM  Easton A M & Horgan L M
11:30 AM  Godbee T L & Madigan B J & Mertin K
11:30 AM  Mcinally M D & Malcolm M & Rankin L L
11:30 AM  Shepherd K I & Shepherd K A & Taylor J L


30 January 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Burrell J A & Keeley N K
9:30 AM  Canino D & Mcmillan A M
9:30 AM  Carbery S E & M L
9:30 AM  Curtis A J & Holmes M C
9:30 AM  Kain A S & N J
9:30 AM  Littlejohn-Korach C & Manz T
9:30 AM  Welsh M & Manley S L
9:30 AM  Wright S & Wright (Timms-Little) T
10:30 AM  Allen M J & Taylor M A
10:30 AM  Aoude M G & C
10:30 AM  Dale, T & Lewis R R
10:30 AM  Floyd C G & B J
10:30 AM  Greenwood S J & Nicolle J D N
10:30 AM  Humble A R & Mcdonald H J
10:30 AM  Matthews B & L M
11:30 AM  Andersen K A H & G M
11:30 AM  Boase R R & R P
11:30 AM  Bulder M A & E J
11:30 AM  Fowler C L & Fabre C M
11:30 AM  Harrison M E & Gaeta R J
11:30 AM  Richert A K & Lees T D
11:30 AM  Shaw J M & Hywood J T


31 January 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM   Maloney S M & Vea Vea M U R & Smith J & Acheson P M
9:30 AM  Banter A R & E
9:30 AM  Beitzel R S & Stephens C F
9:30 AM  Goodger M L & Hoschke W J
9:30 AM  Kennedy C T & Russell D
9:30 AM  Norman C E & Williams S
9:30 AM  Thomas B E & Pugh C E
10:30 AM  Colthorpe D L & G
10:30 AM  Cross K L & Selwood T M
10:30 AM  Korting D & Hamilton R M
10:30 AM  Mills R A & Penny C A
10:30 AM  Notson M R & Kaur H
10:30 AM  Wason V A J & Bond T J
11:30 AM  Carbis A J & Mason M J
11:30 AM  Cochrane G P & S D
11:30 AM  Crotty B T & Walters Z L
11:30 AM  Horwell S W & Clarke M
11:30 AM  Howard P A & A S J
11:30 AM  Lumley D R & Leow K M
11:30 AM  Mcgurren D & G G
11:30 AM  Simpson S P & G J

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

Phone: 1300 352 000

21 January 2020

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Judge Andrew
9:00 AM  Costello L M & Giles W
9:00 AM  Curtis N & W L
9:00 AM  Kamaluddin S & Sheikh N
10:00 AM  Robins J M & M A

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 18 May 2020
  • 13 July 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 23 March 2020
  • 24 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 March 2020
  • 17 April 2020
  • 15 May 2020
  • 17 July 2020
  • 18 September 2020
  • 16 October 2010
  • 13 November 2020
  • 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing: 

  • 3 February 2020
  • 17 February 2020
  • 23 March 2020
  • 20 April 2020
  • 8 June 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 12 October 2020
  • 16 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 January 2020 (rescheduled December 2019 circuit)
  • Week of 3 February 2020
  • 10 and 11 February 2020
  • 20 March 2020
  • 23 March 2020
  • 15 May 2020
  • 18 May 2020
  • 19 June 2020
  • 22 June 2020
  • Week of 6 July 2020
  • 27 July 2020
  • 10 August 2020
  • 11 August 2020
  • 14 September 2020
  • 18 September 2020
  • 2 November 2020
  • Week of 30 November 2020
21 January 2020

MAROOCHYDORE CIRCUIT
Before Judge Middleton
9:30 AM  Martin D T & M
9:30 AM  Mccoomb J J & L
10:00 AM  Eggleton B H & Thornton N A

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 31 January 2020
  • 28 February 2020
  • 3 April 2020
  • 29 May 2020
  • 10 July 2020
  • 14 August 2020
  • 2 October 2020
  • 6 November 2020
  • 4 December 2020


31 January 2020

GOLD COAST CIRCUIT
Before Judge Vasta
9:30 AM  Coyne S R & P J
9:30 AM  Davies J & Bourke M
9:30 AM  Dunn C E J & L C
9:30 AM  Grinter G W & L
9:30 AM  Johansen C H & Hollyer C S
9:30 AM  Kiewiet E & B P
9:30 AM  Knudsen P M & Finnigan J M
9:30 AM  Lutherborrough D & Holmes S
9:30 AM  Mcmillan E & Hack H
9:30 AM  Mills L M & G M
9:30 AM  Mills S A & D C
9:30 AM  Morgan M & Ti
9:30 AM  Norman D J & Morrison C L
9:30 AM  Norton S M & Davan J S
9:30 AM  Oconnor B A & Connor G S
9:30 AM  Peacock L Y & J L
9:30 AM  Porche D S & L J
9:30 AM  Price K M & B D
9:30 AM  Rowland D R & H M
9:30 AM  Ryan J F & Lark S S R
9:30 AM  Seubert L S L & La Frenz A
9:30 AM  Shacklock D & Mason A
9:30 AM  Sizmur M R & Billingham A J
9:30 AM  Smith J A & Manwaring K A

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 6 and 7 February 2020
  • 2 and 3 April 2020
  • 14 and 15 May 2020
  • 16 and 17 July 2020
  • 13 and 14 August 2020
  • 24 and 25 September 2020
  • 5 and 6 November 2020
  • 10 and 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

Phone: 1300 352 000

Phone: 08 8219 1000

For urgent after hours applications contact 08 8219 1000

21 January 2020

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Heinrich J & Alberido J
9:30 AM  Pavlidis A & Claudio B
9:30 AM  Radoslovich M C & J H
2:15 PM  Hocking R P D & C W

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
10:00 AM  Sinclair P & Barker M & Conlan R

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
10:00 AM  Bayly H M & Foster D G
10:30 AM  Hayes D & Ellis L A E
10:45 AM  Stone D & Stone C
11:00 AM  Lediaev V L & V F
11:15 AM  Ford C R & Edwards G T
11:30 AM  Stephenson J L & L J
2:15 PM  Pollard S M & Pollard B G & Taylor T S

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar De Corso
9:30 AM  Armstrong J A & P J
9:30 AM  Bickford N & K
9:30 AM  Biju S & O
9:30 AM  Chipman J S & Hunter L D
9:30 AM  Dickinson R G & B E
9:30 AM  Humphrey S K & B S
9:30 AM  Kaur L & Singh G
9:30 AM  Kokegei T D & Parker A N
9:30 AM  Le D V & Nguyen T T
9:30 AM  Nagle L R & Nagle-Mc Menamin R D P
9:30 AM  Ruttley D J & Bonacasa F R
10:00 AM  Brewster A R & S K
10:00 AM  Campaniello B J & Shemeikka M L
10:00 AM  Pratt S J & Twomey C G
10:00 AM  Robinson S L & Turville M J N
10:00 AM  Seal H C & M K
10:00 AM  Seppelt M N & N H
10:00 AM  Tamas D K & D M
10:00 AM  Tilley W & C
10:00 AM  Turcinov E L & Phililips S L
10:00 AM  Wang W & Lu J
10:00 AM  Wood R & Drake S P
10:30 AM  Brailsford T & Elgindi M S
10:30 AM  Hendy J P & K E C
10:30 AM  Kemp K K R & Macdonald B M
10:30 AM  Luiten A N & Napoli S
10:30 AM  Muller P J & P
10:30 AM  Rayner J I & G V
10:30 AM  Scheer M J & L M
10:30 AM  Simula A F & Wuersch C L
10:30 AM  Smith B W & K V
11:00 AM   Lewthwaite G S & James-Lewthwaite D C
11:00 AM  De Sousa D I & T G
11:00 AM  Kenworthy N E & Schubert T A C
11:00 AM  Knoll P W & M A
11:00 AM  Marafiote T & A E
11:00 AM  Martin F L & D M
11:00 AM  Palmer B C & E
11:00 AM  Schulz J & A J
11:00 AM  Taylor C J & E
21 January 2020

Before Registrar Colbran
COURT NO. 6 LEVEL 7
9:30 AM  ADG498/2019 MARY DIANE MILES v ROBBIE THOMAS BUSH
9:30 AM  ADG471/2019 ROGER JOHN RAMSEY v DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION
9:30 AM  ADG514/2019 HAN KUN YANG v CHARLES KWOK LEONG WONG
9:30 AM  ADG432/2019 SHAO TING ONG v FENWICK ELLIOTT GRACE
9:30 AM  ADG463/2019 ABL NOMINEES PTY LTD ACN 106 756 521 v FIONA RUTH ANNING
9:30 AM  ADG456/2019 ANTE TONY BENOVIC v JASON PAUL VARNEY
9:30 AM  ADG468/2019 RAYNERS BUILDING SUPPLIES PTY LTD ACN 068 419 509 v MICHAEL CONNOLLY HAY
9:30 AM  ADG453/2019 A & G PROPERTY INVESTMENTS PTY LTD v ANTHONY CRAIG LYNCH
9:30 AM  ADG451/2019 RESOURCECO MATERIAL SOLUTIONS PTY LTD v CLAIRE MCKENZIE
9:30 AM  ADG480/2019 AUTOMOTIVE IMPORTS PTY LTD (ACN 005 378 727) TRADING AS COOLDRIVE DISTRIBUTION v PETER DODDS
9:30 AM  ADG510/2019 TREVOR NATION v JAMES DUNSTONE TOWNSEND
9:30 AM  ADG499/2019 JEFFREY MAX RAMSEY v PETER ING HUA TING
9:30 AM  ADG485/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v GRANT ANDREW CARLIN
9:30 AM  ADG400/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TZE KHAW
9:30 AM  ADG342/2019 AMBITIO PTY LTD v CECILE GARCIA YALUNG
9:30 AM  ADG351/2019 NADIA MARIE MINUZZO-LARSEN v DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION
9:30 AM  ADG277/2019 ABL NOMINEES PTY LTD v WILLIAM FRASER ANNING

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020


03 February 2020

BROKEN HILL CIRCUIT FILES
Before Judge Cole
10:00 AM  George I K & George E J
10:00 AM  Jackson S F K & V J
10:00 AM  Johnston A G & Bearman D J
10:00 AM  Noel J & V
10:00 AM  Piasente D P & Coloschi C M
10:00 AM  Strain J A & Parker D B

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 18 May 2020
  • 17 August 2020
  • 23 November 2020


03 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Registrar De Corso
11:00 AM  Bell M J & D R
1:00 PM  Spehr A L & Brehaut C M
3:00 PM  Moran A E & Crute F J


04 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Registrar De Corso
11:00 AM  White N R & Dowdell S
1:00 PM  Nunn W C & G B

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 6232 1615

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346 or 0438 283 129

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

Phone: 1300 352 000

21 January 2020

LAUNCESTON FEDERAL CIRCUIT COURT 1
Before Judge McGuire
9:30 AM  Steers W T & Blizzard C A
10:00 AM  Donaghy C A & Jacobs T J

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 27 January 2020
  • 9 March 2020
  • 20 April 2020
  • 25 May 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 5 October 2020
  • 9 November 2020
  • 14 December 2020


28 January 2020

BURNIE SUPREME COURT -COURT ROOM 1
Before Judge McGuire
10:00 AM  Albert-Nwaba O O & Nwaba A U
10:00 AM  Anderson G & K A
10:00 AM  Clayton S C & T J
10:00 AM  Frankcombe A M & Harris A L
10:00 AM  Halfacre S A & Cole S M
10:00 AM  Radford C J & Ivory D S
10:00 AM  Steers W T & Blizzard C A
10:30 AM  Anderson A J & B R
10:30 AM  Forward V M & L D
10:30 AM  Gillie S R & Bakes T M
10:30 AM  Harris L M & Bray Q L
10:30 AM  John D M & Allen K E E
10:30 AM  Johnson D W & King D A
10:30 AM  Leslie C & Webster C J
10:30 AM  Muir L M & D J
10:30 AM  Shepheard T C & House J M
10:30 AM  Stone J T & Wilson H M
10:30 AM  Thomson P R & C A
10:30 AM  Young M J & J M
11:30 AM  Bakes-Jeffrey S & Blehm S A
11:30 AM  Brown D A P & Gorringe N N
11:30 AM  Buttress W J & Dewis T D & D F & Richardson A M
11:30 AM  Dignam S L & Fisher R I
11:30 AM  Drake R A & Morgan J S
11:30 AM  Duguid D A & Beech D K
11:30 AM  Flowers R W & Bramich P
11:30 AM  Fooks E B & A M
11:30 AM  Hays D B & Hoare J P
11:30 AM  Hingston M S & Z K
11:30 AM  Kendell M T & E B
11:30 AM  King S F & Allison S P
11:30 AM  Maney T L & N H
11:30 AM  Marshall T J & Munday E M
11:30 AM  Matchett A & R M
11:30 AM  Mcdermott S K & Dunstan D
11:30 AM  Mosley R S & H J
11:30 AM  Munday G M & C A J
11:30 AM  Oakley T M & Newall K D
11:30 AM  Radford R W & Johnson C E
11:30 AM  Sandry T A & Barker T
11:30 AM  Sherriff S W & Sherriff K L & Belbin P S
11:30 AM  Siamphone K & Langley J C
11:30 AM  Siebrand B L & Haywood R A
11:30 AM  Stammers J H & Geary M G
11:30 AM  Walker A M & J M
11:30 AM  Walker K J & Smith T P B
11:30 AM  Wing D F & Cooney A J
11:30 AM  Wright R A & Emmerton A A
2:00 PM  Bellchambers A M & Johnson B W
2:00 PM  Isherwood C M & Atkinson A E
2:15 PM  Rush S & Bingham J N


29 January 2020

BURNIE SUPREME COURT -COURT ROOM 1
Before Judge McGuire
9:30 AM  Lewis C A & D S
10:00 AM  Anderson G & K A
10:00 AM  Clayton S C & T J
10:00 AM  Frankcombe A M & Harris A L
10:00 AM  Halfacre S A & Cole S M
10:00 AM  Radford C J & Ivory D S
10:00 AM  Steers W T & Blizzard C A


30 January 2020

BURNIE SUPREME COURT -COURT ROOM 1
Before Judge McGuire
10:00 AM  Clayton S C & T J
10:00 AM  Frankcombe A M & Harris A L
10:00 AM  Halfacre S A & Cole S M
10:00 AM  Radford C J & Ivory D S
10:00 AM  Steers W T & Blizzard C A

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 8600 3333

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346

Important information for Melbourne Registry

Please allow at least 30 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

21 January 2020

COURT 2C, LEVEL 2
Before Judge Bender
9:00 AM  Altinoren E & Abou-Zaid N
9:30 AM  Gottschalk D K & Holmes N S

MLM CHAMBERS
Before Judge Bender
2:00 PM  Mckinley M J & Sullivan K

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Harland
9:30 AM  Castelli M G & R E
10:00 AM  Jacks J & Mase F

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Stewart
3:00 PM  Ribeiro M J & J

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Boymal
9:45 AM  Bamrah S P S & Kaur J
9:45 AM  Ford D & Jenkins L
9:45 AM  Russell V L & O'Neill C F
10:00 AM  Kocjancic R J & R J

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Moser
9:30 AM  Ancaya A & H
9:30 AM  Chen M & Huang Y
9:30 AM  Hodge N R & D H
9:30 AM  Jones L J & Berry D M
9:30 AM  Jordaan M C & H
9:30 AM  London M M & G J
9:30 AM  Munoz H M & E D C
9:30 AM  Olpp J A & Taillandier S P D
9:30 AM  Smith D M & M G
9:30 AM  Styring M J & R
9:30 AM  Taylor C D W & S L
9:30 AM  Wei Z & Wang D
9:30 AM  Whyte J H & A M C
9:30 AM  Zeybek N & R
10:30 AM  Anasarias M C & E R D
10:30 AM  Brimelow M E & M J
10:30 AM  Camilleri C & B P J
10:30 AM  Cheema Q S & Rizvi S
10:30 AM  Collins M A & Rennick M R
10:30 AM  Costa C & P
10:30 AM  Curic G & S
10:30 AM  Fergus H A & J K
10:30 AM  Mcgee B J & Morgan D M
10:30 AM  Minca N E & B
10:30 AM  Moalim M A & Abdallah K A
10:30 AM  Nguyen H H & Le P N
10:30 AM  Orsini M J & Eccles S A
10:30 AM  Reilly D A & O A
10:30 AM  Rose A J & M S
10:30 AM  Shaw G T & K E
10:30 AM  Singh G S & Kang D K
10:30 AM  Sioziopoulos D & P
10:30 AM  Song J & Zhang Y
10:30 AM  Stone A A & N
10:30 AM  Yang D & Xia Y
10:30 AM  `Delagnes T E & Jiao C
11:30 AM  Ahmed P & N
11:30 AM  Arnel V D & K S A
11:30 AM  Attalah S R R & Garas D
11:30 AM  Bitcon C J & Finucan E H
11:30 AM  Candotti B L & Oliva S J
11:30 AM  Christensen K W & N W
11:30 AM  Crisp S R & S J F
11:30 AM  Dastres S A & Destres A S
11:30 AM  Fuller S & Grazules D R
11:30 AM  Gregory D S & J A
11:30 AM  Guilbert L & Serman S
11:30 AM  Hogen G F & C A
11:30 AM  Johnston R R & Scafe J C
11:30 AM  Kim A & S M
11:30 AM  Kular D & A
11:30 AM  Mazzone S & L M C
11:30 AM  Saunders J P & M C
11:30 AM  Sims N E & M P
11:30 AM  Stewart J L & Springer J H
11:30 AM  Thompson E C & M R
11:30 AM  Todd S A & Hoare A M
11:30 AM  Wei P & Hua V H
12:30 PM   Cao T T & Trinh T L H
12:30 PM   Ho V C T & Vu X H M
12:30 PM   Kurian C K & Kallumkal Ciju R
12:30 PM   Petrovic L & Jozic K
12:30 PM   Zhang J & Fu J
12:30 PM  Atkinson G P & K
12:30 PM  Cafarella D J & R E
12:30 PM  Carroll D R & Bull E Y L
12:30 PM  Conenna N & Choi S
12:30 PM  Cowen A & E E
12:30 PM  D'Alquen J & K R
12:30 PM  Deng Z & Liang S
12:30 PM  Dong X M & Vuong S A
12:30 PM  Drage D L & Crighton E M
12:30 PM  Forbes P T & J L
12:30 PM  Gill S S & Bhullar A K
12:30 PM  Gillespie M L & Sanders C M
12:30 PM  Green D & M
12:30 PM  Hao J & Zheng F
12:30 PM  Jeddou M T & Rollison K L
12:30 PM  Kocdag K M & N
12:30 PM  Laux P J & C F
12:30 PM  Le T A & Pham T T T
12:30 PM  Le V H & Nguyen T N
12:30 PM  Liang C & Wu R
12:30 PM  Love J R & Clough C M
12:30 PM  Mcknight J G & B G
12:30 PM  Mittal A & Gupta P
12:30 PM  Newton G J & Keighery S K
12:30 PM  Nguyen V Q & Chu T H T
12:30 PM  Noblett G J & C L
12:30 PM  Ojeda H E & J D
12:30 PM  Phan H T & Vu T T N
12:30 PM  Pownall R A & A L
12:30 PM  Randhawa S S & Kaur J
12:30 PM  Sherwood C E S & S H
12:30 PM  Singh H & Kaur J
12:30 PM  Sy C A & Ye S
12:30 PM  Templeton P W F & Wade B
12:30 PM  Welsh D G & M A
21 January 2020

Before Judge Kirton
COURT 2E LEVEL 2
10:30 AM  MLG3058/2018 JOSEPH KEARNEY v ACCRUE PROPERTY PTY LTD & ANOR

Before Registrar Luxton
COURT 8H LEVEL 8
9:30 AM  MLG3997/2019 CAROLYN REID v HEADING OUT HAIR AND BEAUTY PTY LTD & ANOR
9:30 AM  MLG3865/2019 RITA (SHARON) EL OUCHAMI v CALL MY DOCTOR PTY LTD & ANOR

Before Registrar David Ryan
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
10:00 AM  MLG1439/2019 SHARON SAPSTEAD v WILTARI PTY. LIMITED T/A ISS FACILITY SERVICES

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

Phone: 1300 352 000

21 January 2020

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Sudholz
9:15 AM  Ferreras S S & Mendes W A
2:15 PM  Burrosi H S & Webb S J

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 25 May 2020
  • 6 July 2020
  • 14 September 2020
  • 30 November 2020
21 January 2020

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Northern B W H & C L
11:00 AM  Sellens C M & M
2:00 PM  Brilliant A M C & J C


22 January 2020

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Atkinson B M & D L
11:00 AM  Currie J J & M A
2:00 PM  Mcloughlin Elizabeth Nicole & Finn M A


23 January 2020

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Rhodes R L & Kelly A L
11:00 AM  King S D & Fancourt E M
2:00 PM  Anderson S J & J W


24 January 2020

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  King H & C M
11:00 AM  Kors-Drummond J & Drummond M

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 25 May 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020


28 January 2020

BENDIGO CIRCUIT
Before Registrar Moser
9:15 AM  Crane M & Elliott L J
11:00 AM  Hopp S M & M E
2:00 PM  Burnside A J & N C


29 January 2020

BENDIGO CIRCUIT
Before Registrar Moser
9:15 AM  Hoffman P M & Goodall-Hoffman M A
11:00 AM  Membrey A P & D M
2:00 PM  Burtchell M & O'Hehir C


30 January 2020

BENDIGO CIRCUIT
Before Registrar Moser
9:15 AM  Cornwall B M & Toyne J K
11:00 AM  Welsh L & S M
2:00 PM  Walsh C J & C G

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 13 January 2020
  • 13 April 2020
  • 20 July 2020
  • 12 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 4 May 2020
  • 10 August 2020
  • 16 November 2020
21 January 2020

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Mathews
9:00 AM  Beecher R P J & Waites J M
11:00 AM  Caldwell L M & Weekes A J
2:00 PM  Walker N M & T J


22 January 2020

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Mathews
9:00 AM  Hearl R R & Foot R S
11:00 AM  Schembri P A & M

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 29 June 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Phone: 1300 352 000


Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 22 June 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave Perth

Phone: (08) 9268 7100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0418 584 080

21 January 2020

Before JUDGE JARRETT
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
2:15 PM  (P)PEG38/2019 VICKI MAKINSON v RESTORED BEAUTY GETAWAYS PTY LTD ACN 112 801 251

Before REGISTRAR TROTT
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG456/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v AARON HODGSON
9:30 AM  (P)PEG494/2019 SYDNEY JAMES CHESSON v W.J GREEN & CO (1984) PTY LTD ACN 008 851 867 & ORS
9:30 AM  (P)PEG344/2019 BUSINESS EQUITY PTY LTD ACN 096 936 757 AS TRUSTEE FOR THE COBB LAWRENCE UNIT TRUST v ROBERT TILLI & ANOR
9:30 AM  (P)PEG168/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v THOMAS TADROWSKI
9:30 AM  (P)PEG392/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v THERESA FARRELL
9:30 AM  (P)PEG430/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v GAVIN PETER ROMYN

Before REGISTRAR BENTER
LEVEL 4 MEDIATION SUITE
10:00 AM  (P)PEG269/2019 KAREN STAMENICH v NAMSS PTY LTD TRADING AS DONUT KING MIDLAND GATE ACN 141 003 054 & ANOR