Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

17 July 2018

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
9:30 AM  Fellows C T & L M H

COURT NO. 2
Before Judge Neville
9:15 AM  Donnelly G & Paag C
9:15 AM  Harvey M & T E
2:00 PM  Hurst A N & Lorimer N A
2:00 PM  Palmer J R & Martin A J
2:00 PM  Woodhams J R & Markota L
3:00 PM  Loudon E M & Van Duren L A

COURT NO. 5
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Burfitt N J & Murdoch S
9:30 AM  Castro E R D J & A
9:30 AM  Ford D I & Coetzee D N
9:30 AM  Kinman B & Jessop A & Barnes D
9:30 AM  Taiao A & Solofa L T F
9:30 AM  Thompson E A & M J
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street, Sydney

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Cameron on 02 8272 2003.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

17 July 2018

4A 4TH FLOOR
Before Judge Henderson
9:30 AM  Du K & Zhu Z
9:30 AM  Kemm A & Beilby M J
9:30 AM  Mishchuk I & N
9:30 AM  Szabadi Z & Timar R E
9:30 AM  Wakelin E B & Barnett J
9:30 AM  Zhu N & Fan M
10:00 AM  Moenting K J & M A

3D 3RD FLOOR
Before Judge Altobelli
9:00 AM  Pestano M J A & Abbey M A

4D 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:15 AM  Pokharel H P & Rizal Pokharel K L
9:30 AM  O'Laco A P & M & M
10:00 AM  Wong M & M

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Oshiro M & K
9:30 AM  Thompson R P A & C M
10:00 AM  Morar P & Racic T M
10:00 AM  Swain M W & Williams R

4C 4TH FLOOR
Before Judge Harper
9:30 AM  Cupples A J & Ward T M
9:30 AM  Strange G A & R E
9:30 AM  Tang L M & L Z M
9:30 AM  Thititanavanich N & Sidoti A
9:30 AM  Witts P P & Hambling P A
10:00 AM  Bonwick R J & Stacy R A J

4B 4TH FLOOR
Before Judge B Smith
2:15 PM  Zhuang X & Lin X

HEARING ROOM LEVEL 8
Before Registrar Ryan
9:30 AM  Hale E A & Khaw A H S
17 July 2018

Before Judge Emmett
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1601/2018 MICHAEL ARCIDIACONO v MING TIAN REAL PROPERTY PTY LIMITED ABN 35 165 172 261 & ORS
9:30 AM  (P)SYG1713/2018 RITA SARKIS v EXTREME AUSTRALIA PTY LTD T/A EXTREME PRODUCTION MUSIC

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG3517/2016 ZHEN WANG & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Altobelli
COURT 3D, 97-99 GOULBURN STREET, LIONEL BOWEN BUILDING
9:30 AM  (P)SYG721/2017 JOHN KARLOVASITIS v LINK PROPERTY SERVICES PTY LTD ACN 140 184 738
10:00 AM  (P)SYG3317/2017 CAROL SAWTELL v P.J. CLARKE INVESTMENTS (QLD) PTY. LTD.

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG3842/2017 FKP17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG635/2018 BDR18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
11:00 AM  (P)SYG669/2018 MOHAMMED MISBAH UDDIN v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG430/2018 RASEL ALAM v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)MLG2346/2017 JOOSEP AUL v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Smith
COURT 9.2, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2145/2017 POULAD DAHI v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3073/2016 DIV16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Dowdy
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG1909/2016 JAEYONG LEE v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C
11:00 AM  (P)SYG1737/2018 PHILLIP AZIZ SOLOMAN v ROBIN BARRY SAVAGE
11:00 AM  (P)SYG1522/2018 TROY PESTANO DOUGLAS v LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766

Before District Registrar Wall
COURT ROOM 19C
2:00 PM  (P)SYG1645/2018 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v MUSTABA REZA CHOWDHURY
2:00 PM  (P)SYG1644/2018 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v DHIREND KUMAR SINGH
2:00 PM  (P)SYG1669/2018 LION FINANCE PTY LTD ACN 095 926 766 v SILVIO BENVENUTI
2:00 PM  (P)SYG1324/2018 THE OWNERS - STRATA PLAN 11245 v SHAHEEN QASIM
2:00 PM  (P)SYG3497/2017 HERTZ AUSTRALIA PTY LIMITED ACN 004 407 087 v RAVEENA RAM
2:00 PM  (P)SYG1052/2017 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v THI MY TRANG ONG AKA TRANG ONG
2:00 PM  (P)SYG832/2018 AR CASH FLOW LIMITED ACN 129 883 405 v SIBEL GORKEM
2:00 PM  (P)SYG3898/2017 COMPLETE CREDIT ACQUISITIONS PTY LTD ACN 163 437 358 v NICHOLAS PAPAGIORGOS ALSO KNOWN AS NICK PAPAGIORGOS

Before Registrar Cho
COURT ROOM 19B
10:15 AM  (P)SYG1131/2018 AN APPLICATION BY THE OFFICIAL TRUSTEE IN BANKRUPTCY

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

17 July 2018

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
9:30 AM  Beckwith T J & Cutajar L C
9:30 AM  Chipchase N T & M
10:00 AM  Hodgson D & Trudgitt S
10:00 AM  Tran D P T & Canh H V
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

17 July 2018

NEWCASTLE LOCAL COURT
Before Registrar CLARKE
9:30 AM  Alexander D J & W S
9:30 AM  Arena S N & T A
9:30 AM  Bisson J E L & J L
9:30 AM  Bowhay L S & M A
9:30 AM  Bracken L E & W A
9:30 AM  Collins R C & W G A
9:30 AM  Cullen R B & P K
9:30 AM  Daniels N E & L R
9:30 AM  Dark M J & P B
9:30 AM  Dawson P J & Hardy-Dawson L R
9:30 AM  Dries L & T D
9:30 AM  Dunajcik A & G
9:30 AM  Elliott N S & W W
9:30 AM  Fisk H M & Hutchison T A
9:30 AM  Fitzpatrick D B & J A
9:30 AM  Fitzpatrick M J & T
9:30 AM  Fricke G R & Wiltshire, S V
9:30 AM  Garcia E A & Moyano S E
9:30 AM  Giles B E & G C
9:30 AM  Gill R P & E
9:30 AM  Gilmour E L & May A W
9:30 AM  Grey G W & J A
9:30 AM  Helman A C & Loredo A
9:30 AM  Hennessey K & Cruickshank D J M
9:30 AM  Howard M F & L M
9:30 AM  Johnson K R & D W
9:30 AM  Jones W J & M B
9:30 AM  Jurd B & Kennedy A L
9:30 AM  Kable L L & L J
9:30 AM  Keating D K & C V
9:30 AM  Knox J E & L
9:30 AM  Kuschert S G & Collins T G
9:30 AM  Laughlan R P & E S
9:30 AM  Lebii M M & B J
9:30 AM  Lewis K M & Parkinson J W
9:30 AM  Locking M L & B
9:30 AM  Lowick R W & G M
9:30 AM  Mahomet A G & P J
9:30 AM  Mcintosh K L & S N
9:30 AM  Mcleod S J & Mcleod W C
9:30 AM  Miller M D & K L
9:30 AM  Pennell L W & S J
9:30 AM  Rand K M & M A
9:30 AM  Reece Michael G & Haley Tione J
9:30 AM  Robertson A S & T R
9:30 AM  Robins K G & J L
9:30 AM  Scott J T & K C
9:30 AM  Secker V D & P S
9:30 AM  Shultz K L & P N
9:30 AM  Smith B L & M J
9:30 AM  Smith K L & D R
9:30 AM  Speed A T & T L
9:30 AM  Staley M T & C P
9:30 AM  Townsend P F & J L
9:30 AM  Turner N F & S J
9:30 AM  Turner S G & J L
9:30 AM  Vaotu'Ua H M & Allen P L
9:30 AM  Wilcox M F & R J
9:30 AM  Woods M C & N
9:30 AM  Wootton J B & S E

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar CLARKE
2:15 PM  Boulton R E & J L

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

There are no current matters listed

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

18 June 2018

17 September 2018

26 November 2018

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

9 July 2018 (Armidale)

26 November 2018 (Tamworth) TBC

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

29 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

16 July 2018

10 September 2018

26 November 2018

17 July 2018

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge Costigan
9:30 AM  Burnett S J & Johnston M A
9:30 AM  Eynon E M & M
9:30 AM  Fernance G J & Cooper M D
9:30 AM  Kendrick J C M & Mcdonnell S M
9:30 AM  Schulz C L & Downton B J
9:30 AM  Thompson E M & C J
9:30 AM  Thorn T M & Breust N L
9:30 AM  Baker J & Baker J
10:00 AM  Baker J & Baker J
10:00 AM  Poverello D & A
10:00 AM  Smith S E & T G

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

13 August 2018

20 August 2018+

15 October 2018*

5 November 2018

17 December 2018

+ Please note the additional date

* Please note the change of date

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

20 August 2018

24 September 2018*

3 December 2018

* Please note the change of date

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:

18 June 2018*

17 September 2018

12 November 2018

* Please note the additional date

There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

9 July 2018 (Armidale)

26 November 2018 (Tamworth) TBC
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

13 August 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

16 July 2018

8 October 2018

19 November 2018

17 July 2018

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Ballard K A & Botham C J
9:30 AM  Bratton C J & Craig L K
9:30 AM  Cooper N A & Ruprecht-Cooper M
9:30 AM  Crawley B D & Fox K
9:30 AM  Purdy R J & Richardson N C
9:30 AM  Watts G J & Joseph K
10:00 AM  Foster D F & Roberts R D
10:00 AM  Garnett M A & Collins M J
10:00 AM  Knight H D & Irvine R V
10:30 AM  Clune A K R & J J

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

There are no current matters listed
There are no current matters listed.

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

12 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

17 July 2018

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Adams M D & Baker A L & Adams M D
9:30 AM  Boersma C L & B R
9:30 AM  Burgess C R & Sleeman S A
9:30 AM  Cole T J & Murphy G J
9:30 AM  Dahtler C J & Chapman L M
9:30 AM  Elias B & R
9:30 AM  Ferguson M H & Ohaka C E
9:30 AM  Gillen M M & Yorston M J
9:30 AM  Good L R & Brockhurst C J
9:30 AM  Gough A D & Muller-Gough A
9:30 AM  Hancox C S & Nai M
9:30 AM  Hatch K M & M R
9:30 AM  Heazlewood P & S
9:30 AM  Hyland C S & Murphy B K
9:30 AM  Ibbertson M L & Manwaring K G D
9:30 AM  Kajewski D C & Farrell M E
9:30 AM  Levis S R & Earnes-Wormlad D A
9:30 AM  Mclaughlin M S & Catalano R
9:30 AM  Mersi M W & Gebrezgi W T
9:30 AM  Mills K T & D W
9:30 AM  Newman S A & Mckenzie R K M
9:30 AM  Randall M P & L J
9:30 AM  Ray B S & Unicomb K S
9:30 AM  Royce M V & K
9:30 AM  Sheenan K A T & Torenbeek-Sheenan A L
9:30 AM  Suhr A M & Allen M J
9:30 AM  Sutherland K L & Santiago L J
9:30 AM  Thurley B J & Whellens J M
9:30 AM  Veigel J L & W J
9:30 AM  Walker G C & Pidd G R
9:30 AM  West J L & Moegelberg T
9:30 AM  White J T H & Townsend B L
9:45 AM  Cross K A & Kingston D J

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
9:30 AM  Charles E A & I K
9:30 AM  Coleman Gm & Kemmery H M
9:30 AM  Colley S K & Lincolne J H
9:30 AM  Dahdal E & Arnott, R & Denton, A
9:30 AM  De Costa S P & Fernando I M
9:30 AM  Gross B M & Tideman A
9:30 AM  Hannant R E & Dubbelman A M
9:30 AM  Kane J & Sim K L
9:30 AM  Klein L W & Swindale K A
9:30 AM  Klemm N A & Mitchell J R
9:30 AM  Knowles A P & A C
9:30 AM  Krivykh Y & Foot J Q
9:30 AM  Robson J S & D J
9:30 AM  Sorby C E & L A
9:30 AM  Thornton T D & Cook J J
9:30 AM  Trebeck M A & Demmery G A
9:30 AM  Watson M D & Y E
11:00 AM  Connor G A & J L
2:15 PM  Stewart R D & Francis A W

BRISBANE COURT 7, LEVEL 6
Before Judge Howard
9:45 AM  Lyell M D & Lovitt C A

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge L Turner
9:45 AM  Smith S A & B E J

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge Vasta
9:45 AM  Whittles K & Power A D

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Egan
9:45 AM  Winter A & M

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
9:00 AM  Crowe D F & Byrne J L

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Stoneham
9:00 AM  Connor G A & J L

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
9:00 AM  Ireland J M & M J

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
9:30 AM  Kasahaia K L & M

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
9:30 AM  Baker E M & Opperman D B
9:30 AM  Batool F & Salman S
9:30 AM  Bonnemasou I M & Gulman F
9:30 AM  Bournes M N & M J
9:30 AM  Bull R A & C J
9:30 AM  Dell G S & I J M
9:30 AM  Fardoulys J A & J R
9:30 AM  Furminger P A & Firoz K W
9:30 AM  Kette J A & Gunn M E
9:30 AM  King W R & A J
9:30 AM  Knight J I & Pignat A F
9:30 AM  Lee Y & Oh J
9:30 AM  Lodding N L & S A
9:30 AM  Mowat A N C & J P
9:30 AM  Neller K N & D P
9:30 AM  Passeri K A L & D B
9:30 AM  Poole W G & G C
9:30 AM  Ruffin K P & C J
9:30 AM  St Barbe Sitters M J & Wongsanuphap N
9:30 AM  Stevens M R & Walters B L
9:30 AM  Vajega M & Damanskyte M

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
10:00 AM  White J A & D
10:30 AM  Holding C I & Broom R

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
10:30 AM  Banal M R & M D
10:30 AM  Boyd S A & Kclean K M
10:30 AM  Dionysius L C & C P
10:30 AM  Elsayed B & Z R
10:30 AM  Everett S W & K J
10:30 AM  Gurupira L M & Beggs F
10:30 AM  Jackman M P & Crawford J A
10:30 AM  Kumar A & Rahanoo K
10:30 AM  Luxton M J & Williams B P G
10:30 AM  Massy A C & Smith D J
10:30 AM  Smith B R & T J
10:30 AM  Taaffe S B & E B
10:30 AM  Tewksbury M N & T L
10:30 AM  Warren-Smith C A & D E

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
11:00 AM  Hannam S L & Jones T R

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
11:00 AM  Stewart R D & Francis A W

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
11:30 AM  Smith P A & D A

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
11:30 AM  Bayliss K A & B A
11:30 AM  Bender T P & N G
11:30 AM  Bish R D & R A
11:30 AM  Chen W & Lu L
11:30 AM  Cooper M J & Hart M J
11:30 AM  Cunneen N G & S L M
11:30 AM  Cunningham R H & R S
11:30 AM  Daly D K & J W
11:30 AM  Dever F H & D
11:30 AM  Gander E K & M J
11:30 AM  Horne J C & S M
11:30 AM  Layton G J & R G
11:30 AM  Mathers C G & S J
11:30 AM  Millican S & Molloy G
11:30 AM  Morrow P P & Fletcher S J
11:30 AM  Ryan S F & T
11:30 AM  Shaw C J & S J
11:30 AM  Smith T G & Maiden J M
11:30 AM  Wood D & V A T
11:30 AM  Wrigley A J & K R

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
12:00 PM  Nixon S E S & Cameron M
12:30 PM  Mullane A C & Palmer B
2:00 PM  Hotz A P & A L

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Webb
2:00 PM   Auser F & Auser Jernej I
2:00 PM   Stokes K J & Simpson A M
2:00 PM   Zhang Z & Zheng H
2:00 PM  Abela J C & J R
2:00 PM  Algie M D & Williamson J M
2:00 PM  Beukman P W & N
2:00 PM  Boase L N & R D
2:00 PM  Brand K M A & Passey L A
2:00 PM  Breen W N & D M
2:00 PM  Brose T C & K B
2:00 PM  Callus A J & A A
2:00 PM  Christensen S E & P G
2:00 PM  Clarke B N & J L
2:00 PM  Croaker D W & A
2:00 PM  Dhillon G S & A & L
2:00 PM  Dou Y & Sinclair S L
2:00 PM  Goodridge S R & L S
2:00 PM  Hall J J B & Al-Tamimi T L
2:00 PM  Harris R L & Bambury C J
2:00 PM  Holland G L & Bicket J L
2:00 PM  Holmes D R & Riva L M
2:00 PM  Lukin G & K
2:00 PM  Mathews J N & Siengtha R
2:00 PM  Morgan M S & Cooper D N
2:00 PM  Murray R G & J C
2:00 PM  Ngo M O & P
2:00 PM  Nuttall C J & Hennig P I
2:00 PM  O'Halloran M J & T F J
2:00 PM  Paff D A & J E
2:00 PM  Pellizzer C & Stevenson C F
2:00 PM  Pfeiffer S P & C J
2:00 PM  Rolfe T P & Williams C
2:00 PM  Salen M & E
2:00 PM  Santucci D A & De Angielis B
2:00 PM  Simpson C J & J A W
2:00 PM  Still C D W & Dover Y R
2:00 PM  Thompson S A & M
2:00 PM  Tukker W & English T K P
2:00 PM  Vu T N & Ha T K C
2:00 PM  Wilson G J & Pradella B E
2:00 PM  Wilson K J & Gu W

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
2:00 PM  Johnston D K & Johnston R & Joyce G

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Registrar Clarke
2:30 PM  Meek J D & Harvey A M
3:00 PM  Hines V A & T J
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

There are no current matters listed

Street Address: Virgil Power Building, 46 East Street, Rockhampton

17 July 2018

No room listed
Before Judge Demack
9:15 AM  Fairburn I T & Beezley A
9:15 AM  Flack K A & Funk B A
9:15 AM  Rothery C J & Hayes K M
9:30 AM  Icbudak M & Tankir F

ROCKHAMPTON COURT 4
Before Judge Demack
10:00 AM  Crowe B M & P G

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

17 July 2018

TOWNSVILLE COURT ROOM 1
Before Judge Middleton
9:30 AM  Halstead M J & Hapgood H J
9:30 AM  Shonhan P A & Horton P L

TOWNSVILLE REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Giles T M & Hilder B
11:00 AM  Mason H B & Braden A W

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Sitting Dates:

Week commencing:

17 September 2018

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

16 July 2018

12 November 2018

17 July 2018

HERVEY BAY CIRCUIT
Before Judge Cassidy
9:00 AM  Cole A E & Cole B A
9:30 AM  Barker J L & Heeb A R M
9:30 AM  Delver P & Kuzio-Barnes S G
9:30 AM  Dewson K A & Srhoj D V
9:30 AM  Fender T L & Thelan D J
9:30 AM  Finn R C & G D J
9:30 AM  Fysh D J & L T
9:30 AM  Goble A P & Corlet T L
9:30 AM  Guilfoyle J R S & R Y
9:30 AM  Hickey R L & Allard D F
9:30 AM  Huth B A & Morris C A M
9:30 AM  Jacobi T J & Core T K
9:30 AM  Jensen M A & Brown M V
9:30 AM  Luhrs K L & Rigby I E
9:30 AM  Macdonald M R & G E
9:30 AM  Martin D & Forey M
9:30 AM  Mendez J A A L & A S
9:30 AM  Mischke S & S C
9:30 AM  Monaghan A G & Schmitz A J
9:30 AM  Munsie A N & P E
9:30 AM  Murphy D K & K A
9:30 AM  Myers B R & C J G
9:30 AM  Pascoe C M & Rule J A H
9:30 AM  Philp M E J & Kuhn C E
9:30 AM  Radunz L A & G R
9:30 AM  Redgwell S W & Platford N D L A
9:30 AM  Russell D L & Vaughn Z M
9:30 AM  Schiffke E J & Prossliner D A
9:30 AM  Schmidt B J & M P
9:30 AM  Searle T J & D M
9:30 AM  Smith J R & Oakey C A
9:30 AM  Todd M M A & Edward De Mello Todd R B
9:30 AM  Toldo R & Read K
9:30 AM  Turnbull B J & M A
9:30 AM  Visscher C F & R J
9:30 AM  Wilder T & Recio A
9:30 AM  Wynn H G & Wang Y

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

29 June 2018

27 July 2018

7 September 2018

2 November 2018

7 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

16 July 2018

27 August 2018

8 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

Week of 4 June 2018

25 June 2018

13 July 2018 & 16 July 2018

10 August 2018 & 13 August 2018

6 September 2018 & 7 September 2018

9 November 2018

Week of 3 December 2018

10 December 2018

There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

27 July 2018

7 September 2018

12 October 2018

21 and 22 November 2018

29 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

28 and 29 June 2018

16 and 17 August 2018

4 and 5 October 2018

1 and 2 November 2018

29 and 30 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

17 July 2018

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
10:00 AM  Barry B A & Dellapia M D
10:00 AM  Benfell J D & Partridge S
10:00 AM  Brawn-Petrovic A J & Mills D K
10:00 AM  Bryant S & Ween G
10:00 AM  Chetcuti J & A
10:00 AM  Daniele N V & Thomas A P
10:00 AM  Eichler M N & F K
10:00 AM  Hall B J & Abinett K P
10:00 AM  Hopgood J L & Teasdale B J
10:00 AM  Kennison J N & Hammer R
10:00 AM  Milics A P & Maikowski C A
10:00 AM  Miller A K & Creek A J A
10:00 AM  Mogavero S & Nikolinakos A
10:00 AM  Nawana S K & Worswick D G
10:00 AM  Oliver R J L & B A
10:00 AM  Parsons R & Palmer N
10:00 AM  Patterson G D & S W
10:00 AM  Rawlings K M & S A
10:00 AM  Roscoe C & Danielsen S L
10:00 AM  Tyerman M J & Kennedy C M
10:00 AM  Verrall J P & K A

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
9:30 AM  Besant M T F & Weetra T C
9:30 AM  Collins M A & Pearce K M
9:30 AM  Forster C N & Potter A R
9:30 AM  Lam N P & Ward G J
9:30 AM  Mclaughlin M A & Stubbs S K
9:30 AM  Ngyuen N W & Andrew K A
10:00 AM  James N B & Smith R S
10:00 AM  Price L & P S
10:00 AM  Yemba J P & Nitanga M
11:00 AM  Bann R S & Roebuck J E
11:00 AM  Hutchinson G & O'Leary J L
11:00 AM  Pink L A & J D
11:00 AM  Wu Q Y & Grose G L
12:00 PM  Carpenter K E & P M
2:15 PM  Lobban F L & P I
2:30 PM  Mee A N & Davis G G R
2:30 PM  Thompson S P & J L
3:00 PM  Machar A A & Nyok L
3:00 PM  Sheumack C A & P A

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:30 AM  Bullen K M & Baldwin T J
9:30 AM  Heath J W & Nicholls S M
9:30 AM  Hill D J & Schultz M L
9:30 AM  Merchant P R & Serdar-Merchant A V
9:30 AM  Northeast D J & Walker L S
9:30 AM  Peake S D & Peake A J & Wright A M
9:30 AM  Simonovic A & D A M
9:30 AM  Young J J W & Foale B L J
10:30 AM  Bilney L L & Smith N J
12:00 PM  Menas A & Puoch C
3:30 PM  Taylor J & Kiparoglou P E

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before JUDGE Heffernan
9:30 AM  Anderson W M K & Grantham W K J
9:30 AM  Barrie P F E & S J
9:30 AM  Bugeja C L & K J
9:30 AM  Fleming P C & R L
9:30 AM  Gupta P V & Feng D
9:30 AM  Nguyen M T & Olman B B R
9:30 AM  Puckeridge S E & Parkinson N
12:30 PM  Walker R K & Spriggs J B
17 July 2018

Before Judge Brown
COURT NO. 6 LEVEL 1
10:00 AM  ADG531/2017 SOUTHCOTT PTY. LIMITED v ROGER GOLDING

Before Registrar Colbran
COURT NO. 6 LEVEL 7
9:30 AM  ADG247/2018 ROBERT KYM WALKER v LANDMARK OPERATIONS LIMITED ACN 008 743 217
9:30 AM  ADG207/2018 STATEWIDE TYRE DISTRIBUTION PTY LTD v IAN DAVID BARLOW TRADING AS AAA MOBILE TYRES (ABN 58 790 090 928)
9:30 AM  ADG230/2018 NICHOLAS DAVID COOPER v CIRIACO TADDEO
9:30 AM  ADG70/2018 LINCOLN SENTRY GROUP PTY LTD ACN 010 624 389 v DANIEL ALAN MLADEN SIMONOVIC
9:30 AM  ADG202/2018 K&S CORPORATION LIMITED T/A AERO REFUELLERS PTY LTD ACN 007 561 837 v WADE MAHLO
9:30 AM  ADG150/2018 DEBORAH FRANCES TIDEMAN v MARK ADAM FREER
9:30 AM  ADG171/2018 THE POLYGON GROUP PTY LTD TRADING AS MUSICORP AUSTRALIA & STUDIO 19 RENTALS & CAMERACORP AUSTRALIA v SAM SYED

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

4 June 2018

29 October 2018

There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

5 November 2018



30 July 2018

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
10:00 AM  Elton M J & Tentye J A
10:00 AM  Haines L M & S J
10:00 AM  Longbottom N A & R M
10:00 AM  Perryman S V & Cooper A M
10:00 AM  Piercy K J & Henke A D
10:00 AM  Reid D J & Wright T M
10:00 AM  Walsh S E & Bennett R
10:00 AM  Young T L & D I
2:15 PM  Doody E R & Kilpatrick M L


31 July 2018

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Cecotti S C & V
9:30 AM  Galpin R T & Burley L M
9:30 AM  Harris M P & Levison M T
9:30 AM  Mcfarlane H J & J C
9:30 AM  Meyer S A & Taylor R F
9:30 AM  Neale M A & Goodes M R & Jones S J
9:30 AM  Rains F J & T L
9:30 AM  Schubert J E & Maynard M S
9:30 AM  Smith M J & Williams E L
9:30 AM  Vorwerk R P Y & Morris C E
9:30 AM  Yeates L D & Earl L J
10:30 AM  Aitken F J & Goodridge P T
10:30 AM  Buchanan A & A
10:30 AM  Davis K F & Baseley N A
10:30 AM  Murphy B P & C L
10:30 AM  Pitt A L & Abela C J
10:30 AM  Staskevicius R A & Mellor R D
10:30 AM  Telfer J D & Bamford N P
10:30 AM  Wilson A M & Kemp B R
2:15 PM  Bradshaw R & Benton S


01 August 2018

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Gartner T A & D M
9:30 AM  Hall C L & Vearing M
9:30 AM  Laing-Smith S J & J H & Harvey R
9:30 AM  Medina R Y G & Fidge J M
9:30 AM  Nicol R C & J J
9:30 AM  Patzel S M & Smith K
9:30 AM  Taylor S J & Okely K M
10:00 AM  Doueal N M & Graetz G H
10:00 AM  Lawson C L & S W
10:00 AM  Van Rijthoven A H & J A


02 August 2018

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Barone K P & Lindsay D N
9:30 AM  Cairns K M, Reigo C & Cairns B T
9:30 AM  Canario M G & Taufel N J
9:30 AM  Harris F L & M W
9:30 AM  Perry D K & Perry D L & Ambrose C L
10:00 AM  Doueal N M & Graetz G H
10:00 AM  Van Rijthoven A H & J A


03 August 2018

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Cole
9:30 AM  Beelitz M L & D C
9:30 AM  Cocking D P & Gage L L
10:00 AM  Doueal N M & Graetz G H
10:00 AM  Van Rijthoven A H & J A

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

There are no current matters listed
17 July 2018

Before Judge Mcguire
COURT 7, LEVEL 1
9:30 AM  (P)LNG31/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v OYA WAECHTER & ANOR

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing: 

9 July 2018

13 August 2018

24 September 2018*

22 October 2018*

12 November 2018

3 December 2018

*Please note the change of sitting date.

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Important information for Melbourne Registry

Please allow at least 30 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

17 July 2018

COURT 2G, LEVEL 2
Before Judge Riley
10:00 AM  Benson D P & Maybin M A
10:00 AM  Mccubbin K M & Camba A M
10:00 AM  Salvo N F & Chapman S & Mundy B

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Bender
9:45 AM  Branca P & J
9:45 AM  Branca P & J
9:45 AM  Cook G & Ry P
9:45 AM  Daley M P & M A
9:45 AM  Donaldson B J & Mcconnell S J
9:45 AM  Galle S S & Daniel A
9:45 AM  Henry C J & Lowe B
9:45 AM  Irvine K C & Bowater M J & Farrow A
9:45 AM  Kennard M B & K
9:45 AM  Kennelly D A & C J
9:45 AM  Lane R & Hope-Lane R
9:45 AM  Laroco J R M & Begic M
9:45 AM  Leith T M & S N
9:45 AM  Maslen T I F & R A J
9:45 AM  Murray A M & Brosnan D B
9:45 AM  Nouri-Romao T F & Considine R
9:45 AM  Orchard G D W & Lloyd A E
9:45 AM  Reid A M & M T
9:45 AM  Ruffell N M & Callaghan S J
9:45 AM  Said D L & Caruana C
9:45 AM  Smith A M & Chainongbua S
9:45 AM  Tran P N & T H
2:15 PM  Beit Sayah E & Al Taai Y

COURT 2C, LEVEL 2
Before Judge Baker
9:30 AM  Bullivant D F & M
9:30 AM  Jornor M & Culph T
10:00 AM  Gill M M & Castro C A
10:00 AM  Schwarz D H & T A

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Curtain
9:45 AM  Blake V R J & Patison S R & Blake C J
9:45 AM  Brownlee S H C & Smith B J
9:45 AM  Clemson J N & M
9:45 AM  Clemson J N & M
9:45 AM  Headland M J & Nardella M
9:45 AM  Lam W L & Leong W T M
9:45 AM  Manning K J & Van Sluys R J
9:45 AM  Matthews K & Collyer C
9:45 AM  Mccure S J & Moffat A G
9:45 AM  Milne J & Wood B
9:45 AM  Smith J R & Foley L A
9:45 AM  Thompson G & Orchard S L
9:45 AM  Weir S & C
9:45 AM  White M N & W J
2:15 PM  Thompson G & Orchard S L

COURT 6H LEVEL 6
Before Judge Harland
9:15 AM  Carmody L M & D S
10:00 AM  Smith K A & K

COURT 6E, LEVEL 6
Before Judge Stewart
10:00 AM  Dudas D & Rios M
10:00 AM  Larcombe R J & Pisasale D J

COURT 6F LEVEL 6
Before Judge Williams
10:00 AM  Carpenter O & Andric T J
10:00 AM  Forsyth C P & Morrison P J
10:00 AM  Rae C M & Hill E L
10:00 AM  Wallace Z E & J

COURT 2H, LEVEL 2
Before Judge A Kelly
10:00 AM  Corrigan R B & Cirami C M
10:00 AM  Lafranchi M & N
10:00 AM  Meskovski S & Suntovski M
10:00 AM  Mitchell L C S & E K
10:00 AM  Torres M A & M

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Riddiford
9:15 AM  Fan Y & Kim J & Kims Developments Pty Ltd

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Moser
9:30 AM  Allen D P & J A
9:30 AM  Brockmuller N J & Quesada Ramirez E A
9:30 AM  Bui D V & Le T T B
9:30 AM  Chen T Y & Hyte J
9:30 AM  Flynn B F & R E
9:30 AM  Grima L & A M
9:30 AM  Gurkan S & E
9:30 AM  Hanson W W & T K
9:30 AM  Hill C A & S S
9:30 AM  Hosseini A & Pejvak M
9:30 AM  Oleary T J & Hutchings K
9:30 AM  Reid A R & D P
9:30 AM  Terdich H M A & Walker S J
9:30 AM  Tran T D & T C
9:30 AM  Vukmirovic V & V
10:30 AM  Belfio G & Jia L
10:30 AM  Bergman B R & Nikolic L E
10:30 AM  Bonning M G & Shea Simonds N A
10:30 AM  Cambridge B A & Duncombe T R
10:30 AM  Davies P G & M S
10:30 AM  Gelme C M & A A
10:30 AM  Henderson P G & R A
10:30 AM  Holland A T & B L
10:30 AM  Hussey D G & J L
10:30 AM  Kokonis A M & S
10:30 AM  Li S & Le D N N
10:30 AM  Lowerson K L L & M J L
10:30 AM  Maggi H R & A A
10:30 AM  Modonesi H & D
10:30 AM  Rackham D S & M J
10:30 AM  Raschke C & Alexander T
10:30 AM  Skalicka L A & Portillo L A
10:30 AM  Sornchai S & Phansingjob Y
10:30 AM  Tran N D & Vuong P S
10:30 AM  Uebergang B A & L M
10:30 AM  Weeks C J & Skerritt A C
10:30 AM  Wisneske D J & T L
10:30 AM  Withanaarachchi P H & B J

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Riddiford
11:00 AM  Benjamin R & H M F

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Russell
11:00 AM  Marshall M J & Medawar S T

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Moser
11:30 AM  Ainalis D & Ainalis T
11:30 AM  Bhatti A & Conley M J
11:30 AM  Chapman P A & D M
11:30 AM  Collins C J & A R
11:30 AM  Dordevic S & Lamos J
11:30 AM  Gardam G E & Widjaja P
11:30 AM  Gill S K & Sandhu H S
11:30 AM  Gutsche F & Sekimura N
11:30 AM  Jayasinghe J D N & Wijesooriya R S
11:30 AM  Kaur M & Singh M
11:30 AM  Ladiges K E & C L
11:30 AM  Lim J & Rahul P
11:30 AM  Marshall H R & Taylor P A
11:30 AM  Mcintosh D & Taylor D S
11:30 AM  Mclaren A L & Cox A P
11:30 AM  Nguyen V A & Dang T T U
11:30 AM  Poci R & E G
11:30 AM  Rouch M A & N M
11:30 AM  Sachdeva P & Sharma R
11:30 AM  Smith B J & F J
11:30 AM  Sutcliffe-Carey R & A P
11:30 AM  Yu J & Sleigh M J H
12:30 PM   Nguyen T V & Au D M
12:30 PM  Abdala M & Dean V I
12:30 PM  Agin C J & B Y
12:30 PM  Barry K M & Hull H M
12:30 PM  Bennett P D & Tilkeridis O
12:30 PM  Bernhard M W & S M
12:30 PM  Brunskill C M & J L
12:30 PM  Carpenter M E & Zingiris V V
12:30 PM  Carter G A & H L
12:30 PM  Chen L & Zhao J
12:30 PM  Deng Y & Li W
12:30 PM  Devlin M J & S L
12:30 PM  Diec N T & Chen M D
12:30 PM  Evans N O & Pak C H
12:30 PM  Holland M J & Goulding A
12:30 PM  Holz D T & Gorman B A
12:30 PM  Iyer P & Candy B
12:30 PM  Laidlaw M P & J C
12:30 PM  Lock S C & Kesans K
12:30 PM  Macphee C & J E
12:30 PM  Matheson G W & S A
12:30 PM  Morrison J A & Vojnovic S
12:30 PM  Muchiri M K & Maharani M
12:30 PM  Nigro G & E
12:30 PM  Nigro J B & M M
12:30 PM  North D J & D L
12:30 PM  Piedra Padron R & Youssef K
12:30 PM  Potter G G & R M
12:30 PM  Rozich E J & A C
12:30 PM  Selkrig R K & Poppins S J
12:30 PM  Shneyder B M & Elena Z
12:30 PM  Sidebottom P J & H S
12:30 PM  Sidhu A & Elizaga A
12:30 PM  Starchenko J P & Starchenko G
12:30 PM  Stark A P & Lee V J
12:30 PM  Wallbridge A P & L A
12:30 PM  Wikman M G & Minns L D
12:30 PM  Yin L & Zhang L

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Russell
2:15 PM  Neishaboory M & Neishaboory Nejad O
17 July 2018

Before Judge Hartnett
COURT 2E LEVEL 2
10:00 AM  MLG1739/2017 DPI17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:30 AM  PEG683/2017 VEERPAL KAUR & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  MLG1329/2017 WEN PENG v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Riley
COURT 2G LEVEL 2
10:00 AM  MLG1514/2018 FONDA PANAYIOTAKIS v RONCAN PROPERTY SERVICES P/L (ABN 35115708417) (ACN115708417)
10:00 AM  MLG1631/2018 CAROLINE MARGARET PESCOTT v STEPHEN JOHN MICHELL (AS TRUSTEE OF CAROLINE MARGARET PESCOTT'S BANKRUPT ESTATE)
2:15 PM  MLG179/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v DEJA VU ELITE SECURITY PTY LTD & ANOR
2:15 PM  MLG180/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v HADYA NOMINEES PTY LTD & ANOR

Before Registrar Chuan Ng
COURT 8K - LEVEL 8
9:30 AM  MLG395/2018 IN THE MATTER OF THE BANKRUPT ESTATE OF DOUGLAS JAMES MITCHELL
9:30 AM  MLG448/2018 IN THE MATTER OF THE BANKRUPT ESTATE OF RUSSELL KEVIN COHALAN

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

17 July 2018

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Binti Suali S & Bin Suali I
9:30 AM  Walsh A & Sheekey E
10:00 AM  Burke B J & Rodwell B A
10:00 AM  Nolan B & Isaac S
2:15 PM  Kellett T J & Mackinnon A L

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Small
10:00 AM  Barker S M & Thorne S J
10:00 AM  Bass S A & Waddington B
10:00 AM  Brown C J & Fellows M E
10:00 AM  Cairns R & Phillips J
10:00 AM  Carvalho M & L M & Ibrahim I
10:00 AM  Chiotelis E & O
10:00 AM  De Villiers T L & E P
10:00 AM  Dickson S B & K A
10:00 AM  Fuller V J & Morrison D J N
10:00 AM  Holwerda S A & Dwyer D J
10:00 AM  King F L & Mallard I R
10:00 AM  Marshall N A & D R
10:00 AM  Masterman-Smith G K & Hiscock H A
10:00 AM  Mcmillan J F & Smith S & Mcmillan P
10:00 AM  Naidu K P & Popovic M
10:00 AM  Pearson J K & C J
10:00 AM  Price L & Snelleksz J A
10:00 AM  Roberts S J & A M
10:00 AM  Russell M D & Mckenna S C
10:00 AM  Siddall T L & Soderman-Smith K
2:15 PM  Kennedy N M & Martin B C

COURT 1, LEVEL 1
Before Judge McNab
10:00 AM  Barrow J M & M S
10:00 AM  Singh J & P L

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

30 July 2018

24 September 2018

26 November 2018



30 July 2018

BALLARAT CIRCUIT
Before Judge Curtain
10:00 AM  Archer B E & Closter K A
10:00 AM  Atkins W A & Wallis-Atkins A M
10:00 AM  Attwood P J & M L
10:00 AM  Beacham L & M R
10:00 AM  Bond A J & Harman D M
10:00 AM  Braggion A & Smith S
10:00 AM  Burns E J & Pfeiffer Z T
10:00 AM  Colligan A L & Rogers S
10:00 AM  Crawford B J & Juniper K
10:00 AM  Dalziel S J & M E
10:00 AM  Dettmer T R & Heins N J
10:00 AM  Digney C W & Johnson-Digney K A
10:00 AM  Downs A I & Backman L G
10:00 AM  Egan R
10:00 AM  Ellul B & L
10:00 AM  Erwin K L & H A J
10:00 AM  Fehring D & Niblet J
10:00 AM  Ferguson K L & Papst L
10:00 AM  Ferguson K L & Papst L
10:00 AM  Fisher S B & Titan T
10:00 AM  Glasson N L & Taylor B R
10:00 AM  Gormann P J & Crofts K I M
10:00 AM  Harper M R & N A
10:00 AM  Harrison A J & Reginato R
10:00 AM  Hartley S & Meekings M J
10:00 AM  Hay B J & B A
10:00 AM  Hay S E & Lambert N J
10:00 AM  Horvat D & Naylor S J
10:00 AM  Johns K J & R B
10:00 AM  Jorgensen A D & Smith S E
10:00 AM  Kaur P & Singh G
10:00 AM  Lotherington D R & D R
10:00 AM  Macquet J J & Henry S C
10:00 AM  Mannington D J & Lyall R L
10:00 AM  Mcconnell K M & T J
10:00 AM  Mcgregor R & Carter S
10:00 AM  Mcintosh L J & Burkhalter R C
10:00 AM  O'Donoghue D & Walker D C
10:00 AM  O'Malley A D & Parker R J
10:00 AM  Parkinson M A & G M
10:00 AM  Partington C N & Sowman P C
10:00 AM  Pevitt S J & Holmes K J
10:00 AM  Plater D R & Lebler E M
10:00 AM  Plier C & Straton A
10:00 AM  Prendergast N S & Sluiter J I
10:00 AM  Prior A M & Schroeder V & Goodlet S
10:00 AM  Rangrong P & Plater S J
10:00 AM  Roberts M J & Cook P J
10:00 AM  Rodgers T J & C L
10:00 AM  Scobie K & A
10:00 AM  Scutcheon M H & Gilbert S
10:00 AM  Simpkin J J & Ayerst-Dyer K
10:00 AM  Smeaton T & Brown N R
10:00 AM  Taylor N L & Stewart W L
10:00 AM  Thompson A & Lee R
10:00 AM  Tjerkstra B K & N E
10:00 AM  Vaughan J & Broughton M
10:00 AM  Ware M D & D J
10:00 AM  Yeoman N A & P J
10:00 AM  Young A J & Daws J L

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

13 August 2018

26 November 2018



30 July 2018

BENDIGO CIRCUIT
Before Registrar Moser
11:00 AM  Belk S K & S K R
11:00 AM  Briscoe D J & S M
11:00 AM  Brown A R & A
11:00 AM  Bull V M & G N
11:00 AM  Choothesa M N & A J
11:00 AM  Cottrell S J & L M
11:00 AM  Cox S A & L J
11:00 AM  Crandell B N & D T
11:00 AM  Drew T T & M E
11:00 AM  Evans S A & G E
11:00 AM  Finn L S & F M
11:00 AM  Gaspero I S & K R
11:00 AM  Griffiths R J & P R
11:00 AM  Henson M A & Mensforth H E
11:00 AM  Hovenden G D & Ulm T M
11:00 AM  Jenkin W A & Heithecker G R
11:00 AM  Johnson S J & S C
11:00 AM  Jury K J & R D
11:00 AM  Lacy S M & P D
11:00 AM  Lolo U & Wilson W P
11:00 AM  Malone T L & A R
11:00 AM  Mason C L & K M
11:00 AM  Mcdonald J D & D L
11:00 AM  Mcphee J S & C A
11:00 AM  Molloy K E & G S
11:00 AM  Nainie R & P
11:00 AM  Oerlemans M J & Cahill A T
11:00 AM  Rathbone K A & G D
11:00 AM  Rietveld A R & Biddle A S
11:00 AM  Romley J L & Z R
11:00 AM  Rosa L J & M K
11:00 AM  Shanahan K M & Honeychurch J G
11:00 AM  Southwell M D & L J
11:00 AM  Stomann R J & D
11:00 AM  Stringer K & M
11:00 AM  Suchodolskiy J L & S S
11:00 AM  Turner S W & T L
11:00 AM  Werps F J M & E A
11:00 AM  Wood D T & J M
2:15 PM  Williams P J & R M

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

2 July 2018

1 October 2018

19 November 2018

There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

17 September 2018

19 November 2018



23 July 2018

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
11:00 AM  Chapman K N & L W
2:00 PM  Dicker L D & C M


24 July 2018

MORWELL CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:00 AM  Mackay D G & P W
11:00 AM  Spruzen M M & P D
2:00 PM  Agugo N A & V C

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

3 December 2018*

* Please note change of date

There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

13 August 2018

12 November 2018


There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

23 July 2018

15 October 2018




23 July 2018

WARRNAMBOOL CIRCUIT
Before Judge Harland
10:00 AM  Allan M K & Lopez J C T
10:00 AM  Anderson J M & Hanbury K
10:00 AM  Antony B A & K
10:00 AM  Barr A G & J
10:00 AM  Baudinette E L & Eagle R R
10:00 AM  Black L D & Buckle Perkins C
10:00 AM  Bolden T J & K L
10:00 AM  Brabender D P & J A
10:00 AM  Brennan L A & J T
10:00 AM  Chand R & R J
10:00 AM  Coates N L & Wingate S M
10:00 AM  Coleman S R & Edwards S J
10:00 AM  Curtis J M & Thornton A C
10:00 AM  Deacon J D & Clark K H
10:00 AM  Delaney E A & Beveridge B A W J & Clark D
10:00 AM  Drayton C G & A M
10:00 AM  Drayton J M & J D
10:00 AM  Evans L & King S D
10:00 AM  Fitzpatrick S E & Chestnut G
10:00 AM  Foster N M & Kerr D G
10:00 AM  Gleeson F C & D'Arma A
10:00 AM  Goldsworthy T & Baush D
10:00 AM  Goodall J A & Plowman A L
10:00 AM  Hanifin R A & C A
10:00 AM  Harty J & Perkins M J
10:00 AM  Heinze S A & Olver R N
10:00 AM  Johnson C M & Caveny J W
10:00 AM  Jolly D A T & Oakley T
10:00 AM  Jones T M & Eagleson B
10:00 AM  Kele T J & H M
10:00 AM  Kent M J & A C
10:00 AM  Knowles S L & P L
10:00 AM  Kumar R & Smith L K
10:00 AM  Lane J R & Templeton Mclean M
10:00 AM  Little K L & Richards D J M
10:00 AM  Mayne A M & A J
10:00 AM  Mccabe T J V & Stuckey N L
10:00 AM  Mckenzie T M & Treloar K L
10:00 AM  Meggs L B & M A
10:00 AM  Morgan L & Petkovski E V & Morgan K M
10:00 AM  Morton J N & N L
10:00 AM  Moutray D M & Evans K M
10:00 AM  Murray A J & Malone T A
10:00 AM  Newton J A & Stuchbery B F
10:00 AM  Paech J L & Alexander D R
10:00 AM  Palmer G R & Glare C P
10:00 AM  Parker Y E & B
10:00 AM  Primmer J L & Dowie C S
10:00 AM  Redding W K & L M
10:00 AM  Sartori J L & Robins K
10:00 AM  Sinclair T C & V M
10:00 AM  Stafford W J & K F
10:00 AM  Stennett G A & Kent B
10:00 AM  Storey S N & Oakley C J
10:00 AM  Sullivan T L & Chapman P W
10:00 AM  Toohey A J & K L
10:00 AM  Van Andel J & Jolly E J
10:00 AM  Vanstone B M J & Wilkinson Z M
10:00 AM  Walsh L M & P J
10:00 AM  Watson J A & Sanelli R
10:00 AM  Watson R & M
10:00 AM  Wearmouth L A & Mccosh K R
10:00 AM  Weston R M & J R
10:00 AM  Williams J S & Ormond J M
10:00 AM  Wombell A & J A
10:00 AM  Wylie J S & Harradine T A
10:00 AM  Youd T M & Tarr J R


24 July 2018

WARRNAMBOOL CIRCUIT
Before Judge Harland
10:00 AM  Annett J M & O'Connor B L
10:00 AM  Baulch H S & Boyd S P
10:00 AM  Baynes C &
10:00 AM  Hoppitt L J & Collins M L
10:00 AM  Mccartney L K & Simpson J
10:00 AM  Newton K A & Prasad H B


25 July 2018

WARRNAMBOOL CIRCUIT
Before Judge Harland
10:00 AM  Austen F M & D C
10:00 AM  Austin M L & Ruff C J
10:00 AM  Christian A R & Filliponi E
10:00 AM  Clarke B & Biber R J
10:00 AM  Kreutzer K R & D L
10:00 AM  Rotherham J & Finlayson C R (Maiden:Primmer)
10:00 AM  Wright E T M & Peoples J A

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

16 July 2018

Before Registrar Stanley
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG210/2018 PETKOVSKI INVESTMENTS PTY LTD ACN 133 980 935 T/AS EXCLUSIVE HOMES WA v TRACEY GORDON
9:30 AM  (P)PEG440/2016 ENIPEND PTY LTD ACN 009 631 583 v MATTHEW CHARLES CAVALLARO

Before Registrar Stanley
ECOURTROOM
Not Before 3:00 PM  (P)PEG363/2018 LEDGER ACQUISITIONS AUSTRALIA PTY LTD ACN 147 917 422 v TOAN BAO PHAM