Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

27 September 2016

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
9:30 AM  Christiansen T M D & E J
9:30 AM  Scott S A & P A
9:30 AM  Thornthwaite A J & Mackay R J E
10:00 AM  Dannoun D & Fiala K
10:00 AM  Warrener S F & O'Connor J J

COURT NO. 2
Before Judge Neville
12:00 PM  Fennis V & N C & Jones M & J
2:00 PM  Stokes M & Dubios C A
3:00 PM   Grant A & Elford A & Browne A G
3:30 PM  Glover D M & Craven S R
27 September 2016

Before Judge Neville
COURT NO. 2, GROUND FLOOR
9:30 AM  (P)CAG61/2016 CLK16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
9:30 AM  (P)CAG56/2016 ROBERT GERHARD FRANZ BEDNARIK v BOYANDGIRLCO PTY LTD ABN 52 600 068 611
9:30 AM  (P)CAG49/2016 ENRIQUETA WADDELL v CANBERRA RAPE CRISIS CENTRE
9:30 AM  (P)CAG58/2016 JOSEPH SALLUSTIO v JOHN DANKS & SON PTY LTD
9:30 AM  (P)CAG63/2016 JENNIFER VAN DEN HEUVEL v G & A BAYADA FAMILY TRUST T/AS BAYADA MANAGEMENT PTY LTD
9:30 AM  (P)CAG51/2016 GARY SUTCLIFFE v BAE SYSTEMS AUSTRALIA LTD
9:30 AM  (P)CAG57/2016 LISHA DONG v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION
9:30 AM  (P)CAG54/2016 PETER JOHN SMITH v CELSHINE PTY LTD
9:30 AM  (P)CAG62/2016 CHRISTOPHER DONAGHUE v HOME TIMBER & HARDWARE GROUP PTY LTD ACN 004 037 049
9:30 AM  (P)CAG37/2016 LIDA LEWIS v COMMUNITY SERVICES #1 INCORPORATED AND ANOR
9:30 AM  (P)CAG30/2016 CONSTRUCTION, FORESTRY, MINING AND ENERGY UNION v GEOCON CONSTRUCTORS (ACT) PTY LTD & ORS
9:30 AM  (P)CAG35/2016 FRANK LO PILATO IN HIS CAPACITY AS TRUSTEE OF THE ESTATE OF RAJITHA HEMAL WIJAYARATNE v RASIKA KAVINDA WIJAYARATNE
9:30 AM  (P)CAG24/2016 CONSTRUCTION, FORESTRY, MINING AND ENERGY UNION v MILLIN BUILDERS PTY LTD & ORS
2:15 PM  (P)CAG44/2015 CONSTRUCTION FORESTRY MINING & ENERGY UNION v MPR SCAFFOLDING PTY LTD & ORS

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street, Sydney

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Dowdy on 02 8272 2064.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8025.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

27 September 2016

No room listed
Before Registrar Halbert
9:30 AM   Kim K R & Shin S
9:30 AM  Edwards G M & Kersten P A
9:30 AM  Ernudd A K & Taylor S
9:30 AM  Fongsri M & Lambley J E
9:30 AM  Hunter T A & M L
9:30 AM  Jianmei J & Aparicio H R
9:30 AM  Langmack P W & Dye K M
9:30 AM  Lyo W & Liu W
9:30 AM  Schmahmann M E & I S
9:30 AM  Stewart K M & L C
9:30 AM  Thompson Z L J & Lloyd D S

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Chapman A N & Shorter V A
9:30 AM  Connolly F M & Doohan J M
9:30 AM  Davis B J & Harmer J L
9:30 AM  Di Grac M & Caristo D A
9:30 AM  Dunning M J & G M
9:30 AM  Eriksson C B & N J
9:30 AM  Erwin K A & Connors R T
9:30 AM  Mckenzie A D & Rae A
9:30 AM  Reeson J E & Aldrich J D
9:30 AM  Snelling R E & Mctaggart N A
9:30 AM  Starr L & Rangi R
9:30 AM  Vine S L & M S
9:30 AM  Wardley D M & J S
9:30 AM  Williams B D & Sinclair E S

4A 4TH FLOOR
Before Judge Sexton
9:30 AM  Moses N E C & J W
10:00 AM  Burnes J & H

4B 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
10:00 AM  Wolloghan K & Peisley S B

4C 4TH FLOOR
Before Registrar Halbert
10:30 AM   Wu D & Wang M
10:30 AM  Bromfield C D & B F
10:30 AM  Cave G & M S
10:30 AM  Chapman B K & G
10:30 AM  Chynoweth S P L & Dunk R K
10:30 AM  Crafford M E & L
10:30 AM  Dwyer S & Totaro M
10:30 AM  Eagleton M J H & D M
10:30 AM  Falzon G E & C H
10:30 AM  Galarce Herrera F J & G A
10:30 AM  Glass M B & A V
10:30 AM  Gorick K D & G S
10:30 AM  Holzer M W & J A
10:30 AM  Hughes J & Brekke I S
10:30 AM  Kichenside M M & Quinn D R
10:30 AM  Kokkinel T & G
10:30 AM  Liu X & Kwok A S C
10:30 AM  Mcknight P L & N M
10:30 AM  Mercier F S & V C M
10:30 AM  Nairn G M & Turek G
10:30 AM  Northey R A & Ridley A R
10:30 AM  Reid M G & E S
10:30 AM  Rienecker S V & Seagrave C J
10:30 AM  Roddy A J & D M
10:30 AM  Sakar S & R
10:30 AM  Shartrand M A & Flevell K A
10:30 AM  Sleiman J & Gunawan W
10:30 AM  Smorawinska M & Smorawinski P S
10:30 AM  Sowmi F & Guindi N
10:30 AM  Tipene T W & S A
11:30 AM   Farrell B J & Webb B L A
11:30 AM   Kilgore A J & Millbank J
11:30 AM   Ly T N & Nguyen T H T
11:30 AM  Alker C A & Jones M W
11:30 AM  Becker C & Malin H C
11:30 AM  Best J P & P J
11:30 AM  Black M R & S A
11:30 AM  Brooks M P & C J
11:30 AM  Clarke W G & G J
11:30 AM  Dias M H & Lima N F D S
11:30 AM  Grabowski C & Klobucar G
11:30 AM  Grima V P & L A
11:30 AM  Guest D S & J A
11:30 AM  Kosek C & Dolan M L
11:30 AM  Lambert J & T F
11:30 AM  Lee M S & J S
11:30 AM  Luc Q T & Le H T T
11:30 AM  Matsoukas A & L
11:30 AM  Mcinnes C & Freeman T
11:30 AM  O'Shea P N & C G
11:30 AM  Read R V D & Z
11:30 AM  Reynolds R K & S A
11:30 AM  Reynolds S A & Jacobs M K
11:30 AM  Strmecki S M & A S
11:30 AM  Suwannatrai C & Walsh V
11:30 AM  Thi Nguyen M & Murgoski G
11:30 AM  Trajkova M & Trajkov A
11:30 AM  Wahib S & N
11:30 AM  White C W & K M
11:30 AM  York G & Sifis P A
12:30 PM   Azzopardi R & Jing N
12:30 PM   Huynh M T & Tran T T
12:30 PM   Kwon T T Y & Woo M
12:30 PM   Leung C H & Liu K Y
12:30 PM   Li Z & Zou S
12:30 PM   Ling T & Son H S
12:30 PM   Oh B J & Kornthong N
12:30 PM   Price B A & Collins A P
12:30 PM   Rudy D T & Holz D M
12:30 PM   Trainer P M & Ramtoola N
12:30 PM   Tsing K C I & Tse W Y
12:30 PM   Wang P & Xin S
12:30 PM  Armstrong G R & A M
12:30 PM  Bartholomaeus I R & L M
12:30 PM  Hansen P M B & Hepperlin C J
12:30 PM  Lim S & C C K
12:30 PM  Parajuli K P & Nagarkoti M
12:30 PM  Pun I F & H P
12:30 PM  Reyes R & M L
12:30 PM  Zhou M & Li Z
4 May 2016

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
11:00 AM  (P)SYG644/2016 APM16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG654/2016 APW16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
3:30 PM  (P)SYG726/2016 ARX16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2889/2015 MOHAMMAD SHAH NAZARI & ORS v AARISTOCRAT CONSTRUCTION PTY LTD & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2674/2014 SZVDY v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Nicholls
COURT 8.2, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG821/2016 PHILIP BATES v MARIA BECHARA

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2038/2015 BMD15 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2052/2015 BML15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG3178/2013 TEK NARAYAN BAYALKOTI & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG1058/2016 AZY16 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Smith
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
2:00 PM  (P)PEG217/2016 BEI16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
11:00 AM  (P)SYG2272/2016 PETER KALOS v DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION
11:00 AM  (P)SYG1231/2016 ERIC LEEMING v DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
2:00 PM  (P)SYG2262/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v IAN LANDKAUF
2:00 PM  (P)SYG2288/2016 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v PAUL GERRARD HART
2:00 PM  (P)SYG2250/2016 LD&D AUSTRALIA PTY LTD FORMERLY KNOWN AS NATIONAL FOODS ACN 083 019 390
2:00 PM  (P)SYG2268/2016 NATALIE OBRART v TONY GREGO
2:00 PM  (P)SYG2493/2016 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v FIONA LORRAINE DAY ALSO KNOWN AS FIONA LORRAINE WEBSTER
2:00 PM  (P)SYG1792/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ELIOT COHEN
2:00 PM  (P)SYG2258/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v KELLIE ANNE GOODALL
2:00 PM  (P)SYG2229/2016 CNH CAPITAL AUSTRALIA PTY LIMITED ACN 069 132 396 v DOUGLAS JOHN VASCHINA
2:00 PM  (P)SYG577/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MARY HAZEL FORNIER
2:00 PM  (P)SYG2243/2016 BORAL CONSTRUCTION MATERIALS GROUP LTD (A.C.N. 000 028 080) v MAJED HAWATT & ANOR
2:00 PM  (P)SYG2257/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ARIE HERMAN VISSER
2:00 PM  (P)SYG1461/2016 STEVE CHARLES CIAPPARA & ANOR v PAUL GRIFFITH
2:00 PM  (P)SYG2194/2016 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v KASTURI MUNIAPPAN
2:00 PM  (P)SYG1818/2016 PHILLIP RONALD LOITERTON v JOHN ALLEN SCOTT-THOMPSON
2:00 PM  (P)SYG1634/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v IAN NORMAN HUNT
2:00 PM  (P)SYG2019/2016 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v ELENI LAMBROPOULOS
2:00 PM  (P)SYG2244/2016 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v CHRISTOPHER ERIC HODDER
2:00 PM  (P)SYG2199/2016 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v ANDY KHAMIS
2:00 PM  (P)SYG808/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v JOSHUA NICHOLLS
2:00 PM  (P)SYG1159/2016 SCAHILL & CO PTY LTD ACN 114 890 961 v JOHN MAMDOUH HANNA
2:00 PM  (P)SYG1830/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PAULLA DOREENA DREDGE
2:00 PM  (P)SYG530/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v ESA MATTI LAUKKA
2:00 PM  (P)SYG2845/2015 COATES HIRE OPERATIONS PTY LIMITED ACN 074 126 971 v LUKE JOHN WEBB
2:00 PM  (P)SYG1263/2016 ACTIVE CRANE HIRE PTY LTD ACN 097 401342 v JIAN GUO YUAN
2:00 PM  (P)SYG1710/2015 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v ANTHONY HURLEY
2:00 PM  (P)SYG960/2016 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v SILVANA VALLELONGA

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
2:00 PM  (P)SYG385/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MATTHEW JOHN RITCHIE
2:00 PM  (P)SYG1099/2015 G.ABIGNANO (INVESTMENT) PTY LTD ACN 000 524 327 v ANTONIO GELONESI

Before Registrar Morgan
LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE, LEVEL 17 MEDIATION ROOM
10:15 AM  (P)SYG690/2016 CRAIG RICHARD CROSS v HARBOUR CITY FERRIES & ORS

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

27 September 2016

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:00 AM  Rich C G & V L

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Hartley S G & A S
9:30 AM  Kuruvanthody S & Chandran D
9:30 AM  Thurtell S J & Biggers R M

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
9:30 AM  Nicholson L J & J B

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:30 AM  Lauer R L & L C

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
9:30 AM  Duncan D C & Du N D & Duong T K P
9:30 AM  Edmonds R & S
9:30 AM  Ghorab S & H
9:30 AM  Harland D & Richards-Foerste C
9:30 AM  Harrison S L & A
9:30 AM  Littlejohn S P & Wilson M J
9:30 AM  Mahmood S & Syeda S F
9:30 AM  Martin L S & R
9:30 AM  Peacock T W & Eng L H
9:30 AM  Radevski S & Mckay R J
9:30 AM  Scott P M & Scott R V & Hodkinson L
9:30 AM  Whitby S A & D T
9:30 AM  Zafra A M & Asiminaris M

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
10:00 AM  Katzen S & Carroll M

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
10:00 AM  Fernandez U J & R
10:00 AM  Nelson R J & Riordan P

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
10:00 AM  Gorman J L & White N

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
11:00 AM  Colless-Basten N & Basten S R

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
12:00 PM  Butler M & Ellis I
12:00 PM  El Titi K & A
12:00 PM  Elwdah E & Bayley R L
12:00 PM  Hillebrand R & Fogarty M
12:00 PM  Hudson C R & P J
12:00 PM  Iqbal T & Tanveer A
12:00 PM  Muldoon S A & Ansford K

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
2:15 PM  Ireland T W & A S
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

27 September 2016

No room listed
Before Judge Middleton
9:30 AM  Higgins T & Antes P S

No room listed
Before Judge Terry
9:30 AM  Berry T L K & Dickson L A
9:30 AM  Mcknight K C B E & Orkney L C & Leet B

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Terry
9:30 AM  Bourke K J & Dickens L
9:30 AM  Griffiths P J & E L
9:30 AM  Hemsworth J C & Hemsworth S A & Welsh D
9:30 AM  Mcbriar T & Khalil N
9:30 AM  Nicholls T T & Dennison W L & Johnson B & Johnson R
9:30 AM  Simpson S & Johns K I & Towns W

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Middleton
9:30 AM  Barry G J & L M
9:30 AM  Bink K A & P
9:30 AM  Da Prato S W & Dyer A
9:30 AM  Danet J & C
9:30 AM  Fordham A S & J C
9:30 AM  Harper N & J
9:30 AM  Higgins T & Antes P S
9:30 AM  Hodges T K A & Steele A
9:30 AM  Hughes B P & Moujalli D
9:30 AM  Jeffery A E & Farrugia S A
9:30 AM  Lloyd J J & Graham R J
9:30 AM  Makaritis W & Amos C
9:30 AM  Mundine M J & Martin T K & Covery K
9:30 AM  O'Brien J A & Burford K
9:30 AM  Seccombe J & Lewis S
9:30 AM  Serdity S M & Rice S I
9:30 AM  Siebelink A & Mohamed W
9:30 AM  Simonovski D & Meagher C
9:30 AM  Suzor C K & Planicka S J
9:30 AM  Walker J L & Mckinnon M L

NEWCASTLE LOCAL COURT
Before Registrar CLARKE
9:30 AM  Adnum R & J R
9:30 AM  Bonventi T C & R J
9:30 AM  Campbell J L & Donald S J
9:30 AM  Campbell P J & A T
9:30 AM  Carter B L & J R
9:30 AM  Chmielowiec M E M & E A
9:30 AM  Clarke K M & Rayner G L
9:30 AM  Comyns J J & N A
9:30 AM  Cripps N A & C B
9:30 AM  Dayman E & T B
9:30 AM  Eran K & A
9:30 AM  Evans I J N & N D
9:30 AM  Goldthorpe K E & Turner L S
9:30 AM  Gore W J & T W
9:30 AM  Grant S J & L A
9:30 AM  Grima W C & A M
9:30 AM  Han B & Guo D
9:30 AM  Hennessy L E & T P
9:30 AM  Hewkins D L & Eason M D
9:30 AM  Holt K & M
9:30 AM  Horn L A & K
9:30 AM  Jeffrey G L & P L
9:30 AM  Kilmore A & M A
9:30 AM  Kunda E M & Shawa M
9:30 AM  Lamborn M L & I J
9:30 AM  Lloyd S E & Galhos T I D C
9:30 AM  Manwarring L A & M J
9:30 AM  May T C & C F
9:30 AM  McNeil L J & W A
9:30 AM  Mccabe P J & A B
9:30 AM  Minihan A J & S M
9:30 AM  Morgan R L & Jones S K
9:30 AM  Moss R M & H B M M
9:30 AM  Neader N A & M A
9:30 AM  O'Casey S & B K
9:30 AM  Pobje M W & H A
9:30 AM  Purtle N L & R G
9:30 AM  Sarapik M M & A J
9:30 AM  Scott A W & M E
9:30 AM  Spindler A J & G L
9:30 AM  Thomson G F & N K M
9:30 AM  Treharne A L & M J
9:30 AM  Ward P J & C L
9:30 AM  Woodford P A W & S F W
9:30 AM  Wright D T & T A
9:30 AM  Yanis P S & Freeman B C

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Terry
10:00 AM  Duff T J & K & G & Dalton A L & Williams Z
10:00 AM  Marsh A A & Dawson B G
10:00 AM  Muller S E & D P
10:00 AM  Muller S E & D P

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Middleton
2:15 PM  Escott T L & B J
2:15 PM  Hutchinson B A & B J
2:15 PM  Mccarthy K A & Dyer B T
2:15 PM  Siery J A & Rule P J
2:15 PM  Wood M I & Randall S M

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

27 September 2016

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Altobelli
9:00 AM  Connolly R & Johnson N
9:30 AM   Dennis C T & Murray-Smith M J
9:30 AM  Diebert A S & Marshall T R
9:30 AM  Goncalves F & Assoum T
9:30 AM  Kovacevski K & Kovaceska N
9:30 AM  Mawbey M L & C & Van Essen C L & Beetles D
9:30 AM  O'Connor K & Creswick M
9:30 AM  Seivers S & K
9:30 AM  Williams G I & Norton S J
10:00 AM  Brady D S & T L

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

7 November 2016

28 November 2016

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

21 November 2016 (Tamworth)

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

14 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

19 September 2016

14 November 2016

 

There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

31 October 2016

14-17 November 2016^

21 November 2016

12 December 2016

^ Additional circuit

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

12 September 2016 (Trial Week)

17 October 2016 (Duty Week)

14 November 2016 (Trial Week)

5 December 2016* (Duty Week)

* Please note change of date

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:


 

There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

21 November 2016 (Tamworth)

There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

28 November 2016

 

There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

19 September 2016

28 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 3, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

27 September 2016

DARWIN COURT 8
Before Judge Young
9:30 AM  Birch K & A S
9:30 AM  Cowley G & Devery D M
9:30 AM  Nelson H L & Lisson P J
9:30 AM  Pateman B I & Bremner S S
10:00 AM  Clay I M & Grant H J
11:30 AM  Roxby S & Wilson P C
Tuesday 27 September 2016

Before Judge Young
COURT ROOM 8, LEVEL 4
9:30 AM (CST)  (P)ADG76/2016 AOC16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM (CST)  (P)ADG95/2016 ERVIS GJONEJ v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Colbran
CONFERENCE ROOM, LEVEL 3, NT SUPREME COURT
9:30 AM (CST)  (P)DNG17/2016 MICHAEL WEATHERLY v GROOTE EYLANDT MINING COMPANY PTY LTD

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

14 and 15 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

27 September 2016

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Spink
9:00 AM  Sormani I C & Murphy T B

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Judge L Turner
9:00 AM  Montgomery L H & A C

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Registrar Spink
9:15 AM  Perry A J & T J

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge Vasta
9:30 AM  Adib W N & Demo A
9:30 AM  Anglim M J & Patrick L C
9:30 AM  Cahill A M & Kingston J
9:30 AM  Chettleburgh T A & Ren F S
9:30 AM  Curtis A C & May J C M
9:30 AM  Habul O & M
9:30 AM  Hodson R V & Riley K M
9:30 AM  Iseppi R J & S A
9:30 AM  Kaukau D & O'Brien J
9:30 AM  King S C & Flynn J C
9:30 AM  Lavel K A & Mackenzie C R
9:30 AM  Mann P D & K N
9:30 AM  Mcloughlan K M & Murray K P
9:30 AM  Naidu S S & Rudge P S
9:30 AM  Quilty L B & Bishop S M
9:30 AM  Robbins K J & S M
9:30 AM  Seeley M & Ives D
9:30 AM  Walsh M E & Nahrung L A

BRISBANE COURT 13, LEVEL 2
Before Judge Cassidy
9:30 AM   Bruce W D & Lerche A S
9:30 AM  Antunovc S & Baillie C
9:30 AM  Bunney M W D & A S
9:30 AM  Clarke C J & T L
9:30 AM  Halls J W & Pollard S
9:30 AM  Hawkins M M & J A A
9:30 AM  Hess I & Ugochukwu C S
9:30 AM  Horn P J & Horn E J & Campbell J G
9:30 AM  Kennedy M N S & K T
9:30 AM  Leonard E & Dixon J P
9:30 AM  Michel C J & Moore S J
9:30 AM  Miers C J & Miles J R
9:30 AM  Oberia J I & B H
9:30 AM  Pevy B R & Harrison L I
9:30 AM  Platt V C E & Pyemont S C
9:30 AM  Purkis S & Gauci E G
9:30 AM  Roos A B & Helsdon A P
9:30 AM  Sadler W A & K N
9:30 AM  Seo S H & Park J S
9:30 AM  Sweetnam B G & R A
9:30 AM  Tout D R & Houston M R
9:30 AM  Troutbeck H P & S P

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
9:30 AM  Walker H & C C

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Registrar Brooks
9:30 AM   Shanahan M J & Taylor H M
9:30 AM  Bauer L E & R M
9:30 AM  Benneyworth T & Window R R
9:30 AM  Blundell W J & H C
9:30 AM  Brice A C & R J
9:30 AM  Crough D J & S D
9:30 AM  Dyer J B & J
9:30 AM  Hall V J & T J
9:30 AM  Jasdhaul K K & M S
9:30 AM  Ligaray M F & Reynolds A L
9:30 AM  Liv Kamal D & Finney K S
9:30 AM  Mahoney P C & L M
9:30 AM  Miles S R & S J
9:30 AM  Mogg J B & Harding A L
9:30 AM  Pearce T A & J P
9:30 AM  Ross C L & G T
9:30 AM  Swinton T J & C M
9:30 AM  Usmar R L & G M
9:30 AM  Waelen C A & S A
9:30 AM  Wilkie D J & B J

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
9:30 AM  Cook J M & Kay G K
9:30 AM  Eggers N & L L
9:30 AM  Francis G A & J M
9:30 AM  Harrison K E & Little A C
9:30 AM  Hoskins J & Reid A
9:30 AM  Keating M J & Navybox E J
9:30 AM  Madrers P R & S J
9:30 AM  Mcintosh N L & Rielly K L
9:30 AM  Namour G J & Wicks R & Namour T & Namour V
9:30 AM  Perry L A & Sayegh R
9:30 AM  Perry R D & J H
9:30 AM  Pohahau J & S
9:30 AM  Rambaud P M & Stewart B & J S
9:30 AM  Rayner R R & J N
9:30 AM  Searancke W T & Clarke C N
9:30 AM  Seib A C & B M
9:30 AM  Story I W & J A
9:30 AM  Webster D M & J M
9:30 AM  Windley J J & F J

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Judge L Turner
10:00 AM  Garcia Duran J A & De Garcia K T N

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
10:00 AM  Dickinson A J & Ensinger L E
10:00 AM  Dries D T H & Robinson C J

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Registrar Brooks
10:30 AM  Bernal R & Peake D A
10:30 AM  Forno G K & G
10:30 AM  Hanton L R & G J
10:30 AM  Lane G V & J P
10:30 AM  Lee J & Kim S
10:30 AM  Matthews A L & D G
10:30 AM  Nguyen H T & N L T
10:30 AM  Nutley J N & Melissa M G
10:30 AM  Pain L M & Hurley S J
10:30 AM  Parkinson L A & C M
10:30 AM  Paynter S A & Solman K A
10:30 AM  Shelley N P & S
10:30 AM  Vanover F L & Vanover Jr E D
10:30 AM  Watier B & Burke N J
10:30 AM  Yeuell C M & B A
11:30 AM  Cindric I J & A L
11:30 AM  Coyle M O & J M
11:30 AM  Davinder K & Hamid N
11:30 AM  Dawson S P & K L
11:30 AM  Dunn B T & C
11:30 AM  George J A & S M
11:30 AM  Gupta A & Sharma A
11:30 AM  Kennedy S E & D G
11:30 AM  Leigh T & Eriksen W J
11:30 AM  Messina A & J
11:30 AM  O'Donnell F M & O'Donnell-Cunningham F
11:30 AM  Owen S D & L J
11:30 AM  Perera C & M N
11:30 AM  Phillips S & A H J
11:30 AM  Timbers J A & E L
11:30 AM  Wade K J & Bradley M
11:30 AM  Walsh B L & M
11:30 AM  Wright M B & S L
11:30 AM  Xu L & Fung P T
2:00 PM   Boyd M G & Jones K R
2:00 PM   Kim J S & Rhodes S N T
2:00 PM   Koo J K & Kim K N
2:00 PM   Maudsley C K & Jeffery A T
2:00 PM   Singh K & Khanfura M K
2:00 PM   Thiele S W & O'Brien D L
2:00 PM   Wilson G P & Thompson J A
2:00 PM  Bell C M & M J
2:00 PM  Bolton D G & T L
2:00 PM  Buksh K & S S
2:00 PM  Burrows T A P & C L
2:00 PM  Curtis B J & A
2:00 PM  Dennis I M & Y E
2:00 PM  Eckart J T & J L
2:00 PM  Falconer M A & G C
2:00 PM  Garcia D & Kern A
2:00 PM  Geng Y & Chang J
2:00 PM  Gibbons K M & P G
2:00 PM  Goffin M & C D
2:00 PM  Griffiths M T & N A W
2:00 PM  Hawke A S & K J
2:00 PM  Head D G & Brown E J
2:00 PM  Hicks A B & T J
2:00 PM  Huxley S J & H M
2:00 PM  Jones K M & B G
2:00 PM  Macleod K L & S A
2:00 PM  Margison K J & V C
2:00 PM  Marinero J A & M
2:00 PM  Mcintosh B A & O
2:00 PM  Mitchell S J & N
2:00 PM  Myers D D & K B
2:00 PM  Packer S J & F A
2:00 PM  Pereira M J & C J
2:00 PM  Piatek E M & A M
2:00 PM  Sourris A J & Way H M
2:00 PM  Stieler K D & J A
2:00 PM  Sultmann A T & L P
2:00 PM  Wagner W M & V J
2:00 PM  Waite A D & R A
2:00 PM  Whitla G D & Y A
2:00 PM  Wing A T & M P

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Clarke
2:00 PM  Adams S & Butland T H

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
2:15 PM  Fredric R N & J E
27 September 2016

Before Judge Cassidy
COURT NO. 13, LEVEL 2
9:30 AM  BRG699/2016 BRADLEY SCOTT v CAROLINE SCOTT & ANOR

Before Registrar Baldwin
MEDIATION ROOM 5 - LEVEL 6
9:30 AM  BRG423/2016 CATHRINE MAY LIEBICH v CLEARY HOARE SOLICTORS

Before Registrar Belcher
MEDIATION ROOM 2 - LEVEL 6
9:30 AM  BRG388/2016 JOHN BENNETTS AND SUSAN JOY BENNETTS v SUNLAND AUSTRALIA RV PTY LTD ACN 125 798 727 & ANOR

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

27 September 2016

CAIRNS COURT ROOM 1
Before Judge Willis
10:00 AM  Real A & Makin E G
1:15 PM  Minniss N W & Poole D R
4:00 PM  Hellmuth C M & H L

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

27 September 2016

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Judge Baumann
9:30 AM  Crozzoletto J & Mombelli R A
9:30 AM  Wheildon T A & Nelson J J
9:30 AM  Woods R L & Bindoff J L

No room listed
Before Judge Baumann
10:00 AM  Clay S & Cox T P

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Sitting Dates:

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

28 November 2016
There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

30 September 2016

28 October 2016

25 November 2016

9 December 2016*

*Please note the change of date.

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

17 October 2016*

24 October 2016*

21 November 2016

*Please note the change of date

27 September 2016

C/- MACKAY MAGISTRATES COURT
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Kerle-Cole T A & Cole C A

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

26 September 2016

28 October 2016

14 November 2016

Week of 5 December 2016

12 December 2016

There are no current matters listed

Street Address: Rockhampton Family Law Courts, Virgil Power Building, 46 East Street, Rockhampton

Sitting Dates:

Week commencing:

4 - 7 October 2016*

7 November 2016*

5 December 2016*

12 December 2016*

* Please note the change of date



05 October 2016

ROCKHAMPTON COURT 3
Before Judge Demack
9:15 AM  Barlow N & J R
9:15 AM  Barnett D A & Smith K K
9:15 AM  Boss J J & Barber L A
9:15 AM  Butterfield S J & Doak T
9:15 AM  Insley A K & Nightingale A C
9:15 AM  Johnson M R & Dow M R
9:15 AM  Nightingale A C & Wright N A
9:15 AM  Nixon-Smith N T & T C
9:15 AM  Williams G M & S L
10:00 AM  Cassar V E W & M I J
10:00 AM  Coates K A & Fawaz M A
2:15 PM  Rashleigh S F & Tau J


06 October 2016

ROCKHAMPTON COURT 3
Before Judge Demack
9:15 AM  Batchelor M C & Lowndes D C
9:15 AM  Bunning L M & T R
9:15 AM  Cooper D T & E A R
9:15 AM  James T G & Hopkins A J
9:15 AM  Kuzmenko K D & A L
9:15 AM  Mcbean A J & S A
9:15 AM  Mccombe B & Marshall R J
9:15 AM  O'Grady R L & Kalpaxis S J
9:15 AM  Roberts B E & Khalesirad P
9:15 AM  Shrimp L J & Prow M
9:15 AM  Simpson P & Owbridge J M
9:15 AM  Stevens J E & Cowie W N
9:15 AM  Wang X & Stanley D S
10:00 AM  Coates K A & Fawaz M A


07 October 2016

ROCKHAMPTON COURT 3
Before Judge Demack
9:15 AM  Brown J J & Christensen K L
9:15 AM  Callum K P & J K
9:15 AM  Calvert B L & D J
9:15 AM  Evans A B & K B
9:15 AM  Herdman R W & V A
9:15 AM  Howard A M & J T
9:15 AM  Jewell S L & Jewell N L & Lawton D A
9:15 AM  Jorgensen M & M H
9:15 AM  Murchie R J & Livingston D J
9:15 AM  Semple J R & K C
9:15 AM  Stoddart F M & S M
10:00 AM  Coates K A & Fawaz M A
10:00 AM  Ngwira Y M & P

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

19 and 20 September 2016

21 and 22 November 2016

 

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

6 and 7 October 2016

1 and 2 December 2016

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

27 September 2016

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
9:00 AM  Whyntie H J & N H T
9:30 AM  Hutchins D A & Hall K M

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
9:30 AM  Li R & K
9:30 AM  Lu P A & M M
9:30 AM  Morris K D & Valdez W M
9:30 AM  Sok T & Neam S
9:30 AM  Spasojevic K & S T
9:30 AM  Wheeler M J & Harris A K

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Carman E A & Webb M A
9:30 AM  Fisher T & Moyle-Fisher D J
9:30 AM  Geisler A J & Mcqueen C L & Deery C N
9:30 AM  Kirkhope L & Perger M D
9:30 AM  Morgan L K & B J
9:30 AM  Rentis J & Pehlivanides P
10:00 AM  Van Der Veen M R & Lane J M

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
3:00 PM  Markou L C & K

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
3:15 PM  Ash S T B & Wildenauer R

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
3:30 PM  Sibomana J & Nduwayo Y

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
4:00 PM  White T M & Martino A & Kokolis S

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Mead
4:15 PM  Gooden E J C & L
27 September 2016

Before Registrar Parkyn
COURT NO. 4 LEVEL 5
9:30 AM  ADG244/2016 ALLAN LESLIE GRAY v RG LANE PTY LTD

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

14 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

31 October 2016


04 October 2016

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Registrar De Corso
9:00 AM  Gibbs A J & J S
1:00 PM  Nicol R C & J J
3:00 PM  Thomas D J & A G


05 October 2016

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Registrar De Corso
9:00 AM  Makin J M & W D
11:00 AM  Moreland F K & D E
1:00 PM  Sneath J H & Collins N R
3:00 PM  Hixson P N & S L


06 October 2016

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Registrar De Corso
9:00 AM  Aitken G M & Polomka L A
11:00 AM  Cottell L J & K A
1:00 PM  Van Rijthoven A H & J A
3:00 PM  Tully C L & A J

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing:

26 September 2016

31 October 2016

5 December 2016



10 October 2016

BURNIE-COURT ROOM 2
Before Judge McGuire
10:00 AM  Burles C L & M J & Agar-Evans S & Donoghue T M
10:00 AM  Donoghue T M & Agar-Evans S K F
10:00 AM  Edwards P M & K W
10:00 AM  Uren A L & Na Champassak P S A
10:30 AM  Anderwald K L & T W
10:30 AM  Barker A & R N
10:30 AM  Bennett S P & Hickson L M
10:30 AM  Briggs C M & P R
10:30 AM  Chagoya M E & Santamaria M A
10:30 AM  Chhikara R & A
10:30 AM  Fedosejevs K A & Falconer A
10:30 AM  Giltrap A J & Steel S
10:30 AM  Goodyer R L & D P
10:30 AM  Goold D J & Brabazon S A
10:30 AM  Gooley D J & Nicol A
10:30 AM  Griffiths D A & J N
10:30 AM  Harvey T E & Dunn L J
10:30 AM  Jaeger S & N
10:30 AM  Jones M A & T
10:30 AM  Marquis M I & Rogers H K
10:30 AM  Miller A M & I
10:30 AM  Moran D E & Wilson J L
10:30 AM  Snell J L & S D
10:30 AM  Streets J A & S P
10:30 AM  Sushames A T & Pearce M J
10:30 AM  Woodcock M L & A S
11:30 AM  Armstrong J M & S E
11:30 AM  Dodt A L & Mclaughlin M A
11:30 AM  Halfacre S A & Cole S M
11:30 AM  Hinton K J & Carling B
11:30 AM  Jones N J & C L
11:30 AM  Kemp R & Drynan T A
11:30 AM  Padman K I & May S D
11:30 AM  Pucci L A & Conron C A
11:30 AM  Smart M M & K J
11:30 AM  Smith T P B & Walker K J
11:30 AM  Watt R F & Knight D J
11:30 AM  Wilson K N P & P J

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

 

 

27 September 2016

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Riddiford
9:30 AM  Atia W & Elsayed Aly S
9:30 AM  Berenholtz J J & Enqvist L L
9:30 AM  Cassar K G & Wilkinson D J
9:30 AM  Ciccarelli M & A
9:30 AM  Curtis L M A & S G
9:30 AM  Faye L J & M M
9:30 AM  Ha B & Lu B
9:30 AM  Huang J & Mcmenamin K P
9:30 AM  Kanika K & Handa G
9:30 AM  Kelly M J & D J
9:30 AM  King A W & S
9:30 AM  Nguyen B T K & Le H V
9:30 AM  Nguyen D & Pham D
9:30 AM  Nguyen L V & K D H
9:30 AM  Raath J S & Assoni H
9:30 AM  Raulin T A & R G
9:30 AM  Sherrill N M & Smith P P
9:30 AM  Taskiran A & N
9:30 AM  Tran N A & Lam T T
9:30 AM  Yorston Z N & J A

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Jones
9:45 AM   Crawford A B & Vincent J A
9:45 AM  Baker-Brook B J & Chamberlain T R
9:45 AM  Clifford A B & Munnerley C
9:45 AM  Gokkaya D & Bilmbas P
9:45 AM  Jacks J & Mase F
9:45 AM  Kitt G & Barnes B & Camm J
9:45 AM  Meskovski B & Crabbe L M
9:45 AM  O'Hanlon A J & A
9:45 AM  Pearce A M & Mc Lachlan R J
9:45 AM  Polwarth J & Leibbrandt L
9:45 AM  Radosavljevic P & J
9:45 AM  Saracino M P & A M
9:45 AM  Singh D J & Prendergast K A
9:45 AM  Sundblom M I & M J
9:45 AM  Troy A & K

COURT 6C, LEVEL 6
Before Judge Riethmuller
10:00 AM  Maunder J G & K J
10:00 AM  Shirreff A D & Nicholls A L

COURT 6E, LEVEL 6
Before Judge Burchardt
10:00 AM  Schneider M J & Galea M A

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Riddiford
10:30 AM  Brightman J E & H
10:30 AM  Burchett P J & Wanget R A
10:30 AM  Cooper B L & T M
10:30 AM  Cumbo K & S
10:30 AM  Darveniza B T F & Akinci P C
10:30 AM  Desbrowe-Annear D K & Simons P J
10:30 AM  Dimattina B J & S L
10:30 AM  Dimitracopoulos A & L
10:30 AM  Duymaz Z & A
10:30 AM  Galvin P & E A
10:30 AM  Gooding A & G P
10:30 AM  Lindsey C G J & Ali K M M
10:30 AM  Mcliesh S R & G C
10:30 AM  Nawabi R S & A Z
10:30 AM  Nguyen L L & Singh M
10:30 AM  Rankin K P & Dicabe O
10:30 AM  Sagor A & Z
10:30 AM  Secgin I & Arslan S
10:30 AM  Srivastava P M & Saxena A
10:30 AM  Tenace M & Licastro V
10:30 AM  Treacy J F & E R
10:30 AM  Vesga D & Dann T T
10:30 AM  Vo T L & Hung H V
10:30 AM  Ward M A & P T
10:30 AM  Ziarkas J & B E
11:30 AM  Almoosawi S & Hussein D J
11:30 AM  Bowen R A & H E
11:30 AM  Brown C A & Cavanagh E
11:30 AM  Buitrago Vesga A L & Soto Bucuru M
11:30 AM  Delic S & Bilosh S
11:30 AM  Dickinson A & Vu T H H
11:30 AM  Embaye F & Tareke H
11:30 AM  Ge H C & Xu L
11:30 AM  Gow C A & M
11:30 AM  Justin G A & L L
11:30 AM  Kelly J S & D J
11:30 AM  Le K K & Lee H T
11:30 AM  Lukic T & B E
11:30 AM  Mendoza L & E
11:30 AM  Pleasance A P & Hilder W
11:30 AM  Seema S & Kumar A
11:30 AM  Stewart R J & Wilson J A
11:30 AM  Stuchbree C L & G J
11:30 AM  Suazo Sabio D & Wishart W
11:30 AM  Sunki Reddy R R & Casayuran C
11:30 AM  Tesmer J A & M P T
11:30 AM  Vo T T H & Tran S K
11:30 AM  Yousif M & D
11:30 AM  Zhou W W & Zhang B
12:30 PM   Chau T T G & Vo H D
12:30 PM   Do A M & Ly T N
12:30 PM   Jiang Y & Wu S
12:30 PM   Le C H & La T T M
12:30 PM   Nguyen T Q & Vu X B
12:30 PM   Slocombe K J & Gannon C L
12:30 PM  Black S J & K
12:30 PM  Boswell G C & Black B J
12:30 PM  Clayton M N & S M
12:30 PM  Davis R M & P C
12:30 PM  Ellison R J & Mulloy M A
12:30 PM  Fuentes M P & C
12:30 PM  Giggins E V & Y G
12:30 PM  Junaid T M & T N
12:30 PM  Kealy A & T
12:30 PM  Maio A & G
12:30 PM  Martella P A & T
12:30 PM  Mc Donald C & G M
12:30 PM  Nguyen T T & T H H
12:30 PM  O'Donnell R W & P M
12:30 PM  Pohl T D & Y J
12:30 PM  Simpson M M & Jean C M
12:30 PM  Sutherland K L & A J
12:30 PM  Tanti A & Stott R
12:30 PM  Tran P L & Nguyen T B T
12:30 PM  Webber T & S
27 September 2016

Before Judge Burchardt
COURT 6E LEVEL 6
9:00 AM  MLG1818/2016 GESS MICHAEL RAMBALDI AND ANDREW REGINALD YEO (AS JOINT AND SEVERAL TRUSTEES OF THE PROPERTY OF DAVID ANTHONY BURGE, A BANKRUPT) v NETORE PTY LTD
9:30 AM  MLG1052/2016 STEPHEN ROBERT DIXON AND NICK MELLOS AS TRUSTEES OF THE BANKRUPT ESTATE OF JULIA DEEANN TURNER (ALSO KNOWN AS JULIA DEARNE TURNER) v JULIA DEEANN TURNER (ALSO KNOWN AS JULIA DEARNE TURNER) & ANOR
9:30 AM  MLG1568/2012 AIR ANY WHERE PTY LTD v GERALD JAKE METTES
2:15 PM  MLG2650/2014 MZAPS & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge McNab
COURT 6D LEVEL 6
10:00 AM  MLG516/2016 AOG16 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR
10:00 AM  MLG1787/2016 MARIS (JACK) VERDINS v IBM AUSTRALIA LTD
10:00 AM  MLG718/2015 AKN15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:30 AM  MLG375/2015 ABO15 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  MLG942/2015 AQQ15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Registrar Buljan
COURT 8H LEVEL 8
9:30 AM  MLG1283/2016 SCHOOL PLAN MANAGMENT PTY LTD v JACQUES ALCIDE
9:30 AM  MLG1314/2016 WEDGEWOOD ROAD PTY LTD v EDWARD PERRY STELLING
9:30 AM  MLG1786/2016 SPA INDUSTRIES PTY. LTD. v PAUL MARSDEN
9:30 AM  MLG1783/2016 BAYCORP COLLECTIONS PDL (AUSTRALIA) PTY LIMITED v ARTHUR BALISTA
9:30 AM  MLG1446/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v DENNIS ALEXANDER BALLARD
9:30 AM  MLG1705/2016 ABL CUSTODIAN SERVICES PTY LTD IN ITS CAPACITY AS TRUSTEE OF THE ABL PORTFOLIO FUNDING TRUST 2007-1 v ROBERT WILLIAM O'DONNELL (DECEASED)
9:30 AM  MLG1724/2016 CHRISTINE MAVIS HOGAN AS THE EXECUTOR OF THE ESTATE OF EDWARD JOHN HOGAN v ESTATE OF EDWARD JOHN HOGAN
9:30 AM  MLG1746/2016 CRC BUSINESS SOLUTIONS PTY LTD v ANDREW FRENCH
9:30 AM  MLG1754/2016 HITESH GUHA v THAT'S JUST DUMB PTY LTD
11:00 AM  MLG1426/2016 LION FINANCE PTY LTD v JANE LOUISE DENNIS
11:00 AM  MLG750/2016 TREVOR GOW TRADING AS OUTLINE CONSTRUCTIONS v WAYNE ALEXANDER TRUSCOTT
11:00 AM  MLG1599/2016 BAYCORP COLLECTIONS PDL (AUSTRALIA) PTY LIMITED v JOANNE CATTANACH (ALSO KNOWN AS JOANNE BROWN)
11:00 AM  MLG1242/2016 BENDIGO AND ADELAIDE BANK LIMITED v MARK WILSON
11:00 AM  MLG1480/2016 BENDIGO AND ADELAIDE BANK LIMITED v PAUL CHARLES STEWART
11:00 AM  MLG1197/2016 COMMISSIONER OF STATE REVENUE v KENNETH PHILLIP JELBART

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

*Please note that the lift is currently out of order. For more information see: message from the Registry Manager.

*Please note that the lift is currently out of order. For more information see: message from the Registry Manager.

27 September 2016

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Small
9:30 AM  Yoem C & Oung M

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Harland
9:45 AM  Cole M & Wilson A
9:45 AM  Eldridge J & Brierly I D
9:45 AM  Lowrie R N & Spiteri C J
9:45 AM  Marriott R & L D
9:45 AM  Maxwell-Wright L & L
9:45 AM  Ruddell P B & Le G T C
9:45 AM  Searancke J & Moroney W
9:45 AM  Vaudeau P A & A
9:45 AM  Yawnou T Y & Fernando N

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Small
10:00 AM  Cox J R & Williams J J & Cox S

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Phipps
10:00 AM  Almond K A & Bolin P T
10:00 AM  Dennis S P & Riggins J A
10:00 AM  Timmins S L & L G

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Harland
10:00 AM  Asztalos J M & Long E
10:00 AM  Cabaca M F R & M H D L
10:00 AM  Gerlofsma M Y & Abdul-Wahab M A
10:00 AM  Gouldson B S & K A
10:00 AM  Haydarbig H & Hamid H
10:00 AM  Incoll M & Engellener J
10:00 AM  Portelli M & Di Virgilio G
10:00 AM  Reid J T & E W
10:00 AM  Ruddell P B & Le G T C
10:00 AM  Schoenwald K J & Beasley Z C
10:00 AM  Steenkamp-Van Der Watt C & Angelico F R
10:00 AM  Tan V & Tran A
2:15 PM  Pereira M K & Goldsworthy D G

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

28 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

28 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Castlemaine Magistrates Court, Lyttleton Street, Castlemaine

 

 

There are no current matters listed

Street Address: Cobram Magistrates’ Court located at Cnr. Punt Road and High Street, Cobram

 

 

There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

5 December 2016

There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

21 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Hamilton Magistrates Court, Martin Street, Hamilton

 

There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

14 November 2016*

* Please note change of date

There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

28 November 2016

There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

24 October 2016
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

Before JUDGE SMITH
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
12:00 Noon  (P)PEG217/2016 BEI16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before REGISTRAR JAN
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG383/2016 NATALIE THERESE v DAVID MICHAEL SMITH (ALSO KNOWN AS DAVID SMITH)
9:30 AM  (P)PEG379/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v BRIAN PHILLIP WATTERSON
9:30 AM  (P)PEG378/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v CHRISTOPHER STUART PHILLIPS
9:30 AM  (P)PEG376/2016 ERIC ALAN BROADBENT v BELINDA RENAE NGUYEN & ANOR
9:30 AM  (P)PEG372/2016 BAYCORP COLLECTIONS PDL (AUSTRALIA) PTY LTD v STANLEY ANTHONY JOHN ALVISSE
9:30 AM  (P)PEG314/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v HELEN MARGARET CHAPLIN
9:30 AM  (P)PEG310/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v GERALD DAVID COLLINS
9:30 AM  (P)PEG303/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MICHAEL STEPHEN WOOD
9:30 AM  (P)PEG282/2016 COMMONWEALTH BANK OF AUSTRALIA ACN 123 123 124 v CHAN THANH LAM
9:30 AM  (P)PEG273/2016 STRATCO (WA) PTY LTD v PAUL DAVID WILLIAMS & ANOR
9:30 AM  (P)PEG164/2016 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v CHRISTOPHER MICHAEL BIBBY
9:30 AM  (P)PEG259/2015 TERMICO PEST MANAGEMENT PTY LTD ACN 074 933 869 v TIM SERUGGA
11:30 AM  (P)PEG173/2016 THE OWNERS OF STRATA PLAN 25863 v CRAIG IAN PATTERSON