Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

30 March 2017

COURT NO. 6
Before Judge Jarrett
10:00 AM  Martone D L & Allen P

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
10:00 AM  Alfawal M A & Alkahwaji M
10:00 AM  Schuler B & Shah F

COURT NO. 2
Before Judge Neville
10:00 AM  O'Rourke F & Rickards A J
12:30 PM  Jeffery A & Dummett A W
2:00 PM  Loudon K G & Paterson A G

No room listed
Before Registrar Payget
9:30 AM  Nascimento L & Dwyer S G
2:15 PM  Fraser R J & D J
30 March 2017

Before Judge Jarrett
COURT NO. 6, GROUND FLOOR
10:15 AM  (P)CAG21/2015 CONSTRUCTION FORESTRY MINING & ENERGY UNION v CLASS 1 FORM PTY LIMITED (ACN 119 822 132) & ORS

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street, Sydney

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Smith on 02 8272 2017.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

30 March 2017

3D 3RD FLOOR
Before Judge Coker
9:30 AM  Witteveen S & Kazi S A D
10:00 AM  Kalache D & A
2:15 PM  Scanlon P J & Spagnolo K L

4A 4TH FLOOR
Before Judge Sexton
9:30 AM  Walsh M & M
12:00 PM  Dodds K A & T L D
12:00 PM  Shields S L F & Konecke T J

4B 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
10:00 AM  Tomic A & Baez F

4D 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:30 AM  Constantine J & C
9:30 AM  Demuth H J & Stire L A
9:30 AM  Fabian D M & Barker J E
9:30 AM  Ferdousi S & Nirob M U
9:30 AM  Harris A R & Papinczak C J
9:30 AM  Larsen M A & T A
9:30 AM  Lawson J & Dengate S
9:30 AM  Lee A K T & Huang L
9:30 AM  Lynch S J & Mcintosh J L
9:30 AM  Murphy D P & Berglin S
9:30 AM  Pilling F S & M J
9:30 AM  Prestia J & R
9:30 AM  Restuccia J & Gauci L
9:30 AM  Tanner R W & Tanner K L & Gordon W & Gordon J J
9:30 AM  Tarlington M & Rahilly T
9:30 AM  Thomas A J & Camilleri E T
9:30 AM  Tortora M & Swider M
9:30 AM  Van Der Meulen E D & L J
9:30 AM  Vuk S & Koss J
9:30 AM  Zhu Y & Khan M

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Kadi R & Socratous N
9:30 AM  Phillips J P & Le Serve R
10:00 AM  Greenway A & Schatz J S
4:15 PM  Snider F A & Sansour M
4:15 PM  Sperling C & Pickworth A M

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Munoz Caroca L & Jennings E
10:00 AM  Donnelly F M & J L

No room listed
Before Registrar Ryan
9:30 AM  Tabart N & D
11:00 AM  Leel D & C

No room listed
Before Registrar Halbert
11:00 AM  Kanny M & Wang Y

No room listed
Before Registrar Ryan
2:15 PM  Renouf L J & D P
30 March 2017

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2052/2016 CCL16 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2472/2016 COJ16 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
4:00 PM  (P)PEG502/2016 DCH16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1087/2016 MR JOEL REES v WORTHINGTON SERVICES PTY LTD & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2600/2016 ZHENZHENG GU v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG3108/2016 CHRISTOPHER NORMAN v STATE OF NEW SOUTH WALES - NSW POLICE FORCE & ANOR
10:00 AM  (P)SYG586/2015 SOLA TUBE AUSTRALIA PTY LTD v SOLAR BRIGHT INTERNATIONAL PTY LTD ACN 163 881 605

Before Judge Howard
COURT 8.2, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:30 AM  (P)BRG1181/2015 CUJ15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG3452/2015 CTO15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3431/2015 SHERIN MOHAMED SALAHELDIN SOLIMAN ELARABY & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG3654/2016 ILO KOTEVSKI v LINXCOMM PTY LTD & ANOR
9:30 AM  (P)SYG1796/2016 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 51461 v DAVID GOLDSTON
11:00 AM  (P)SYG3024/2016 DGZ16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Dowdy
COURT 8.3, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG3470/2015 MINGZHONG WANG v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG16/2016 ABC16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG1233/2016 YUAN HUA PTY LTD v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Morgan
COURT ROOM 19B, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
10:15 AM  (P)SYG316/2017 ALF17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3233/2016 DMW16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3189/2016 SZSNX v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3206/2016 DMJ16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG237/2017 AIM17 v MINISTER FOR IMMIGRAITON AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3188/2016 DLY16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG235/2017 AIL17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3273/2016 DOD16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3212/2016 DMM16 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3257/2016 DNX16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3194/2016 DMF16 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3243/2016 DNI16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3264/2016 DOA16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3262/2016 DNV16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3236/2016 DMY16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3276/2016 DOF16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3239/2016 DNA16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3227/2016 SZURY ON BEHALF OF DMQ16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3242/2016 DND16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3270/2016 DOC16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3230/2016 DMV16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3225/2016 SZTDW v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG317/2017 ALG17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3274/2016 DOE16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3214/2016 DMK16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG578/2017 SZE SZE LAI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3299/2016 CAIXI HE v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3385/2016 SIDDIQ MOHAMMED v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION
2:15 PM  (P)SYG3415/2016 RENU GURUNG v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3392/2016 AKO17 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3339/2016 BISHNU PUN & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG527/2017 VISHNUBHAI KESHAVLAL PATEL v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG457/2017 XUEMU LIN v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3382/2016 UMER KHALID v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3358/2016 RAJIB SHAHI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3348/2016 JASMEET KOUR KOUR & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3313/2016 BINGQIANG XU & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG569/2017 RAJ KAUR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3360/2016 RABINDRA MAHARJAN & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3771/2016 MD MONIRUL ISLAM v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG581/2017 SIANI INDRATININGRUM v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION
2:15 PM  (P)SYG3334/2016 TEJINDER SINGH v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3414/2016 TAMAR BOYADJIAN v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BODER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3371/2016 MONICA MOYA v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2191/2016 CGA16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Chuan Ng
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
2:00 PM  (P)SYG553/2017 PACCAR FINANCIAL PTY LTD ACN 005 592 049 v IAN DAVID MENZIES & ANOR
2:00 PM  (P)SYG566/2017 EZYSTAY SYSTEMS PTY LTD ACN 147 054 037 & ORS v GREGORY MOORE RICHES
2:00 PM  (P)SYG518/2017 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 14253 v DUVAL RICHARD JOHNS
2:00 PM  (P)SYG88/2017 NICHOLAS ROBERT RAY v ADAM ROSS HARVEY
2:00 PM  (P)SYG559/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JOHN ROBERT WESTON
2:00 PM  (P)SYG442/2017 FLORA YA LING CHIU v ANTHONY SIMON TREMAIN
2:00 PM  (P)SYG2679/2016 OWNERS CORPORATION - SP 74103 v GIFTY AMANKWA ADU
2:00 PM  (P)SYG515/2017 BOMBARA DOWNS PTY LTD (ACN 131 123 834) ATF THE BRUECHERT FAMILY TRUST (ABN 76 472 188 322) v JOHN TURKOVIC
2:00 PM  (P)SYG558/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TROY JASON BELL
2:00 PM  (P)SYG2671/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ROLF BOHLSCHEID
2:00 PM  (P)SYG3586/2016 TOOHEYS PTY LTD ACN 000 002 568 v JOANNE PUGH & ANOR
2:00 PM  (P)SYG256/2017 SUSAN MACDONALD v GABRIELLE LESTER (ALSO KNOWN AS GABRIELLE CLAYTON)
2:00 PM  (P)SYG2672/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JULIE ANN BOHLSCHEID
2:00 PM  (P)SYG3498/2016 SYDNEY CHURCH OF ENGLAND GRAMMAR COUNCIL v PAUL SWAIN
2:00 PM  (P)SYG3015/2016 VIVIAN EVANS & ANOR T/AS UTHER WEBSTER & EVANS ABN 62874198597 v MARIA COPPOLA

Before Registrar Cho
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG612/2017 CAMPBELLS BUILDING MATERIALS NSW PTY LTD (058636034) v GAIL EVANS HALL
4:00 PM  (P)SYG2467/2016 YUAN TU HE & ANOR v GEORGE CHRISTIANOS & ORS

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

30 March 2017

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Baxter A & Beale J
9:30 AM  Bharrathe Bhalsubhramaniem T & Thiruarrenkan H
9:30 AM  Child Support Registrar & Vidaic G
9:30 AM  Francisco C R & Lopez M P
9:30 AM  Iftikhar K & Kazim R F
9:30 AM  Kamand G & T
9:30 AM  Moran B T J & Auld R K
9:30 AM  Roberts B F & Coady J L
9:30 AM  Roberts B F & Coady J L
9:30 AM  Ward K M & Trims J R
11:30 AM  Beveridge M & Baran P R
11:30 AM  Clancy M & Docker A
11:30 AM  Field R & Parnell N
11:30 AM  Hili S J & Tran T T T
11:30 AM  Messina N & E O
11:30 AM  Parkes R I & Hoogenboom I
11:30 AM  Pollock S D & M J
11:30 AM  Rego J T & Biswas A
11:30 AM  Roberts S J & D L
11:30 AM  Slade-Lornie K & Farrell C S
11:30 AM  Wrigley M J & Gee M J
2:15 PM  Bajpai R & Sharma-Bajpai A
2:15 PM  Brownlow C R & S
2:15 PM  Cortes K B & L H
2:15 PM  Geeves L & Camilleri S
2:15 PM  Huynh T B & Mai V H
2:15 PM  Khouri N & Golden A
2:15 PM  Mano E & Lownds C
2:15 PM  Manson T J & N
2:15 PM  Milicevic S & Mrksic N
2:15 PM  Sladic D & He K Y
2:15 PM  Vallis M A & Hartley C J

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
10:00 AM  Lamont H A & Batko Z V

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
9:30 AM  Brown K & Beer M
9:30 AM  Shalita W & Li H M
9:30 AM  Watson J R & M T
9:30 AM  Wright A & Bradford A
10:00 AM  Hana N & Oraha R

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
10:00 AM  Angilley M I & C T
10:00 AM  Gale S & F
10:00 AM  Hablethwaite S & D

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Armour A & Mcmahon J
10:00 AM  Calford N & Key V
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

30 March 2017

COURT 2 - LEVEL 4
Before Judge Henderson
9:30 AM  Adams T S & Kingdom L M
9:30 AM  Ballard P M & Thomson M E
9:30 AM  Bartley S L & Mollov L E
9:30 AM  Bradshaw R & A N
9:30 AM  Brown J R & Boothby R A
9:30 AM  Bunting P J & Diaz H
9:30 AM  Griffiths L J L & Hillery S F
9:30 AM  Jackson K M & B L
9:30 AM  Marshall P J & A J
9:30 AM  Martin K M & D P
9:30 AM  Martin T L & Doyle J A
9:30 AM  Morrow R J & Fyvie K
9:30 AM  Rees B & Magill T
9:30 AM  Stanfield J P & Dawson H R
9:30 AM  Van Mastrigt R L & Waller M
10:00 AM  Mura E M & Beswick J
10:00 AM  Mura E M & Beswick J
11:00 AM  Hawkings M L & Gooley R

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM  Scott H D & Girard S M
10:00 AM  Lecky R J & Fletcher A J
10:00 AM  Newburn A R & Sherwood A M
4:15 PM  Feenan D J & Ryan J A
4:15 PM  Perry C A & S E

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Middleton
10:00 AM  Oldham D M & Lang H

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Registrar CLARKE
9:30 AM  Dwyer C J & Nottle A
10:30 AM  Cocklin R B & S L
11:30 AM  Gould A M & Roberts G
12:00 PM  Waters K A & Hughes T A & G D
12:30 PM  Mckenzie V A & Rogers B M

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

30 March 2017

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Altobelli
9:30 AM  Crowley M & Lane R S
9:30 AM  Gough J I & Stepto J
9:30 AM  Gronau P & Mcgovern M A
9:30 AM  Islip S J & Seymour B
9:30 AM  Mccormack M & C
9:30 AM  Mifsud T A & M
10:00 AM  Dunn N L & J D
2:00 PM  Dang A T N & Johnson M

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

13 February 2017

27 March 2017

19 June 2017

25 September 2017

4 December 2017

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

13 March 2017 (Armidale)

19 June 2017 (Tamworth)

31 July 2017 (Armidale)

27 November 2017 (Tamworth)

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

20 February 2017

5 June 2017

30 October 2017

There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

13 February 2017

1 May 2017

10 July 2017

18 September 2017

20 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

27 February 2017

13 March 2017

1 May 2017

15 May 2017

5 June 2017

24 July 2017

16 October 2017

13 November 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

6 February 2017

20 February 2017

13 March 2017

3 April 2017

22 May 2017

19 June 2017

10 July 2017

17 July 2017

4 September 2017

25 September 2017

6 November 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:

3 April 2017

14 August 2017

18 September 2017

There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

13 March 2017 (Armidale)

19 June 2017 (Tamworth)

31 July 2017 (Armidale)

27 November 2017 (Tamworth)

There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

20 February 2017

5 June 2017

11 September 2017

20 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

6 March 2017

29 May 2017

17 July 2017

18 September 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 3, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

30 March 2017

DARWIN COURT 8
Before Registrar Brown
11:00 AM   Troumouliaris S & Tsoukalis E
11:00 AM  Butler N A & J A
11:00 AM  Cirulis R J & J C
11:00 AM  Davison M J & R
11:00 AM  Dempster C A & Driscoll D J
11:00 AM  Dodds A M & G M
11:00 AM  Fowden K & Wundersitz M R
11:00 AM  Goodes N J & Macleod V
11:00 AM  Howe K & S B
11:00 AM  Johnson B C & I
11:00 AM  Khaniya S & Panday Khaniya A
11:00 AM  Kingket K & Andre C P
11:00 AM  Kyle A M & G J
11:00 AM  Laverton P C M & Dyer-Steel C H D
11:00 AM  Magriplis E & K
11:00 AM  Patel R N & R R
11:00 AM  Peddie R A & Moutira M N
11:00 AM  Pountney S & Robinson S H
11:00 AM  Ryan J P & Singh G
11:00 AM  Sanders A G & Maon S
11:00 AM  Sedman M A & L A
11:00 AM  Sutton M M & K L
11:00 AM  White B & R J
11:00 AM  Willox M J & G E
12:00 PM   Valentine L J & Satterthwaite L M
12:00 PM  Byron G F & K M
12:00 PM  Carolan S M & K E
12:00 PM  Davies P M & E
12:00 PM  Galea J J & S
12:00 PM  Kljuce D & Medic M
12:00 PM  Kulandaisamy A K & Krishnan R R
12:00 PM  Labrador F B & Capalungan E A
12:00 PM  Lalara D W & K C
12:00 PM  Moneron J P & D
12:00 PM  Morgan S J & Poniris K I
12:00 PM  Mulbah J M & Bala K B
12:00 PM  Pearce N J & H J
12:00 PM  Pilcher F A & A J
12:00 PM  Santomingo S & Geron N
12:00 PM  Shaw C L & S M
12:00 PM  Shrestha A M & P
12:00 PM  Smith E B & A J
12:00 PM  Stapledon B A & T S
12:00 PM  Stone J T & E M
12:00 PM  Wharton J C & C M
12:00 PM  Woods P F & J A
2:30 PM  Woelders P & Gras V
There are no current matters listed

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

Week commencing:

27 March 2017

31 July 2017

13 November 2017

30 March 2017

ALICE SPRINGS COURT ROOM
Before Judge Young
10:00 AM  Mcdonogh M J & Day D L
10:00 AM  Mcdonogh M J & Day D L

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

30 March 2017

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Baumann
9:30 AM  Atwal M K & Singh H
9:30 AM  Battaglini S & Howell R B
9:30 AM  Cloos R P & T
9:30 AM  Corbett A C & Evans A N
9:30 AM  Covolo A J & Allen Y J
9:30 AM  Davis G M & Dickie L W
9:30 AM  Dickinson K L & Price R J
9:30 AM  Drummond A D & Downes S
9:30 AM  Edmond B G & Lock C P
9:30 AM  Forbes D A & Richards B M
9:30 AM  Hindsgaul J & B & T B
9:30 AM  Lloyd D C & R L
9:30 AM  Mcdonald L & Taylor L & Darby M
9:30 AM  Mclellan T L & S S
9:30 AM  Morrison D P & Watkinson R F
9:30 AM  Pick C V L & Cumner B D
9:30 AM  Van Soest R D & Van Soest Jarocka H
9:30 AM  Watson D J B & Borneland J C
11:00 AM  Brown A & Davis S M
11:00 AM  Dover S E & Sourry J M
11:00 AM  George J & Allen E A
11:00 AM  Gobena J & Mohamed S A
11:00 AM  Harvey A W & Potts A S
11:00 AM  Holdsworth G M & Cresswell I L
11:00 AM  Mcdonald T L & Westcott N F
11:00 AM  Prince J M & G
11:00 AM  Stewart A M & P D
11:00 AM  Thomas A M & T L
11:00 AM  Walker B J & Simpson J D
2:00 PM  Lyons S M & Pears J T

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge Coates
9:30 AM  Kendall V L & Crawford L F

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
9:30 AM  Bekkers G & D'Orival C Z
10:00 AM  Leys D O & Simpson A J
10:00 AM  Peterson J W & Bryant L J

BRISBANE COURT 13, LEVEL 2
Before Judge Cassidy
9:00 AM  Pearson S A & Wode G T
9:30 AM  Chen J C & Said R L & Mcintyre M J
9:30 AM  Edwards F L A & Edwards A S & Stanik K
9:30 AM  Gold A & R W
10:00 AM  Mcdowell J M & Brient S J

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge Demack
9:30 AM  Kalley G S & Kaur D

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Brooks
9:00 AM  Saunders L J & C J
11:00 AM  Lyons S M & Pears J T
2:00 PM  Kayra H G & Healy S B & H K Developments Pty Ltd
30 March 2017

Before Registrar Lynch
COURT NO. 8, LEVEL 6
9:30 AM  BRG717/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MICHAEL FLAHERTY
9:30 AM  BRG731/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v NIMAI PETERSON
9:30 AM  BRG904/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v WAYNE ALAN MCKEAN
9:30 AM  BRG996/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MAURIZIO CAVARRETTA
9:30 AM  BRG1087/2016 ANTHONY VELLA & NATASHA VELLA v LAYTHEN RABAUD
9:30 AM  BRG1088/2016 MERCEDES-BENZ FINANCIAL SERVICES AUSTRALIA PTY LTD v BRADLEY SCOTT LEWIS
9:30 AM  BRG1110/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PAI TIEN WANG
9:30 AM  BRG1127/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v RYAN ADAM CHRISP
9:30 AM  BRG1191/2016 BODY CORPORATE FOR BROADSHORE COMMUNITY TITLES SCHEME 6527 v SIMON ROBERT BUCKLEY
9:30 AM  BRG10/2017 FISH D'VINE PTY LTD v ANTHONY W LOGAN
9:30 AM  BRG18/2017 COMMISSIONER OF INLAND REVENUE NEW ZEALAND v CHRISTOPHER COMESKEY
9:30 AM  BRG62/2017 BODY CORPORATE FOR MILLWOOD VILLAGE STAGE 3 COMMUNITY TITLES SCHEME 23816 v ANNETTE DOROTHY WHITTLES ALSO KNOWN AS ANNETTE DOROTHY POWER
9:30 AM  BRG125/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v STEPHEN JOHN MULHOLLAND
9:30 AM  BRG126/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v WALTER FULLERTON SMITH
9:30 AM  BRG128/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PHILLIP RALPH MENGER
9:30 AM  BRG129/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PETER ZIGENBINE
9:30 AM  BRG131/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v DEAN WILLIAM WERCHON
9:30 AM  BRG133/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TONY CLIFFORD COLLINS
9:30 AM  BRG135/2017 TERRY ELAINE HERLIHY v DANIEL MICHAEL STUART
9:30 AM  BRG163/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v KAREN LUCILLE MCKERIHAN

Before Registrar Lynch
COURT NO. 8, LEVEL 6
2:15 PM  BRG644/2016 MARIA LEONORA DI BIASI v JOHNMER ENTERPRISES PTY LTD

Before Registrar Tredwell
COURT NO. 7, LEVEL 6
9:30 AM  BRG360/2016 MARK PIENIEK v GREEN LEAF ENGINEERS

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

30 March 2017

CAIRNS COURT ROOM 1
Before Judge L Turner
10:00 AM  Haydon R J & Haydon M R & Haydon M M & Haydon T R

Street Address: Virgil Power Building, 46 East Street, Rockhampton

There are no current matters listed

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

30 March 2017

TOWNSVILLE REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Pattel D M & N A
11:00 AM  Hewitt E J & N S
2:00 PM  Page D L & Smith D L

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Sitting Dates:

Week commencing:

3 April 2017

7 August 2017

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

27 February 2017

19 June 2017

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

17 February 2017

17 March 2017

12 May 2017

9 June 2017

28 July 2017

25 August 2017

29 September 2017

20 October 2017

17 November 2017

15 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

Week commencing:

20 March 2017
8 May 2017
10 July 2017
4 September 2017
16 October 2017
4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

10 March 2017

7 April 2017

5 May 2017

2 June 2017

Week of 5 June 2017

23 June 2017

4 August 2017

8 September 2017

13 October 2017

3 November 2017

Week of 4 December 2017

11 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

6 and 7 March 2017

22 and 23 May 2017

19 and 20 June 2017

9 and 10 October 2017

20 and 21 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

13 and 14 February 2017

23 and 24 March 2017

4 and 5 May 2017

13 and 14 July 2017

17 and 18 August 2017

28 and 29 September 2017

2 and 3 November 2017

30 November and 1 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

30 March 2017

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
9:00 AM  Wang L & Fang H
9:00 AM  White R K & M J
9:15 AM  Eichner R & Drummond R
9:15 AM  Evans V J H & Darling J L T R
9:30 AM  Mckelvie R L & Murphy C J
10:00 AM  Burbidge M B & Moffatt M S
10:00 AM  Kuchel A D & Mcmahon A
2:00 PM  Hipper S W & Trenowden S K

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  De Bruine E M & Blatchford J D
9:30 AM  Gill A J & Grillett K & Matthews V
9:30 AM  Gong G A & Kanneh M
9:30 AM  Hawkes P E & Fitzgerald K
9:30 AM  Heward C & Gillespie M J
9:30 AM  Lind M & Hawes A C
9:30 AM  O'Sullivan J L G & Berg C L
9:30 AM  Pedler S & Arbuckle K
9:30 AM  Robinson C R & Robins D
9:30 AM  Steele C A & Hanley T L
10:00 AM  Lattas D K & Neil C L

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge Kelly
9:30 AM  Smith C R & Mikulic C M
9:30 AM  Wilksch R D & Schiphorst J M

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:30 AM  Fladrich L R & Zuliamis M
9:30 AM  Khan H A & Dasouki-Khan S
9:30 AM  Yaghoubi A A & Herati F
10:00 AM  Bogacki M & Campbell R F

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
9:30 AM  Bee J M J R G & Macdonal B S
9:30 AM  Biggs L A & S A J
9:30 AM  Deng L W L & Koay Y E
9:30 AM  Evans R K & Mcshane J J
9:30 AM  Hancox R E & K
9:30 AM  Place W R & Price T L
10:00 AM  Tahau L & Orr V

1:39 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar De Corso
9:15 AM  Hill W A & D G
11:00 AM  Nickel M & Schultz G P
30 March 2017

Before Registrar Colbran
ECOURTROOM
Not Before 8:30 AM  ADG66/2017 SCOTCH COLLEGE INCORPORATED T/A SCOTCH COLLEGE ADELAIDE v SALLY COOK
Not Before 8:30 AM  ADG40/2017 STRATA CORPORATION 13914 INC v THOMAS KEITH HARDY
Not Before 8:30 AM  ADG24/2017 COATES HIRE OPERATIONS PTY LTD v LEITH CAMERON DIXON
Not Before 8:30 AM  ADG385/2016 AXESS DEBT MANAGEMENT PTY LTD v MICHAEL DAVID SHUGG

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

20 February 2017

5 June 2017

30 October 2017

There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

20 February 2017

8 May 2017

17 July 2017

6 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

30 March 2017

COURT 7, 1ST FLOOR
Before Judge McGuire
9:30 AM  Paine R A & Taylor L
10:00 AM  Rankin-Reid J C & James G A & Kamtone Pty. Ltd.
There are no current matters listed.

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing:

13 February 2017

20 February 2017

3 April 2017

8 May 2017

5 June 2017

10 July 2017

7 August 2017

2 October 2017

30 October 2017

4 December 2017



03 April 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
10:00 AM  Farrugia A M & Heald D T
10:00 AM  Giltrap A J & Steel S
10:00 AM  Goold D J & Brabazon S A
10:00 AM  Harvey T E & Dunn L J
10:00 AM  Humphrey M Z & Buckley S M
10:30 AM  Allison R J & Richardson T R
10:30 AM  Armstrong S R & Hingston M J
10:30 AM  Bennett S C & Kamieth H
10:30 AM  Biere J & Oakley J
10:30 AM  Brooks C I D & R S F
10:30 AM  Cowling K R & Mc Donnell B P
10:30 AM  Coy T M & G B
10:30 AM  Ford L S & Reeve T S & Department Of Health & Human Services
10:30 AM  Gerard W D & Browne C S & Vireaux J
10:30 AM  Gillam S J & N
10:30 AM  Harvey N N & C A
10:30 AM  Hill A L & Wighton T A
10:30 AM  How C S & Marshall N C
10:30 AM  Hussein Y S H & O'Neil L T
10:30 AM  Lane M F & Ede C G
10:30 AM  Moore D E & Richardson T M
10:30 AM  Patterson N J & Maslen E M
10:30 AM  Pinner R L & E
10:30 AM  Schmidt A W & Fitzallen S M
10:30 AM  Skeel M A & B R
10:30 AM  Smith C B & Alexander C M
10:30 AM  Watts S A & Robb A I
11:00 AM  Bishop T M & D A
11:00 AM  Bockholt M & P J
11:00 AM  Bourke S & Casey E M
11:00 AM  Busscher M M & P J
11:00 AM  Dare M M & Nichols G D F
11:00 AM  Davey C P & Bissett L M
11:00 AM  Dixon L A & Hingston D W
11:00 AM  Dowling L & Reeve A A
11:00 AM  Ellis G A & J K
11:00 AM  Flack E J & S G
11:00 AM  Guest N J & Newell P R
11:00 AM  Hill R L & Roberts D P
11:00 AM  Jessup J A & D J
11:00 AM  King S Y & S L
11:00 AM  Lynch A P & S M
11:00 AM  Mosley R S & H J
11:00 AM  Purton T C & L S
11:00 AM  Stevenson A F & M D
11:00 AM  Walker T J & Brown M T
11:00 AM  Watkins S J & Jessop P S
11:00 AM  Wright P J & K L
2:15 PM  Anderson G & K A
2:15 PM  Fedosejevs K A & Falconer A


04 April 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
9:30 AM  Applebee S M & T R
9:30 AM  Bayma-Meyer M D G & Nielsen J L
10:00 AM  Farrugia A M & Heald D T
10:00 AM  Giltrap A J & Steel S
10:00 AM  Goold D J & Brabazon S A
10:00 AM  Harvey T E & Dunn L J
10:00 AM  Humphrey M Z & Buckley S M


05 April 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
9:30 AM  Gulasi E & Diaz V
10:00 AM  Goold D J & Brabazon S A
10:00 AM  Humphrey M Z & Buckley S M


06 April 2017

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
9:30 AM  Devdia S & Gupta S

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

 

 

30 March 2017

COURT 2C, LEVEL 2
Before Judge Bender
10:00 AM  Donovan K & Burke M
10:00 AM  Rose N K & Goulding S L

COURT 2K, LEVEL 2
Before Judge Bender
10:00 AM  Donovan K & Burke M

COURT 6E, LEVEL 6
Before Judge Baker
10:00 AM  Breen M N & W F
10:00 AM  Gurocak T & Pehlivan M

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Curtain
10:00 AM  Laspada A & Hallifax P J
10:00 AM  Majic M & K M
10:00 AM  Ngoma C M & Baltazar F

COURT 2J, LEVEL 2
Before Judge Small
9:30 AM  Vaszolyi A E A & B J
9:30 AM  Wehmoller H & Vits D M
9:30 AM  Williams O S & Patton K M
10:00 AM  King S J & Cooper P
10:00 AM  Sun Y & Zhang K
10:00 AM  Walker P A & Dover P

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Stewart
10:00 AM  Ji G & Gu Y C
10:00 AM  Limpens J D & Sonntag M E
10:00 AM  Moncrieff C N & Kentwell P A
10:00 AM  Osman E & Ali A
10:00 AM  Pettenuzzo J M & L
2:15 PM  Dalgliesh S M & N W

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Riddiford
9:15 AM  Brown M K & W P

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Sikiotis
9:30 AM  Ahlawat A & Osboldstone L R
9:30 AM  Alexander B W & Trengove K M
9:30 AM  Aref F & Muslih A A
9:30 AM  Attridge T A & J L
9:30 AM  Barker S J & L S
9:30 AM  George K J & C S
9:30 AM  Knight C J & Massey C W
9:30 AM  Koning S K & Williams T G
9:30 AM  Mansell J B & T C
9:30 AM  Mehta G & Thind S K
9:30 AM  Miller J L & Chilcott B J
9:30 AM  Modini B J & Mcgennisken J L
9:30 AM  Nguyen T H & T V
9:30 AM  Uong T P H & Yann G K
9:30 AM  Wen H & Qiang Q
9:30 AM  Youssef A & H
10:30 AM  Causevic S & A
10:30 AM  Gee D P & J S
10:30 AM  Knaggs A & Appleman S R
10:30 AM  Lucas K M & R J
10:30 AM  Masroianni A M V & Pearson J L
10:30 AM  Parwak S & W
10:30 AM  Polimos J & J
10:30 AM  Rowe A J & Lyell A J
10:30 AM  Seif S & Rezaei M H
10:30 AM  Spaleta T & I
10:30 AM  Spiteri J S & J M
10:30 AM  Stankovski U & V
10:30 AM  Stevens W E & G C
10:30 AM  Tran T N & Vu Q P

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Riddiford
11:00 AM  Kitson K R & Anketell H M

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Sikiotis
11:30 AM  Abela N J & Silvestro G
11:30 AM  Banh H T & Nguyen H V
11:30 AM  Brown L M & Ahmed A M S
11:30 AM  Fuge P J & C J
11:30 AM  Murphy G M & Mounce S M
11:30 AM  O'Donoghue P M & D J
11:30 AM  Punia S & Singh A
11:30 AM  Rhodes T L & K
11:30 AM  Sachasiri R & Narula K
11:30 AM  Tropea K Y & M
11:30 AM  Vacirca P & J A
11:30 AM  Van Der Brugge G A & Lacroix D K
11:30 AM  Weeden P C & G K
11:30 AM  Williamson S J & Purcell Z J W
11:30 AM  Zhang F & Carpenter L C B
12:30 PM   Nguyen L T & Dao T N H
12:30 PM   Sabanoski S & Ismail E
12:30 PM   Samaraweera Arachchise R S S & Basnayake Ralalage P A B
12:30 PM   Watt A J & Marshall A L
12:30 PM   Xu H M & Zhou Y F
12:30 PM   Zhao Y & Yu X
12:30 PM  Ayouch A & Tawil S
12:30 PM  Coghlan B C & Byrne D M L
12:30 PM  Donnelly S P & K A
12:30 PM  Forsyth G R & Johnston M R
12:30 PM  Goodall M R & S J
12:30 PM  Gray C G & M T
12:30 PM  Gunduz O S & T
12:30 PM  Hooper M L & J M
12:30 PM  Kabir S M N & S S
12:30 PM  Kerr B E & C P
12:30 PM  Li X & Dang H
12:30 PM  Lindstrom L P & Marshall K J T
12:30 PM  Malik V & Salile R
12:30 PM  Mandeville A & D K
12:30 PM  Mapalana Gamage S D & Peduru Hewa Kankanamge P R
12:30 PM  Mcdonnell M P & C A
12:30 PM  Mcguinness A J & Boulton E L
12:30 PM  Rasic J & Agosta L
12:30 PM  Rea S J & Arnott E F
12:30 PM  Rigby M S & A M
12:30 PM  Serafino J R & Upson J R
12:30 PM  Shepherd M & R
12:30 PM  Singh R & Murphy B J
12:30 PM  Stratford J D & Keys O J
12:30 PM  Symss M D A & T L
12:30 PM  Taylor R M & R M
12:30 PM  Walker D S & Jans K A
12:30 PM  Wilkins J R & K M
12:30 PM  Yan E & Tan S L

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Kaur
2:15 PM  Allen P L & D D

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Riddiford
2:15 PM  Muruththettuwegama M G R K & Gunawardena M G R W
30 March 2017

Before Judge Driver
COURT 8F LEVEL 8
4:00 PM  PEG502/2016 DCH16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge RiethmullerCOURT 6C Level 6
                                                                                    
10:00 AM  MLG818/2015 AMT15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:30 PM  MLG1149/2015 AUT15 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
2:30 PM  MLG1264/2015 AYC15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Baker
COURT 6E LEVEL 6
9:30 AM  LNG31/2016 FAIR WORK OMBUDSMAN v SUNG GUN HWANG AND ANOR
9:30 AM  LNG32/2016 FAIR WORK OMBUDSMAN v OZKOREA PTY LTD (ACN 603 658 804) AND ANOR

Before Judge McNab
COURT 6D LEVEL 6
10:00 AM  MLG836/2016 EMMA HEIB v FIVE STARLETTES PTY LTD

Before Judge A Kelly
COURT 6F LEVEL 6
10:00 AM  MLG2699/2015 ROBERT SCOTT WOODS AND DAVID JOHN FRANK LOMBE AS TRUSTEES OF THE BANKRUPT ESTATE OF ULAS ULUSOYLU, A BANKRUPT v CAVIDE ULUSOYLU

Before Registrar Caporale
COURT 8H LEVEL 8
9:30 AM  MLG358/2017 MILLS OAKLEY LAWYERS v ANDREW SKUSE
9:30 AM  MLG2347/2016 ANDREW DONALD BEARDSWORTH INGRAM v MARK GREGORY HINKLEY
9:30 AM  MLG275/2017 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v WILSON KHANH VI
9:30 AM  MLG276/2017 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v KARTHIK KARANAM
9:30 AM  MLG283/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v GRAEME D EASTWOOD
9:30 AM  MLG292/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JASON TEARIKIMANA
9:30 AM  MLG307/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JULIAN ROBERT FERGUSON
9:30 AM  MLG317/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v TUOI THI HONG VUONG
9:30 AM  MLG318/2017 ANDREW BATTERSHELL v ABOUSEIFEIN ADIB AYAD
9:30 AM  MLG357/2017 YULI LUCAS v BRUCE TRAVERS MCNAB
9:30 AM  MLG196/2017 SALES STAFF AUSTRALIA PTY LTD v THOMAS NEIL MARGERISON
9:30 AM  MLG1987/2016 BAYCORP COLLECTIONS PDL (AUSTRALIA) PTY LTD v STANISLAV PRERADOVIC
9:30 AM  MLG2791/2016 NPP ENERGY PTY LTD v CONRAD STATH
9:30 AM  MLG439/2016 VIVA ENERGY AUSTRALIA LTD FORMERLY THE SHELL COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED v STEVEN CRAIG MELIA & ANOR
11:00 AM  MLG2618/2016 OWNERS CORPORATION PS321198K v ROBERT STONEY
11:00 AM  MLG125/2017 OWNERS CORPORATION SP020030 v NORMA LORRAINE KEYT (A PERSON UNDER DISABILITY WHO IS SUED BY HER LITIGATION GUARDIAN)
11:00 AM  MLG117/2017 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PHILIP HAROLD WHITE
11:00 AM  MLG2352/2016 STATEWIDE SECURED INVESTMENTS v JOHN GEORGE CANNON & ANOR

Before Registrar Allaway
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  MLG2357/2016 LEANNE JONES v KELLOCK LODGE ALEXANDRA INC

Before Registrar David Ryan
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  SYG3173/2016 EVA AARONS v CHEMPROD NOMINEES PROPRIETARY LTD (T/AS OMEGA CHEMICALS) ACN 005 032 744 & ANOR

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

30 March 2017

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Aneja U S & H
9:30 AM  Deen Z & N
9:30 AM  Kennedy J & Orrock D T
9:30 AM  Mulcahy L A & Serepisos P N
9:30 AM  Walter A R & Luchow M P
10:00 AM  El Guendouf R & T
10:00 AM  Moran P & Carolan S E
10:00 AM  Roussety M & Jacob J A

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Horn V J & Wiersema R L
10:00 AM  Hutchinson R L & N J
10:00 AM  Cropley L & Joughin W L

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Jones
9:30 AM  Catterall B J & Clarke A A
9:30 AM  Hall R H & S R M
9:30 AM  Vergara J G & Raborar J
10:00 AM  Somers M G & Daly G
2:15 PM  Bui Q D & Le C

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Moser
9:15 AM  Mcneilage R & A J
2:15 PM  Dunstan B A & A S

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

27 February 2017

22 May 2017

24 July 2017

2 October 2017

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

27 February 2017

29 May 2017

14 August 2017

27 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

13 February 2017 (Please note: this circuit will be held in the Melbourne Registry Room 2D, Level 2)

14 March 2017 (Please note: this circuit commences on Tuesday)

3 July 2017

11 September 2017

4 December 2017

There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

3 April 2017

19 June 2017

18 September 2017

20 November 2017



03 April 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Judge Small
10:00 AM  Allan M S & Thomas R E
10:00 AM  Anceschi R L & Cull D A
10:00 AM  Ashby C M & Smith C A
10:00 AM  Askwith J & Beasley Z R
10:00 AM  Ayres S J & P D
10:00 AM  Bailey C S & J
10:00 AM  Baldwin J D & Zakic D
10:00 AM  Bale R J & James S L
10:00 AM  Bell D M & D J
10:00 AM  Blackshaw C J & P W
10:00 AM  Bonfield R & Skinner B
10:00 AM  Bortolin S I & A & M S T C
10:00 AM  Bridgeman J N & Wall R
10:00 AM  Brook B S & Duncan N J
10:00 AM  Brooks K C & Caples J N
10:00 AM  Callaghan T B & Dawes C L
10:00 AM  Cameron J D W & S L
10:00 AM  Carey S J & J K
10:00 AM  Carville E A & T J
10:00 AM  Cook K J R & N S
10:00 AM  Cook R & A
10:00 AM  Cortejos M & Pirona P G
10:00 AM  Crabtree B M & A
10:00 AM  Crea E M & P J
10:00 AM  Curtis M E & Kerr C J
10:00 AM  Dales K M & Hough J S
10:00 AM  Danziger T L & M J
10:00 AM  Davis S W & Mckenzie A J
10:00 AM  Day L J & Heta S T
10:00 AM  Delacy S & A D
10:00 AM  Doecke A T & Cox M L
10:00 AM  Drohan B & Mills J S
10:00 AM  Ellen J A & R J
10:00 AM  Feil M L & Whyte R A
10:00 AM  Fitzclarence G L & N
10:00 AM  Freeman K M & Dean T M
10:00 AM  Gibbon E J & N E
10:00 AM  Gladman T E P & Hall R D & Gladman R A
10:00 AM  Gorton J & Broadbent S L
10:00 AM  Greaves B & Rainbow T P
10:00 AM  Harrap T J & L M
10:00 AM  Harris P & T J
10:00 AM  Heywood K R & Escreet M L
10:00 AM  Hill P A & Hooper B T
10:00 AM  Howarth R A & C F
10:00 AM  Hunt T L & Ross M A
10:00 AM  Ian S & Deanna S
10:00 AM  Irvine M D & Seach R S
10:00 AM  Jenkins P S & A V
10:00 AM  Jolley G R & Noom K L
10:00 AM  Judd S A & Coulthard T
10:00 AM  Kelly W G & A M
10:00 AM  Keys J J & Mcdonald C
10:00 AM  Kiteris S & Thomas K M
10:00 AM  Konicanin R A & Smale J R
10:00 AM  Leary M F & Whelan D
10:00 AM  Leonidas V G & Mcilroy C N
10:00 AM  Lindsay B S & Jones S J
10:00 AM  Lowry T L & Farrugia A A
10:00 AM  Meharry R & Lang S J
10:00 AM  Miller D M & B B
10:00 AM  Morgan B & Palmer M R
10:00 AM  Murray L & Allcock G L
10:00 AM  O'Connell M J & Brodribb N L
10:00 AM  O'Loughlin B W & A M
10:00 AM  O'Neill M A & C J
10:00 AM  O'Neill S & Kilpatrick K M
10:00 AM  Pappas J M & Coutier K
10:00 AM  Pejcic G & J
10:00 AM  Perrin D J & M A
10:00 AM  Pettiford A R & Smedley S D
10:00 AM  Pieters J N & Haar H
10:00 AM  Porter M W & W M
10:00 AM  Quigley R J & Sherwell-Neilson J M
10:00 AM  Robinson J L & Du X
10:00 AM  Roff A D & Bayer S L
10:00 AM  Romagnino P & Bodycomb M
10:00 AM  Rose L R & Howard S L
10:00 AM  Ryan B E & J P
10:00 AM  Shackcloth A & Mason A
10:00 AM  Shaddock K L & D B
10:00 AM  Sim A L & G B
10:00 AM  Sleeman N D & L G
10:00 AM  Smith K B & Lambourn J D
10:00 AM  Smith R L & Johnson C
10:00 AM  Spithoven J M & Hedt T A
10:00 AM  Streeter C D & Davis M L
10:00 AM  Taylor P B & S T
10:00 AM  Templeton M E & C G
10:00 AM  Tilley D T T & D P
10:00 AM  Van Rossum M J C & C
10:00 AM  Warford D M & S J
10:00 AM  West C M & Maslennikoff B J A
10:00 AM  Whit J B & Mcculkin K L
10:00 AM  Winchester-Moore R S & Smith P R
10:00 AM  Young S D & Grant L M


04 April 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Judge Small
10:00 AM  Evans M J T & Annells C


05 April 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Judge Small
10:00 AM  Evans M J T & Annells C
10:00 AM  Jones J D & Phillips L M
10:00 AM  Kriesl A J & Durkin M G


06 April 2017

MORWELL CIRCUIT
Before Judge Small
10:00 AM  Kriesl A J & Durkin M G
10:00 AM  Singleton S A & Archbold D I

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

27 March 2017

28 August 2017

20 November 2017

30 March 2017

MILDURA CIRCUIT
Before Judge Harland
10:00 AM  Apps C & Strickland L R
10:00 AM  Bland N J & Axford B
10:00 AM  Mackay S R & B A

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

6 March 2017

22 May 2017

14 August 2017

13 November 2017

There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

6 February 2017

15 May 2017*

25 September 2017

* Please note the change of sitting date

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

30 March 2017

Before JUDGE DRIVER
COURT 4, LEVEL 4
1:00 PM  (P)PEG502/2016 DCH16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before JUDGE LUCEVHearing Room 6.2, Level 6
                           
2:15 PM  (P)PEG392/2016 BRENT PHILIP RENOUF v RAC FINANCE LTD

Before JUDGE CAMERON
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
10:15 AM  (P)PEG230/2016 KASHIF RIAZ ZAKI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before REGISTRAR TROTT
CONFERENCE ROOM 1, LEVEL 6
10:00 AM  (P)PEG411/2016 DANIEL MACK v GREENWORX COMMERCIAL MAINTENANCE PTY LTD