Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

27 November 2017

COURT NO. 1
Before Judge Hughes
10:00 AM  Bachi M & J
10:00 AM  Blue E J R & A S
10:00 AM  Boyd R J & Vaevaemaki W T P
10:00 AM  Cobb L A & Hamilton A R
10:00 AM  Ehmann K M & Hewitt M
10:00 AM  Espiritu R & Zurita Jr C
10:00 AM  Francis L M & Hyde C
10:00 AM  Harrod K B & Cubitt P A
10:00 AM  Jenkins D & Dowse K
10:00 AM  Kelly A T & S A
10:00 AM  Khamis S R & Murithi L
10:00 AM  Kuot P M & Warabek A G A
10:00 AM  Morris B P & Keenan N J
10:00 AM  Mullin P W & Dumbrell V
10:00 AM  Petterson M M A & Galbory S A C
10:00 AM  Quinane T M & Ivec M
10:00 AM  Sefo T J & Malala S
10:00 AM  Thompson J A & Lawton B A
10:00 AM  Wilesmith P J & Power S D
10:00 AM  Wilson M G & C P
10:00 AM  Woodham S & Wintle K
10:00 AM  Wythes E J & R L
2:15 PM  Saburova S & Ahuja A

COURT NO. 2
Before Judge Neville
2:00 PM  Faulkner D A & Anderson B
2:00 PM  Metcalfe L J & Ruwald B C
2:00 PM  Tanswell M & King M
27 November 2017

Before Judge Neville
COURT NO. 2, GROUND FLOOR
9:30 AM  (P)CAG86/2017 HARDEEP KAUR & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM (P)CAG78/2017 BENJAMIN A SMITH v FEDERATION OF ETHNIC COMMUNITIES COUNCILS OF AUSTRALIA
9:30 AM  (P)CAG84/2017 TROY ROFFE v RAR CRANES PTY LTD ACN 140 993 684
9:30 AM  (P)CAG81/2017 SWAN RICCO v CHRISTINE LLOYD(CARDIF COLLECTIVE DIRECTOR)
9:30 AM  (P)CAG88/2017 FRAGKISKOS REMOUNDOS v MICHAEL SLAVICA
9:30 AM  (P)CAG89/2017 JAK ALLNUT OLIM v ALLAN YIN & ANOR
9:30 AM  (P)CAG87/2017 NAVPREET SINGH v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  (P)CAG83/2017 CONSTRUCTION FORESTRY MINING & ENERGY UNION v JOHN HOLLAND PTY LTD & ORS
9:30 AM  (P)CAG45/2017 AIMEE KOHLER v MARIA SLATER TRAVEL PTY LTD ACN 102 667 149 & ANOR
9:30 AM  (P)CAG47/2017 CHRISTOPHER HUGHES v WOOLWORTHS LIMITED (ACN 000 014 675) & ORS
9:30AM (P)CAG50/2017 ADAM SWADLING v RYAN CONSOLIDATED HOLDINGS PTY LTD ACN 086 482 591
9:30 AM  (P)CAG27/2017 RYAN CLARKE v PREMIER YOUTHWORKS PTY PTD
9:30 AM  (P)CAG44/2017 CONSTRUCTION, FORESTRY, MINING AND ENERGY UNION v GEOCON CONSTRUCTORS (ACT) PTY LTD & ORS
9:30 AM  14(P)CAG49/2017 PENNY HELEN SWADLING v RYAN CONSOLIDATED HOLDINGS PTY LTD & ANOR
9:30 AM  (P)CAG85/2017 OMID GHANIMI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  (P)CAG80/2017 EJD17 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:00 AM  (P)CAG7/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v GLOBAL TRADING AND INVESTMENT GROUP PTY LTD (ACN 158 694 163) & ANOR

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street, Sydney

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Nicholls on 02 8272 2005.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

27 November 2017

4B 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
9:30 AM  Kroll S A & S E
9:30 AM  Radisic M & Galland S L
9:30 AM  Solo T J & B L
9:30 AM  Sun H & Yu L
10:00 AM  Bailey M L & J
10:00 AM  Yule M D C & D A

4D 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:15 AM  Richardson K & Egan T F
9:30 AM  Sassoon T R & Champagnie L
9:30 AM  Vukovich M & S
9:30 AM  Walsh H J & Bicknell P T
10:00 AM  Zerk P & G
2:00 PM  Cleall S & Cook R E

No room listed
Before Judge Monahan
9:30 AM  Fritzson S I T & Engstrom C H H
9:30 AM  Zaia M G & Williams H

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Anderson O & Q J
9:30 AM  Andrews T L & O'Grady J G
9:30 AM  Banson R M M & G K
9:30 AM  Davidson P R D & Y A
9:30 AM  Dewajanti S U & Rachman A I
9:30 AM  Gades S M & L J
9:30 AM  Hassan O & Moneeb N
9:30 AM  Mcdonald S & Dixon-Mcdonald S
9:30 AM  Reay M E & Reay R E
9:30 AM  Romano N & M
9:30 AM  Shaflender M & L
9:30 AM  Simmonds G & A J
9:30 AM  Yatim M & Kassem M

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Ambs J & Pickham A G
9:30 AM  Booth K J & Boyce K L
9:30 AM  Lock S P & Hebenton H A
9:30 AM  Mace K L & H G
9:30 AM  Meskari H & Take T
9:30 AM  Orchard J A & Staats C G
9:30 AM  Purcell N K & J N
10:00 AM  Xu X & Wu Q

4C 4TH FLOOR
Before Judge Harper
9:30 AM  Cupples A J & Ward T M
9:30 AM  Eriksson C B & Muscat N J
9:30 AM  Meraabi C & Zeaiter H
9:30 AM  Perdikaris J & K
9:30 AM  Thorp A J & D C
10:00 AM  Salandre F L J & El Masri W
10:00 AM  Willson J T & Mcfadden B

5D 5TH FLOOR
Before Registrar Bastiani
9:30 AM   Barakat W & Makkiey S
9:30 AM   Hoang V D & Bui T C
9:30 AM   Petrachkov A & Sorokina N
9:30 AM  Antonoglou M & Demetriou A J
9:30 AM  Brown M R & A M
9:30 AM  Chen T & Sun C
9:30 AM  Fenton A P & R M
9:30 AM  Jarrett M M & Mcclymont E L
9:30 AM  Liu Y & Cheng C
9:30 AM  Lloyd V L & A R
9:30 AM  Makeham N J & King R J M
9:30 AM  Park B K & W
9:30 AM  Peters E & J A
9:30 AM  Rimmer S P & Sae-Sue N
9:30 AM  San M & Win K M
9:30 AM  Shaw R L & V J
9:30 AM  Song J & Shi Q
9:30 AM  Streeter E C & E E
9:30 AM  Strudwick J M & A C
9:30 AM  Synathis M C & E L
9:30 AM  Valler R M & E R
10:30 AM   Dalglish P J & Farmer P K
10:30 AM  Dreyer M R & M K
10:30 AM  Grewal S K & Singh L
10:30 AM  Hunt M & J A
10:30 AM  Janssen C T & H D
10:30 AM  Liu C & Zhang X
10:30 AM  Marcaida A & K
10:30 AM  Merrick A M & G S
10:30 AM  Van Der Meulen L J & E D

No room listed
Before Registrar Halbert
11:00 AM  Hubble K A & Smith M R

5D 5TH FLOOR
Before Registrar Bastiani
11:30 AM  Biala P R B & J
11:30 AM  Gerges M & N
11:30 AM  Naranjo D M Q & Vaughan S P
11:30 AM  O'Connor K L & J G
11:30 AM  Song J & Shi Q
11:30 AM  Wang P & Liu T

No room listed
Before Registrar Halbert
2:15 PM  Nash S D & Larsen K M
27 November 2017

Before Judge Nicholls
COURT 8.2, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2812/2014 SZVGJ v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG389/2016 AKB16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Cameron
COURT 8.3, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1685/2017 PIT MOY LIE v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2073/2016 CDK16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:30 AM  (P)SYG1236/2017 BTE17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG1225/2017 BSY17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Segal
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
2:00 PM  (P)SYG3388/2017 FRANK MOSCHELLA v ROY SCULLI & ANOR
2:00 PM  (P)SYG2638/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v NAREISH KUMAR
2:00 PM  (P)SYG2872/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TRACY SOURIS
2:00 PM  (P)SYG1907/2017 LEON FREDERICK HOOK v ROBERT LOVEDEE
2:00 PM  (P)SYG2502/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JOHN-PAUL BURGESS
2:00 PM  (P)SYG3108/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JOHN ERIC BREASLEY
2:00 PM  (P)SYG2787/2017 KOMATSU AUSTRALIA PTY LTD ACN 143 476 626 v SHAUN O'CONNOR
2:00 PM  (P)SYG3078/2017 TIN WING JANE HO v JUDITH CURTIN

Before Registrar Cho
COURT ROOM 19B, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
10:15 AM  (P)SYG3248/2017 VAN THAO LE v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3280/2017 ESX17 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3474/2017 EZA17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3264/2017 TJOA ROBERT CAHYADI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION
10:15 AM  (P)SYG3226/2017 AMRIT PAL KAUR v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3239/2017 SZRFS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3281/2017 ETA17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3228/2017 EQN17 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3231/2017 BINBIN WANG & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3258/2017 JAGMOHAN SINGH SIDHAR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3257/2017 MEHTAAB SINGH SIDHAR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3238/2017 SZRFR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3262/2017 LINDA HARIADY v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION
10:15 AM  (P)SYG3284/2017 RONGRONG LIN & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3237/2017 SZRFQ v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3278/2017 ESW17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3267/2017 ESD17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3232/2017 SHILPA BELLARY v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3186/2017 EPA17 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3201/2017 ASHISH VASANTBHAI CHAVDA & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3259/2017 ERV17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Cho
COURT ROOM 19B, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
10:15 AM  (P)SYG3279/2017 ESL17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3265/2017 ESE17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3263/2017 RUMDOH THLORK & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3261/2017 ERW17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Cho
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG2938/2017 DE LAGE LANDEN PTY LTD ACN 101 692 040 v ROSARIO CUTELLI
4:00 PM  (P)SYG3045/2017 THE OWNERS OF STRATA PLAN 16544 v TAK MING TSUI
4:00 PM  (P)SYG1052/2017 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v THI MY TRANG ONG AKA TRANG ONG
4:00 PM  (P)SYG1858/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v CARL THOMAS KRUG
4:00 PM  (P)SYG3082/2017 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v HUSAM ALI ODEH

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

27 November 2017

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
10:00 AM  Mayhew D M & Barker T M
10:00 AM  Rosser M L & Veillard D

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
10:00 AM  Middleton K & Mcmaster W

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:30 AM  Carter S L & Dempsey M
9:30 AM  Getts C & Bagshaw S
9:30 AM  Groves P & Harper J
9:30 AM  Harvey J A S & Wallace T K J
9:30 AM  Hunter J & R
9:30 AM  Linco S E & D S
9:30 AM  Marroun A & El Homsi H
9:30 AM  Moser J & S
9:30 AM  Mostafavi R & Soghra A
9:30 AM  Pham K & Cam D T L
9:30 AM  Punzalan C & Siachico M L
9:30 AM  Waddle K A & S J
11:30 AM  Archer J A & Campbell R J
11:30 AM  Baker K L & Wiringi T R
11:30 AM  Carr A & Woodyall N
11:30 AM  Krishna R & D
11:30 AM  Mossarat R & Mowj S

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
9:15 AM  Wasfy H & Nashed V
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

27 November 2017

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar CLARKE
9:00 AM  Rorison J E X & Ihm S D

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Costigan
2:15 PM  Marlborough M A & Marlborough M A & Streets T A

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

27 November 2017

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Harman
9:30 AM   Resi D & Residovic F & Resi A
9:30 AM  Bennett K & A J
9:30 AM  Browne R D & J
9:30 AM  Chapman D & Dorling L J F
9:30 AM  Dillion-Shallard I J & Mcauslin J M
9:30 AM  Gill K A & Peisley R N
9:30 AM  Gorring C E & Anderson R P
9:30 AM  Jimenez C V & Elliott A J
9:30 AM  Lawrence B & Spicer E
9:30 AM  Pinney C & De Jesus P A
9:30 AM  Pugh S & Pugh A & Stewart J
9:30 AM  Smythe S G & Dungey R & Tschutura W J C & Smythe M & Smythe S
9:30 AM  Stadnyk A & Wells B K
9:30 AM  Venal C & P D

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Registrar Whitten
9:15 AM  Bramwell M A & Munday M D
11:00 AM  Lee C L & D

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

4 December 2017

2018

Week Commencing:

19 February 2018

9 April 2018

18 June 2018

17 September 2018

26 November 2018

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

27 November 2017 (Tamworth)

2018

Week Commencing:

26 February 2018 (Armidale)

7 May 2018 (Tamworth)

9 July 2018 (Armidale)

26 November 2018 (Tamworth) TBC

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

5 February 2018

4 June 2018

29 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

20 November 2017

2018

Week commencing:

12 February 2018

30 April 2018

16 July 2018

10 September 2018

26 November 2018

27 November 2017

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge Costigan
9:30 AM  Dore G & K
9:30 AM  Hardcastle C R & R A
9:30 AM  Murphy S M & D J
9:30 AM  Penson J M & Bruce K L
9:30 AM  Post R T H & C J
9:30 AM  Saunders A J & G R
9:30 AM  Sitek E J & Gibson D R
9:30 AM  Ward K L & J P
9:30 AM  Wilson W H & Anglim J M

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

4 December 2017

2018

Week commencing:

5 March 2018

19 March 2018

30 April 2018

30 July 2018

13 August 2018

8 October 2018

5 November 2018

17 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

4 December 2017

2018

Week commencing:

5 February 2018

19 March 2018

9 April 2018

16 April 2018

4 June 2018

20 August 2018

8 October 2018

3 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:

16 April 2018

17 September 2018

12 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

27 November 2017 (Tamworth)

2018

Week Commencing:

26 February 2018 (Armidale)

7 May 2018 (Tamworth)

9 July 2018 (Armidale)

26 November 2018 (Tamworth) TBC
27 November 2017

TAMWORTH CIRCUIT
Before Judge Terry
9:30 AM  Abrahams T M & Robbins T R
9:30 AM  Austin J S & Pearse A B
9:30 AM  Baker B J & K L
9:30 AM  Bourke K J & Dickens L & Jackson F L W L
9:30 AM  Brennan M & Reti C
9:30 AM  Campbell K E & Stead D G
9:30 AM  Carr H M & C W
9:30 AM  Clark S K & Clark S & Thomas G & Cook P
9:30 AM  Craigie N C & Porter Barnett B
9:30 AM  Deaton T G & Sutton K A
9:30 AM  Finlay S R & Walden B
9:30 AM  Goodwin B H & W R
9:30 AM  Grace C D & Harvey-Grace P
9:30 AM  Griffiths P J & E L
9:30 AM  Hilder D A & Johnston C & K & T & Campbell S L
9:30 AM  Iskov S & Iskov H & Cowan G
9:30 AM  Kelly C L & Ahern K M
9:30 AM  Kent M I & Francisco J W
9:30 AM  Kirby D K & E J
9:30 AM  Lea M J & Schumacher D J
9:30 AM  Magee S J & Jaggers H M
9:30 AM  Mccarthy R & A J
9:30 AM  Mcmanus M J & P R
9:30 AM  Michell G K & Neville T P K
9:30 AM  Michell G K & Rowley A F
9:30 AM  Miller J & Jones B L
9:30 AM  Mitchell-Whiteley K & Tawhai J
9:30 AM  Pope G R & Trovato S A
9:30 AM  Ridley N & Lutvey J P
9:30 AM  Robertson J L B & M P
9:30 AM  Robinson D J & Seath M H M
9:30 AM  Rolfe T W & Scurr C
9:30 AM  Shorten J C & A J
9:30 AM  Simpson F A & Dalby S F
9:30 AM  Smith K T & Livermore Wright M R
9:30 AM  Swan J L & J G
9:30 AM  Trees M J & Foard B P
9:30 AM  Tremain B J & A K

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

19 February 2018

21 May 2018

13 August 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

4 December 2017

2018

Week commencing:

12 March 2018

21 May 2018

16 July 2018

8 October 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 3, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

27 November 2017

DARWIN COURT 8
Before Judge Young
9:30 AM  Coombes K J & Simon J T
9:30 AM  Cooper S R & Hewitt M J
9:30 AM  Dube S & C
9:30 AM  Healing G S & Healing K M & Reeve K & Reeve B
9:30 AM  Lelekis S & M
9:30 AM  Lowe J M & D K
9:30 AM  Munoz J & J
9:30 AM  Sargent W & Butchart S M
9:30 AM  Snoek L & Mulhall T
9:30 AM  Willis B E & Ugle K H
11:00 AM  Dale L A & R G
11:00 AM  Godfrey K D & Krisanti Y
11:00 AM  Moloney R & Peck M
11:00 AM  Monaei J M & Lowah G C
11:00 AM  Pribil C K & S R
11:00 AM  Rodda S M & Susanti R
11:00 AM  Tex C M & Cox S
2:15 PM  Bishop C A & Whitehouse C T
3:15 PM  De-La-Mare G R & Halfpenny J L
There are no current matters listed.

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

Week commencing:

19 February 2018

30 July 2018

12 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

27 November 2017

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM   Gheprel W S F K & Hlachuk O
9:30 AM  Aherne N R & Smith J L E
9:30 AM  Do V T & Lam H N
9:30 AM  Jones K M & J D
9:30 AM  Kruger P J & Everingham A M
9:30 AM  Maroney J C & R M
9:30 AM  May H C & Walsh G
9:30 AM  Mcgregor C F & J E
9:30 AM  Mclachlan V N & Gay L J
9:30 AM  Mcnamara S A & Grima C E
9:30 AM  Read J R & Weeks A M
9:30 AM  Riding W & Barr R J & Scott D
9:30 AM  Sheedy J A & Purser G R
9:30 AM  Sheppard J R & Fisher C C
9:30 AM  Tarraran R C & Stokes L J
9:30 AM  Turnbull A K & Nixon S K & Morrison K P
9:30 AM  Weerden K L & S J

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Lapthorn
10:00 AM  Beyers T A & J L
10:00 AM  Cross S R & Mackay B A
10:00 AM  Davie D T & Burgess-Clout A
10:00 AM  Gammeda U S & Abdulkadir B A
10:00 AM  Grant J & Baird K
10:00 AM  Henwood S W & Osborne M J
10:00 AM  Hillbrick M E & Liao W
10:00 AM  Lui H & Zhu Y Y
10:00 AM  Mcmanus J J & Johnston J C
10:00 AM  Mitchell-Butler K A & Roberts G C
10:00 AM  Reynolds J A & Brown P K
10:00 AM  Robson D R & S A
10:00 AM  Saverin J & Smart G
10:00 AM  Sheppard S & Sam D
10:00 AM  Simpson K A & Horrocks F G
10:00 AM  Spano A & T
10:00 AM  Spano A & T
10:00 AM  Trelour D L & A R
10:00 AM  Watson L M & J M
10:00 AM  Watts B K & Buist T

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge Coates
9:00 AM  Loulanting A & Taufua T P
9:00 AM  Szasz K M & Denniston B L
9:30 AM  Higgins B J & Marshall R J
9:30 AM  Taylor C J & Fenton M J & Tyrrell J J

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
9:30 AM  Fleetwood & James
9:30 AM  Kneller D A & Turnbull J R
9:30 AM  Sherman B G & Wiseman L G
9:30 AM  Smiley T M & Harland C K

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
10:00 AM  Silcock G P & Gotze M E

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
9:30 AM  Berkett J M & Edwards S R
9:30 AM  Bonisoli A J & Kalusevius C A
9:30 AM  Broom J K & Flloyd C
9:30 AM  Clayton V L & Taber J F
9:30 AM  Flynn B & O'Toole J D & Short G
9:30 AM  Green E J & S W
9:30 AM  Holliston K M & Cole B A
9:30 AM  Horner-Glister K M & B
9:30 AM  Howe P A & Moran L
9:30 AM  Hudson B F & Yates E J
9:30 AM  Jackson R R & Sayer B I
9:30 AM  Johnston C L & Gachau G K
9:30 AM  Keogh D M & Gordon B A
9:30 AM  Loader S V & A L
9:30 AM  Marshall J A & I R
9:30 AM  Muscat W R J & Fenwick S A
9:30 AM  Quinton W J & Hoghes H
9:30 AM  Silver C S T & Berghofer M J
9:30 AM  Stemm S & R F
9:30 AM  Thompson S L & M F
9:30 AM  Vlascici J I & Davis M L
9:30 AM  Wicks M J & Mckinven S J
9:30 AM  Widzyk-Capehart E & Capehart J R

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Judge Willis
10:00 AM  Byrne S K J & B C
10:00 AM  Gallahar L & Prophet L A

BRISBANE COURT 14, LEVEL 2
Before Judge Vasta
9:30 AM  Buckley Z J & M M
9:30 AM  Cameron C B & Davidson C W J
9:30 AM  Craig D C & R N
9:30 AM  Duffy K G & A P
9:30 AM  Dunston S L & Carruth J
9:30 AM  Evans S L & Dwyer J S
9:30 AM  Gaggin M A & Blakeway I R S
9:30 AM  Green C A & Ritchardson S
9:30 AM  Heiner K D & L
9:30 AM  Hobbins D P & A M
9:30 AM  Miles K M & S M
9:30 AM  O'Brien D & Fejo D S F
9:30 AM  Quilty L B & Bishop S M
9:30 AM  Rose T M & Gibbs S N
9:30 AM  Schmiede L & D L
9:30 AM  Snare K J & Thorley S A
9:30 AM  Triscott J A & K L
9:30 AM  Vonthethoff T M & Wells T M & J
9:30 AM  White S A & D L

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge L Turner
9:00 AM  Curson C A & J A

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
9:15 AM  Elliott D I & G E

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge L Turner
9:30 AM  Smith S A & B E J
9:30 AM  Todd M J & J F
10:00 AM  Garcia Duran J A & De Garcia K T N
27 November 2017

Before Judge Jarrett
COURT NO. 1, LEVEL 1
9:30 AM  BRG732/2017 AARON WOODBURY v AUSTINDO COMMUNICATIONS PTY LTD & ANOR
9:30 AM  BRG10/2016 FAIR WORK OMBUDSMAN v POISSON PTY LTD & ANOR
9:30 AM  BRG374/2017 GARY PEPPER v A1 RUBBER MANUFACTURING PTY LTD & ORS
9:30 AM  BRG374/2017 GARY PEPPER v A1 RUBBER MANUFACTURING PTY LTD & ORS

Before Registrar Buckingham
MEDIATION ROOM 5 - LEVEL 6
9:30 AM  BRG713/2017 UNITED VOICE v GSS ASSET MANAGEMENT PTY LTD & ANOR

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

There are no current matters listed

Street Address: Virgil Power Building, 46 East Street, Rockhampton

27 November 2017

No room listed
Before Judge Demack
9:30 AM  Bell A A & Beswick R
9:30 AM  Doyle S M G & Mundraby J A
9:30 AM  Fairchild J T & S J
9:30 AM  Franks J A & N J
9:30 AM  Giles K D & K
9:30 AM  Gronow L E & G D
9:30 AM  Hilder L M & P G

ROCKHAMPTON COURT 3
Before Judge Demack
9:30 AM  Barker J L & Heeb A R M
9:30 AM  Bradley J M & Forbes K R
9:30 AM  Broun K A & S A
9:30 AM  Corbin G C & B
9:30 AM  Cruickshank H E & J L
9:30 AM  Dodd S I & Thorogood M L
9:30 AM  Elgowhary T E & N G
9:30 AM  Flesher R S & Johnson M
9:30 AM  Gomersall A L & Vonhof R J O
9:30 AM  Healy T A & S D & Thompson S M & Healy J
9:30 AM  Hearn T J & L S M
9:30 AM  Hughes C J & Davidson L W
9:30 AM  Icbudak M & Tankir F
9:30 AM  Jackson S D & Huntley K L
9:30 AM  Kearney N D & Martin B T
9:30 AM  Kelly D P & Gibson E M
9:30 AM  Kent L H & Wilkinson C K & C M L
9:30 AM  Kirkland N J & Griffin J M
9:30 AM  Ludlow M J & M L
9:30 AM  Neave J R & Millar B F
9:30 AM  Paringatai J & Rice A S
9:30 AM  Pasco S & Joyce M S
9:30 AM  Puttock D J & M L
9:30 AM  Ryan K B & S L
9:30 AM  Sullivan K M & Maddick M B H
9:30 AM  Summers J L & Cook K C
9:30 AM  Tyler B J & Lewis S J
9:30 AM  Walton E & K J
9:30 AM  Williamson D & Cusack R E

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

27 November 2017

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Judge Coker
10:00 AM  Ace S M & Symonds S G
10:00 AM  Ball T A & Harper K S
10:00 AM  Camilleri K P & N J
10:00 AM  Crockett J M & Mammone T L
10:00 AM  Ey S & Levitt N
10:00 AM  Fava S P & Nash S W
10:00 AM  Gudge L L & Hess T P G
10:00 AM  Hassani S A & Munondwa M H
10:00 AM  Illin L J & Ross S L
10:00 AM  Jensen K M & B T
10:00 AM  Johnston K K & Oliver C M J
10:00 AM  Jones S R & Smallwood D S
10:00 AM  Kuno J B & Mccollim S L
10:00 AM  Langbein M D & Aplin H C
10:00 AM  Logan N W & Roper R A
10:00 AM  Mcmahon E V & Laidlow S R
10:00 AM  Pedracini I B & T E & Pedracini D C & Woods P V
10:00 AM  Ransley G A & Thompson N L & Ransley J A
10:00 AM  Sheppard C W & Tunsted T M
10:00 AM  Tomarra G C & Sailor T Z S
10:00 AM  Wherry K P & Mckinnon R
10:00 AM  Zahner R L & Fisher P S

C/- MACKAY MAGISTRATES COURT
Before Registrar Boyd
11:00 AM  Grunwald A M & Stumer A N

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Sitting Dates:

Week commencing:

14 May 2018

17 September 2018

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

13 November 2017

2018

Week commencing:

5 March 2018

16 July 2018

12 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

8 December 2017*

*Please note the change of date.

2018

16 February 2018

23 March 2018

20 April 2018

1 June 2018

29 June 2018

27 July 2018

7 September 2018

2 November 2018

7 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

Week commencing:

4 December 2017

2018

Week commencing:

26 February 2018

19 March 2018

30 April 2018

4 June 2018

16 July 2018

27 August 2018

8 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

Week of 4 December 2017

11 December 2017

2018

2 February 2018

9 March 2018 & 12 March 2018

13 April 2018 & 16 April 2018

11 May 2018

1 June 2018

Week of 4 June 2018

13 July 2018 & 16 July 2018

10 August 2018 & 13 August 2018

7 September 2018 & 10 September 2018

Week of 3 December 2018

10 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

16 February 2018

16 March 2018

27 July 2018

7 September 2018

12 October 2018

21 and 22 November 2018

29 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

7 and 8 December 2017*

*Please note new circuit date.

2018

8 and 9 February 2018

5 and 6 April 2018

17 and 18 May 2018

28 and 29 June 2018

16 and 17 August 2018

4 and 5 October 2018

1 and 2 November 2018

29 and 30 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

27 November 2017

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
9:15 AM  Chen Y & Lui J
9:15 AM  Fidock J G & Hoppen B R
9:15 AM  Rowe C L & Rowe H L & Dunn R
9:30 AM  Brady R & M J
9:30 AM  Hall R K & Klawitter A P
10:00 AM  Brook J B & Davidson K M
10:00 AM  Brooks J D & P
10:00 AM  Case S & Parkinson T
10:00 AM  Ferors K W & K L H
10:00 AM  Mcdonald L L & Rhyne A J I
10:00 AM  Rajegowda A & H L
10:00 AM  Russo S R & Chamings T J
10:00 AM  Tarbotton M L & Holdway B H
10:00 AM  Trudgen A C & Grandison P C
10:00 AM  Vast R & Mottom A
10:00 AM  Villani M L & Robinson N K
10:00 AM  Whiteway N M & Tscharke J N
3:15 PM  Loud K R & Depares J
3:45 PM  Aliya F & Hatzidavid V
4:15 PM  Neilson R J & Stockwell P G

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Al Waily S H H & Owaid Z H
9:30 AM  Cock K D & Pipe D J
9:30 AM  Foley L C & Coorey R M
9:30 AM  Holberton G P & Konieczny M M
9:30 AM  Keijzers A G W & Werkhoven B C B
9:30 AM  Lally A J & Russell N
9:30 AM  Stanway S E & R I
9:30 AM  Walsh R J & Hammett C A
11:00 AM  Van Gorp B A & Bannerman G
12:00 PM  Wilson S J & Conole M J
2:15 PM  Mullan K M & S R

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
10:00 AM  Cameron A K & Hawkes D M S
2:15 PM  Carbone R & Adsett K L
2:15 PM  Karajcic J & I
3:30 PM  Zaza D & Poropat A M

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:30 AM  Bizzai D & Taylor J
9:30 AM  Fox J W & Kilford A
9:30 AM  Gentiluomo L M & B
9:30 AM  Smith T A & Tait S A
9:30 AM  Thompson S M A & B G
9:30 AM  Ward M J & Ellis E
9:30 AM  Warren M L & Wyatt-Hind N
10:00 AM  Simonovic A & D A M

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
9:30 AM  Day M & Weller C N
9:30 AM  Hylan J S & Shearer M J
9:30 AM  Mummery B R & Retallick E L M R
9:30 AM  Tammaro L & S
10:00 AM  Milics T M & Tuohy M C
10:00 AM  Thomas C A & M C

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
9:15 AM  Rivett J & H D J

1:39 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar De Corso
9:15 AM  Dienelt S F & Shearsby R

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
11:00 AM  Kollis E & Georgopoulos C

1:39 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar De Corso
11:00 AM  O'Halloran S J & Cairns M P
2:30 PM  Montefusco R & A
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

5 February 2018

4 June 2018

29 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

19 February 2018

7 May 2018

30 July 2018

5 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

27 November 2017

COURT 6, 1ST FLOOR
Before Judge Baker
10:00 AM  Smith B & Brown S C
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing:

4 December 2017

2018

Week commencing:

12 February 2018

13 March 2018

9 April 2018

14 May 2018

9 July 2018

13 August 2018

10 September 2018

8 October 2018

12 November 2018

3 December 2018



29 November 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
9:00 AM  Coulson S & Giles P E J
9:30 AM  Applebee S M & T R
9:30 AM  Arnold J & R W
9:30 AM  Bramich T J & M P
9:30 AM  Cole M B & R W
9:30 AM  Edwards P M & K W
9:30 AM  Fisher T P & L M
9:30 AM  Hanson J M & Coster J K
9:30 AM  Jaffray M H & Mapley A F
9:30 AM  Mcculloch T L K & Brill J L
9:30 AM  Peisker S K & Ling J W
9:30 AM  Stafford T D & Lodge A J
9:30 AM  Walker C E & Clarkson D L
9:30 AM  Wilson K J & Dempsey J M
10:30 AM  Beveridge A K & Williams J C
10:30 AM  Brooks C I D & R S F
10:30 AM  Brooks L J & Arnold C M
10:30 AM  Brown P A & J M
10:30 AM  Cosstick R M & Wyllie D L
10:30 AM  Delbridge E M & Natt N A
10:30 AM  Dicker K J & Young G R T
10:30 AM  Fisher B R & Docking R M
10:30 AM  Goodson R L & Goodson S A & Jones T J & Bakes B E
10:30 AM  Gorrie T M & M T
10:30 AM  Hewitt A L & Ghossein J
10:30 AM  Jackson T N & Oates P A
10:30 AM  Matthews L M & Lamont B
10:30 AM  Millwood A G & Gillam L M
10:30 AM  Oates D A & Langworthy J A
10:30 AM  Reeman J P & N D
10:30 AM  Slarks R A & A K
10:30 AM  Sturzaker M H & V L
10:30 AM  Turner L & F
12:00 PM  Cesco G R & Brooks-Cesco N L
2:15 PM  Young B S & V J

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Important information for visitors to Melbourne Registry

The registry will open at 8am this week. Please allow at least 45 minutes for security screening ahead of your court event. This is important to ensure thorough security procedures are accommodated and timely arrival for your court event.

27 November 2017

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Riethmuller
9:45 AM  Alfaro M & Valencia N
9:45 AM  Cachart L C & L G
9:45 AM  Khan O M A & Grail T C
9:45 AM  Lillie P J & Rees D A
9:45 AM  Little K L & Sauteur E J A
9:45 AM  Lyttle K M & Whitfield T M
9:45 AM  Mac Donald C R & Ryan L R
9:45 AM  Maughan D & Johnston A L
9:45 AM  Mcdonald M P & Burgess L K
9:45 AM  Moxon C & S M
9:45 AM  Phung T T & Dang C H
9:45 AM  Rosacker M R & Hunt J N
9:45 AM  Ryan M J & Edmonds K M
9:45 AM  Smith S P & Braggion A
9:45 AM  Taleb S & Al-Haj J
9:45 AM  Vukelic M R & Z
9:45 AM  Waterfield J P & Craig C
10:00 AM  Knersch D & Buchanan J

COURT 2J, LEVEL 2
Before Judge McGuire
9:30 AM  Poggenpoel E B & B A

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Curtain
10:00 AM  Barajas Ruiz A & Anderson De Barajas M
10:00 AM  Black J & Coverdale G L
10:00 AM  Mc Queen D & K Hauser
10:00 AM  Pilkadaris M & T
10:00 AM  Tonkin P A & E J

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Harland
9:45 AM  Akdogan T & Yilmaz C C
9:45 AM  Angus N J & K L
9:45 AM  Buovac A & D
9:45 AM  Carli F & P
9:45 AM  Chamberlain P & Mcgarry N A
9:45 AM  Clarke D C & Cardoso R
9:45 AM  Clarkson T K & Boyce C J
9:45 AM  Dearn M L & Sinclair D J H
9:45 AM  Dharmavarapu U S & S P
9:45 AM  Elmir Z & Chaarani O & Australian Bridging Capital P/L & Ray White Realestate
9:45 AM  Fraser L & Hay K
9:45 AM  Haddara G & Assaad K
9:45 AM  Haller C L & Sarfisis L
9:45 AM  Mesak Y E S & Kalta Y
9:45 AM  Montagnese J & Engellenner T
9:45 AM  Onley D A & R M
9:45 AM  Qalubau M L & Komaitai A S V
9:45 AM  Roupas H & T
9:45 AM  Seeds K A & R I T
9:45 AM  Shrestha B M & Singh A
9:45 AM  Smyth B R & Trewin B
9:45 AM  Solomos D & Solomos I
9:45 AM  Timothy R A & Tufuga S J
9:45 AM  Van Gerven K A & Morris M D
9:45 AM  Vo C C & Atkins K A
9:45 AM  Walker M & Welding B
9:45 AM  Wang L & Ma Y
9:45 AM  Watson R & A N

COURT 6G LEVEL 6
Before Judge Small
10:00 AM  Dyson N & Baker S
10:00 AM  Krins J K & M L

COURT 2H, LEVEL 2
Before Judge Stewart
10:00 AM  Miller R A A & Day S L
10:00 AM  Shannon J S & M L

COURT 6E, LEVEL 6
Before Judge Wilson
10:00 AM  Carkeek B R & N B
10:00 AM  Carkeek B R & N B
10:00 AM  Opacak K A & N D

COURT 2G, LEVEL 2
Before Judge Williams
9:30 AM  Cay V S & Tech W T
9:30 AM  Likassa A & Mehirt N
9:30 AM  Mavromatis M A & Hope C
9:30 AM  Rani N & Singh S
9:30 AM  Teeuw J & Acquilina G T
10:30 AM  Aluza T J & Porter L L
10:30 AM  Antochi T R & Giantsis A M
10:30 AM  Mcdonald N L & Cutajar J
10:30 AM  Outten T S & Stanley D R
11:30 AM  Andrews P E & Prentice M R
11:30 AM  Baldwin M R & S E
11:30 AM  Hardy G & G A
11:30 AM  Kritsidmas A & Nouskalis P & D
2:15 PM  Abeyesekera W W M & Haputhanthrige Don L R
2:15 PM  Knuckey K & S C
2:15 PM  La Peyre S & Durran M G
2:15 PM  Liddicoat E & Bradley S
2:15 PM  Mortazavi-Manesh Z & Naseri M
3:15 PM  Dixon M C & Thepwong W
3:15 PM  Maxfield J J & Morath S E
3:15 PM  Mcguane A M & Frith D A
3:15 PM  Singh G D & Kaur N
3:15 PM  Toi T & Malakai H
3:15 PM  Wilson K A &

COURT 2C, LEVEL 2
Before Judge McNab
10:00 AM  Pucci R & M
2:30 PM  Nagy L & S L
2:30 PM  Tian L & Hu S

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar George
2:15 PM  Szep A G & Harnett K

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Riddiford
9:15 AM  Tian L & Hu S
11:00 AM  Connell S & C J
2:15 PM  Plummer L L & G W
27 November 2017

Before Judge Hartnett
COURT 6F LEVEL 6
10:00 AM  MLG2306/2017 VICKI HOWARD v G.A FARRINGTON & THE TRUSTEES FOR STOKIE SHEPPARTON TRUST T/A CENTRAL SHEPPARTON APARTMENTS
10:00 AM  MLG2305/2017 NANCY SESSIONS v G.A FARRINGTON & THE TRUSTEES FOR STOKIE SHEPPARTON TRUST T/A CENTRAL SHEPPARTON APARTMENTS
10:00 AM  MLG906/2016 JITHIN METTU v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:30 AM  MLG914/2017 BYE17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Joshua Wilson
COURT 6E LEVEL 6
10:00 AM  MLG1731/2017 BIFTU KASSIM v QUALITY FOOD WORLD PTY LTD

Before Judge Mercuri
COURT 6H LEVEL 6
10:00 AM  MLG1770/2017 LYNETTE NASH v JANE CARROLL & ANOR

Before Registrar Allaway
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  MLG769/2017 INDERPREET DHALIWAL v RETAIL PRODIGY GROUP

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

The single lift system at Dandenong Registry is not functioning.  We are giving our best efforts to have it operational early today.  We regret inconvenience to the public.  A person with a mobility impairment should contact a security officer who will arrange appropriate assistance.

27 November 2017

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Aneja U S & H
9:30 AM  Bassett N C & N
9:30 AM  Burrows S & Miller S
9:30 AM  Hoggard L L & Mazzeo M P
9:30 AM  Morgan T D & Thomas P L
9:30 AM  Stevens M A & A S
10:00 AM  Byrne S W & Mclachlan T L
10:00 AM  Dumitrasku S & Nanfra C
10:00 AM  Ketchell R L T & Noad T J
10:00 AM  Taylor D & Billing B

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Mackenzie K A & George W

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Jones
10:00 AM  Argana K D F & Barbier D R
10:00 AM  Brown J L & J E
10:00 AM  Bui Q D & Le C
10:00 AM  Butterworth J R & J M
10:00 AM  Chabot G & Francis G
10:00 AM  Dalton D & K
10:00 AM  Feldman R & W
10:00 AM  Holt T N & A B
10:00 AM  Long D A & K J
10:00 AM  Lubin M J & L J F
10:00 AM  Oldmeadow E F & Teter M D
10:00 AM  Papapostolou A & Parianos C & Gabriel C
10:00 AM  Pearson P E & Mobourne D
10:00 AM  Qureshi T T & S H
10:00 AM  Rechsteiner C J & Murphy P
10:00 AM  Talty A M & Mckirdy H
10:00 AM  Tham A Y C & White E
10:00 AM  Vergara J G & Raborar J
10:00 AM  Wyer S & Hocking D
10:00 AM  Young B D & Raper C

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Moser
2:15 PM  Tzelios L E & S

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

19 February 2018

14 May 2018

30 July 2018

24 September 2018

26 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

27 November 2017

2018

Week commencing:

26 February 2018

28 May 2018

13 August 2018

26 November 2018

27 November 2017

BENDIGO CIRCUIT
Before Judge Bender
10:00 AM  Anderson R A & Treyvaud K C
10:00 AM  Andrew R G & L J & Andrew J L & Mcrae B C
10:00 AM  Brett S J & Patrick D J
10:00 AM  Briggs G H & Thurn J B
10:00 AM  Cameron L E & Mccurdy Q
10:00 AM  Chapman J L & Randall C S
10:00 AM  Clarke R & Ellis R
10:00 AM  Collins W J & A J
10:00 AM  Conder E L & Lowrey Z M
10:00 AM  Cuddy J D & Mortellaro P L
10:00 AM  Duckworth C J & Trotter A D
10:00 AM  Duggan L A & Whitworth S A
10:00 AM  Dunstone I L & Lacey B R
10:00 AM  Edgley N E & Hibberd A R
10:00 AM  Fadersen M J & Nicholas E K
10:00 AM  Farnell A C & Andrew D M
10:00 AM  Gadsden L J & Wilson J & Dehne S & Dehne T
10:00 AM  Gray A & Morgan G
10:00 AM  Greenwood J L & G S
10:00 AM  Greenwood T M & Pinchbeck J A
10:00 AM  Honebone D C & P W
10:00 AM  Hopley T L & J K
10:00 AM  Howard D M & Kulbars T A
10:00 AM  Humbert D & N M
10:00 AM  Humbert D & Mcmahon S
10:00 AM  Hutchinson G A & G C
10:00 AM  Isaac S W & A J
10:00 AM  Joyce A & E
10:00 AM  Kerley H W & Hayes M
10:00 AM  Krahnert T L & Gallagher S W
10:00 AM  Kumar S & Robinson J
10:00 AM  Lakey R J & Leech M E
10:00 AM  May E & Shea J & Wight T & I & T
10:00 AM  Mc Donnell S & Dickie R
10:00 AM  Mcdowall D & B J
10:00 AM  Mckern P H & Currie A
10:00 AM  Mcloughlin R L & Gorrie R J
10:00 AM  Meloury C T & Grant A R
10:00 AM  Molloy K E & G S
10:00 AM  Moore N & Bell P
10:00 AM  Pain T A & M J
10:00 AM  Pavlovic M & Coutts A
10:00 AM  Prendergast J P & V A
10:00 AM  Rattle J & Callaghan J E
10:00 AM  Roberts C J & Monahan K
10:00 AM  Roberts E J & Whitehead A J
10:00 AM  Salpietro C J & Pattmore G
10:00 AM  Scott M K J & Parrott L Y
10:00 AM  Seboa A E & R
10:00 AM  Sheridan B J & Ayrton A A
10:00 AM  Smith K M & Raukola K M
10:00 AM  Smith T I M & Crosbie C J
10:00 AM  Stiles D E & J E
10:00 AM  Thompson B J & C H
10:00 AM  Thurbon K & Gray J
10:00 AM  Undy S L & Caple A
10:00 AM  Vescio J & S
10:00 AM  Walker J & Taylor J
10:00 AM  Walton D J & Gray M L
10:00 AM  Wilson N S & Norfolk-Birch T P


28 November 2017

BENDIGO CIRCUIT
Before Judge Bender
9:30 AM  Andrews C N & Easterbrook K T
9:30 AM  Clohesy J & Mckean B C
9:30 AM  Giri R L & Boylson J G
9:30 AM  Haebich E K & D A
9:30 AM  Hawkey L G & Broughan P J
9:30 AM  Jones C H & R G
9:30 AM  Markidis J L & Coppin K L
9:30 AM  Nelson S & C D
9:30 AM  Sartori J M & E L
9:30 AM  Shearer T M & Castles J A & Ieg Proprietary Limited E
10:00 AM  Brown D J & N J
10:00 AM  Colangelo R & S F & Colangelo L G & Saker J G
10:00 AM  Eastick J J & Peterson J
10:00 AM  Hogan P J & Billman M


29 November 2017

BENDIGO CIRCUIT
Before Judge Bender
9:30 AM  Austerberry N J & Davis L
9:30 AM  Blair N J E & Osborne G R
9:30 AM  Couper A L & Lindrea P D
9:30 AM  Edwards N L & B D
9:30 AM  Gorrie S M & C P
9:30 AM  Holmes A J & M P
9:30 AM  Kneebone K A & S K
9:30 AM  Reade L J & Leech S B
9:30 AM  Rolinski D R & Stewart M L
9:30 AM  Sparkes P D & Blades M P
10:00 AM  Dobeli R M & A T
10:00 AM  Duckworth C J & Strahl M
10:00 AM  Hipworth K & J M & Hayes G G & M
10:00 AM  Johnson B & Gilmore M
10:00 AM  Sjaifoedin A Z & Noble C N
10:00 AM  Thow W K & Sunderland B M
10:00 AM  Tomisic J F & D


30 November 2017

BENDIGO CIRCUIT
Before Judge Bender
9:30 AM  Abbott S & S J
9:30 AM  Fourie M & C
9:30 AM  Jones T L & Stewart A J
9:30 AM  Murphy C L & Clarkson P K
9:30 AM  Nicholls S & C M
9:30 AM  Pacheco J D & Torney E K
9:30 AM  Pellas M L & Shiells B G
10:00 AM  Hoffrichter N M & Oliver M S
10:00 AM  Mcknight K M & Colliver L M
10:00 AM  Pilling J E & A I

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

4 December 2017

2018

Week commencing:

12 March 2018

2 July 2018

1 October 2018

19 November 2018



04 December 2017

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Williams
10:00 AM  Baker E & King S P
10:00 AM  Barron N & H N
10:00 AM  Beckley K A & Harmer B T
10:00 AM  Biddiscombe B M & P M
10:00 AM  Blanchard M & Westbury J
10:00 AM  Bridger D A & C A
10:00 AM  Buckman N & S J
10:00 AM  Buckman N & S J
10:00 AM  Bulmer-Smyth M J & Smyth P A
10:00 AM  Coghlan D P & Clegg M
10:00 AM  Delmonaco M & Micallef J
10:00 AM  Fanning P L & Davie S L
10:00 AM  Flakemore (Formally Van Der Sant) L C & Van Der Sant H J N
10:00 AM  French E & Goodie T A
10:00 AM  Goodwin D & Johnson B
10:00 AM  Hahne A & Gray E
10:00 AM  Hall K M & A J
10:00 AM  Hammond J M & Milton D R
10:00 AM  Harrigan S A & Robinson C R
10:00 AM  Hose R P & Grima K L
10:00 AM  Jones D K & D J
10:00 AM  Kelsall C J & R
10:00 AM  Kennedy T A & J E
10:00 AM  Le Noble B D & Jose K D
10:00 AM  Lloyd J & R & Fatone R
10:00 AM  Lupton R C & Noye E K
10:00 AM  Mai S J & Cooper M L
10:00 AM  Matthews J F & R
10:00 AM  May A G & Thomas A K
10:00 AM  Mcgregor V C & Cruickshank A K
10:00 AM  Mckee E N & A J
10:00 AM  Mcphee E & A
10:00 AM  Moor P R & Kilb J M
10:00 AM  Morrison A T & Allan C R
10:00 AM  Moxon S A & Dean K A
10:00 AM  Newbold S T & K R
10:00 AM  Novak L & N M & R
10:00 AM  O'Neill B M & H I
10:00 AM  Piera D P & Couzens J
10:00 AM  Rogers F A & L D
10:00 AM  Simpson D R & S K
10:00 AM  Smith R M & Karger C S & Smith K A
10:00 AM  Spencer P R & D L
10:00 AM  Spurr V M & Wayne Andrew S
10:00 AM  Stefanovic D T & Aparico K L
10:00 AM  Strumpel J A & Myles T
10:00 AM  Tainton J L & Bliss J G
10:00 AM  Thomas L M & Harriott M J
10:00 AM  Thompson D & C
10:00 AM  Thurrowgood G A & J A
10:00 AM  Walton L M & C A
10:00 AM  Williams K L & Shaw T B
10:00 AM  Wright C D & Muir D W


05 December 2017

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Williams
10:00 AM  Beach S C & Porter C R
10:00 AM  Christofileas C & Meenks J
10:00 AM  Hansen M & Salmen R
10:00 AM  Lunn W G & Jones K
10:00 AM  Madigan A F & Cagalj T P
10:00 AM  Mitchell P R & B
10:00 AM  Smith P F & Biddle L J
10:00 AM  Valitutti M & M
10:00 AM  Vessey J B & Fry C
10:00 AM  Warren D & D A


07 December 2017

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Williams
10:00 AM  Edwards N J & Daly R C
10:00 AM  Milliken D J & Knight K J
10:00 AM  Pelypenko Y & Skhabyuk M
10:00 AM  Rae C M & Hill E L
10:00 AM  Swanepoel J S & Farmer C B


08 December 2017

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Williams
10:00 AM  Duggan M & M
10:00 AM  Kelsall C J & R
10:00 AM  Keyes J & Mcqueen T
10:00 AM  Rae C M & Hill E L
10:00 AM  Topic F & Miles D
10:00 AM  Vassiliou C & M

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

2 April 2018

28 May 2018

17 September 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

26 February 2018

4 June 2018

26 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

5 March 2018

14 May 2018

13 August 2018

12 November 2018


There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

5 March 2018

23 July 2018

15 October 2018


There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

27 November 2017

Before REGISTRAR TROTT
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG487/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ANTHONY JAMES KARAFIL
9:30 AM  (P)PEG480/2017 ACM GROUP LIMITED v SAMUEL MASON WILKES
9:30 AM  (P)PEG470/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v HEIDI LOUISE DELANE
9:30 AM  (P)PEG410/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v STEPHEN RUSSELL NILE
9:30 AM  (P)PEG633/2016 COLLIN HENRY REEVES v IOAN POPA
10:45 AM  (P)PEG457/2017 EWA MARIA HOLKER v PHILIP ALLAN HIRSCHBERG
10:45 AM  (P)PEG457/2017 EWA MARIA HOLKER v PHILIP ALLAN HIRSCHBERG

Before REGISTRAR STANLEY
MEDIATION SUITE, LEVEL 4
10:30 AM  (P)PEG325/2017 NOELENE MEREDITH v SHIRE OF CUE (ABN 86 892 991 980)

Before REGISTRAR STANLEY
ECOURTROOM
Not Before 3:00 PM  (P)PEG545/2017 RESORTS WORLD AT SENTOSA PTE LTD (UEN 200502573D) v SOO KOK LIM