Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

20 March 2019

COURT NO. 5
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Walker C L & Cannings C
10:00 AM  Peck J L & Martin J P
2:15 PM  Reddin A & Smith L

No room listed
Before Registrar Payget
9:30 AM  Allenspach J K & M D
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street Sydney NSW 2000

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Baird on 02 9217 7330

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in two locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

20 March 2019

4A 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:15 AM  Rahme G D & T K
9:30 AM   Tu D & Pena Rhee J S J & Baik J S
9:30 AM  Fuller J P & Cloughessy K J
9:30 AM  Gribble W N & Cruciani Alvarez P D C
9:30 AM  Knight G A & A R
9:30 AM  Stride P & Cozic W
10:00 AM  Vergara D & Bourner P J

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Church C E & Renwick A
9:30 AM  Daniels C & L
9:30 AM  Dunlop M M & J D
9:30 AM  Gribbin M & Evans T G
9:30 AM  Jackson S & L
9:30 AM  Keady J P & A B
9:30 AM  Kriss O & Guegan C Y V
9:30 AM  Murabito J P & M K
9:30 AM  Raigosa M P & Zuluaga Gavira E M
9:30 AM  Sharp B M & D R
9:30 AM  Tang T H & Chau U H
9:30 AM  Wu X & Paul N
10:00 AM  Griggs M D S & Seifoor M
10:00 AM  Wang Y & Song X
10:00 AM  Wilby C L & T

4B 4TH FLOOR
Before Judge B Smith
9:30 AM  Black C E & K J
9:30 AM  Mckeown N A & P M
10:00 AM  Talevski J & P

4D 4TH FLOOR
Before Judge Neville
9:30 AM  Gandhi H J T & R
9:30 AM  King B L & Lindon D M
9:30 AM  Naish S & Kolovos P
9:30 AM  Naish S M & Kolovos P
9:30 AM  Riley W G & Wagner C E
20 March 2019

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2120/2018 DYG18 & ORS v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  (P)SYG3356/2017 EUY17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2171/2017 DCA17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:30 PM  (P)SYG3136/2017 CHG15 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG1549/2017 CDQ17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2706/2018 ROBERT TROY SULLIVAN v ASIA PACIFIC PRUDENTIAL CAPITAL PTY LTD
10:15 AM  (P)SYG3659/2016 MITA ASHISH SIKARI & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:00 AM  (P)SYG3069/2016 DIN16 VMINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Cameron
COURT 8.3, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
11:00 AM  (P)SYG3134/2018 MANASA SALADRAU v MINISTER FOR HOME AFFAIRS

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG495/2019 BETH FENTON-JONES v GEORGE HAIDAR

Before Judge Baird
COURT 3C, 97-99 GOULBURN STREET, LIONEL BOWEN BUILDING
9:30 AM  (P)MLG52/2019 OTTER PRODUCTS, LLC v CONPHONE PTY LTD
9:30 AM  (P)MLG112/2019 HUGO BOSS TRADE MARK MANAGEMENT GMBH & CO. KG & ORS v DANNY COTTA PTY LTD & ANOR

Before Registrar Morgan
MEDIATION SUITE 1, L14
10:15 AM  (P)SYG2598/2018 ALEXANDRA DE LUSIGNAN v INFLUMEDIA PTY LTD T/AS HELLO SOCIAL ACN 154 664 052 & ANOR

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

20 March 2019

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
9:30 AM  Howard D C & Wootton K A

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Myers
10:00 AM  Furney N J & Carr P T
11:30 AM  Iqbal T & Tanveer A

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
9:15 AM  Rafidi A & K
10:00 AM  Romeo C & Billings D
10:00 AM  Singh T & Gilhotra K K

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:30 AM  Guha S & A
9:30 AM  Hayes A & Rowley A
9:30 AM  Kettley G N W & Dean T J
9:30 AM  Lazar A O & Warda F F
9:30 AM  Maigurira M T & Morin C A
9:30 AM  Pascoe M A & Rushworth-Pascoe J A H
9:30 AM  Riche L J F & Tencaramedon M
9:30 AM  Rochford J L & Matthews D G
9:30 AM  Romeo L D & P J
9:30 AM  Singaraju C & Vennelaganti S
9:30 AM  Smith A L & Singh J R
9:30 AM  Tedeschi C & Paul E
9:30 AM  Vora K B & Jhala M H
12:00 PM  Angus P A & Cleeve L S
12:00 PM  Gile M J & J
12:00 PM  Kovacic D & A
12:00 PM  PATEL S & S

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Crawford
9:15 AM  Tucker M A & D

COURT 12, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
9:30 AM  Harris M E & N A
9:30 AM  Ismail I I & Bi F
9:30 AM  Monaghan A & Monaghan M
9:30 AM  Navneet K & Sulakhan S
9:30 AM  Yeshouroun S C & I
9:30 AM  Zarshoy H & H
10:00 AM  Al Hussein F & El-Abd M
10:00 AM  Barry M P & P A
10:00 AM  Bhardwaj M & Sharma S
10:00 AM  Burns T R & M J
10:00 AM  Dayoub N & Mostapha F
10:00 AM  Di Pede T P T & Phan D
10:00 AM  Forno H M & R C
10:00 AM  He X & Zhuang W W
10:00 AM  Kafo A & O
10:00 AM  Kamal M L & Issac R N
10:00 AM  Lee J & Nguyen T T
10:00 AM  Park S H & Jong S Y
10:00 AM  Pasol P A & R
10:00 AM  Shams H & Akshay A
10:00 AM  Shanahan D M & M P
10:00 AM  Sharma P & Lamba M
10:00 AM  Singh V & Capulong R B
10:00 AM  Smith P E & B
10:00 AM  Tran V X & T B L
10:00 AM  Villahermosa R W & C T
11:00 AM  Abnush M O & Bijan A E
11:00 AM  Champanaria V & J
11:00 AM  Clarke K K & A F
11:00 AM  Connor E S & Wenham D G
11:00 AM  Duncan B J & H J
11:00 AM  Fuller D E & Rollins A C
11:00 AM  Haynes R B & Harkins M A
11:00 AM  Horrigan R E & J A
11:00 AM  Kang W & Kim S K
11:00 AM  Karunakaran P & Maheswaran M
11:00 AM  Moussa M & Tahan M
11:00 AM  Singh H & Kaur G
11:00 AM  Smith J A & B J
11:00 AM  Ventura Motta H M & Mendoza De Ventura M P
11:00 AM  Vuckovic M & V
11:00 AM  Wilson E B & Jay U
11:00 AM  Witkowski M & Witkowska J
11:00 AM  Woolnough C L & R D
12:00 PM   Huynh H S & Nguyen T H P
12:00 PM   Roeszler S W & Firth V L
12:00 PM   Sanders K E & Yan Y
12:00 PM   Shahroknadini S B & Marashian S
12:00 PM  Akhtarzada M & Abu Farha A
12:00 PM  Batey M & V Y
12:00 PM  Berryhill D L J & T I
12:00 PM  Blake G & A
12:00 PM  Cheng W M & Truong T P
12:00 PM  Duong H P & Tran N T T
12:00 PM  Ganatra S N & K S
12:00 PM  Gathercole T & Pham M
12:00 PM  Hadfield B C & C A
12:00 PM  Knottenbelt R & Burton L
12:00 PM  Le T H & Thai T Y P
12:00 PM  Makins S L & Mcmillan C B
12:00 PM  Mckeon S & H
12:00 PM  Moses B R & E M
12:00 PM  Singh Z S & Kaur P K
12:00 PM  Yang H & Hu Y
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

20 March 2019

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Terry
9:30 AM  Anderson B M & Fenech M J
9:30 AM  Brennan M & Reti C
9:30 AM  Gudgeon S A & R C
9:30 AM  Russell M & E
10:00 AM  Gascoine M R & Edwards J
10:00 AM  Magee S J & Jaggers H M
10:00 AM  Rashidi S & Ebrahimi K

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Costigan
9:30 AM  Brady P G & Brady M & Seckold B
9:30 AM  Burgoyne P & Johnston J
9:30 AM  Donnelly T & James S
9:30 AM  Grobben K A & Sheppard J M
9:30 AM  Kerr T K & Tourle D M
9:30 AM  Maher S J L & Tindall T E
9:30 AM  Moore P D & C B
9:30 AM  Oake S J & W A
9:30 AM  Wilson D L & Quiring M P
11:30 AM  Jones C & Barry S
11:30 AM  Mcdonald I E & T L
11:30 AM  Pusko M A & Collard L R
11:30 AM  Ralph D L & Impey A R
11:30 AM  Rose A D & Oxenham B R
11:30 AM  Thomas T P J & S J S

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Betts
9:30 AM  Ardley H G & Campbell I B
9:30 AM  Dries K L & Williams J F
9:30 AM  Waters M C & Carter C G
10:00 AM  Foote B W & Gray H R

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar CLARKE
9:00 AM  Valentinis S F & E

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

20 March 2019

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Hughes
9:30 AM  Welch T S & Ardler W & Potts D
10:00 AM   Resi D & Residovic F & Resi A
10:00 AM  Herborn R G & Dowling C J

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Sitting Dates:

Week Commencing:

1 April 2019

17 June 2019

16 September 2019

18 November 2019

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Sitting Dates:

Week Commencing:

6 May 2019 (Tamworth)

15 July 2019 (Armidale)

30 September 2019 (Gunnedah TBC)

25 November 2019 (Tamworth TBC)

There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

17 June 2019

21 October 2019

There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Sitting Dates:

Week commencing:

6 May 2019

22 July 2019

23 September 2019

18 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Sitting Dates:

Week commencing:

29 April 2019

13 May 2019

24 June 2019

1 July 2019

2 September 2019

16 September 2019

11 November 2019

16 December 2019

There are no current matters listed

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Sitting Dates:

Week commencing:

8 April 2019

29 April 2019

3 June 2019

17 June 2019

8 July 2019

5 August 2019

11 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Sitting Dates:

Week commencing:

17 June 2019

2 December 2019

There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Sitting Dates:

Week Commencing:

6 May 2019 (Tamworth)

15 July 2019 (Armidale)

30 September 2019 (Gunnedah TBC)

25 November 2019 (Tamworth TBC)

There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

18 March 2019

20 May 2019

15 July 2019

9 September 2019

18 November 2019

20 March 2019

WAGGA CIRCUIT
Before Judge Neville
9:15 AM  Farrell E J & Boersma L N
9:15 AM  Love K & Ashman J
9:15 AM  Metcalfe L J & Ruwald B C
9:15 AM  Northey M J & H L
9:15 AM  Passlow L J & Mcgregor S
10:00 AM  Williams M C & Doble S J
2:00 PM  Dennis S M & Lindsay J P
2:00 PM  Robertson W J & M M
4:15 PM  Clarke G J & T L
4:15 PM  Esler S J & Rafter L J
4:15 PM  Wendt D G & Hartshorn K S

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Sitting Dates:

Week commencing:

25 March 2019

13 May 2019

8 July 2019

23 September 2019

11 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

20 March 2019

DARWIN COURT 8
Before Judge Young
9:30 AM  Rabo B M & Daffis Abba Warri E
9:30 AM  Schroeder D E & H
9:30 AM  Smith L M & Pickett B M
10:00 AM  Jones K M & Kellam-Stock J M
There are no current matters listed.

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Sitting Dates:

Week commencing:

25 March 2019

29 July 2019

11 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

20 March 2019

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Beck L J & B E
9:30 AM  Boyton E L & D R
9:30 AM  Corrigan K M & R W
9:30 AM  Duke B L & S R
9:30 AM  Graham S J & Zabel K R
9:30 AM  Smith K S S & Caple D L
9:30 AM  Thomas A & Augustine M E
9:30 AM  Thompson N A & Eather C J

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Spelleken
2:15 PM  Jessen S J & Powell M L
2:45 PM  Bartolo J J & Stevens M A
3:15 PM  Gaschk B & D
3:45 PM  Bourke K F & S J

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
10:00 AM  Jones A J & Shambrook A H

BRISBANE COURT 13, LEVEL 2
Before Judge Cassidy
9:00 AM  Hoffman A J & S L
9:30 AM  Bisignano M J & James R
10:00 AM  Laity P W & Shearer B L
2:15 PM  Drabsch N L & Grant S

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Alcobia M & M J & Preston M G
10:00 AM  Tuck K A & Spedding S R

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge L Turner
9:00 AM  Wolfson E & Shein U
9:30 AM  Batterham C S & Shires J J

BRISBANE COURT 14, LEVEL 2
Before Judge Middleton
9:30 AM  Athanassiadis J & B
9:30 AM  Barber S V & Auliff S J
9:30 AM  Battiato M C & Fogarty A J
9:30 AM  Burns T T & T S
9:30 AM  Chapman B N & L S
9:30 AM  Dean A M & Teepa J A H
9:30 AM  Deere J & T F
9:30 AM  Graves N & Knell M E
9:30 AM  Hennessy K D & M I
9:30 AM  Huang S & Diluzio M
9:30 AM  Johnston W S R & J
9:30 AM  Jones D & Osbaldiston K
9:30 AM  Leigh A J & Amos A B
9:30 AM  Lepatan R E & Concepcion J T
9:30 AM  Mitchell S M & K F
9:30 AM  Monk K J & Jack J P
9:30 AM  Richardson D L & Richardson-Nunn M L
9:30 AM  Sullivan J T & Wilson T J
9:30 AM  Thompson A J & W J
9:30 AM  Warren N J & A M J
9:30 AM  Whiley J M K & Coakley A G
9:30 AM  Zhu S & Zheng R

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Turnbull
9:30 AM   Kornehna T A V & Kent J J
9:30 AM  Bland L C & Gray G D
9:30 AM  Broome D S & C A
9:30 AM  Cichero E L & L J
9:30 AM  Collins A & Hunt V
9:30 AM  Dobosch T & Oldman S L
9:30 AM  Hall B A & S
9:30 AM  Hayes M & L
9:30 AM  Hiu C T & Lai Y F
9:30 AM  Mcgeachie J M & L H
9:30 AM  Millers C J & M L R
9:30 AM  Morris H G & Felderhof M T
9:30 AM  Neilsen P E & E D
9:30 AM  Palmer K M & Goncalves D'Almeida J
9:30 AM  Pinero H A & P A
9:30 AM  Robson J D & B
9:30 AM  Sauverain C A & C C
9:30 AM  Schuh P A & C M
9:30 AM  Shaw J B & B E
9:30 AM  Turville R J & K M R

No room listed
Before Registrar Turnbull
10:30 AM  Drake L L & Wilson M A
10:30 AM  Ekka P & Sood P
10:30 AM  Heslin D L & French S C
10:30 AM  James R H & S G
10:30 AM  Johnston G W & J A
10:30 AM  Ledbury R I & V R L
10:30 AM  Lee C G & V
10:30 AM  Lewis S R & J C
10:30 AM  Stanley R L M & Meleisea T F
10:30 AM  Wright N E & B L
10:30 AM  Young L D & K L

LEVEL 4, HEARING ROOM 1
Before Registrar Turnbull
11:30 AM  Accardo J A & D A J
11:30 AM  Aldescu I & N
11:30 AM  Bloom C E L & I J
11:30 AM  Brodie-Orr J R & Orr S A
11:30 AM  Charters P A & R H
11:30 AM  Ewan C F & R G
11:30 AM  Fenech S A & L R
11:30 AM  France A A & C H
11:30 AM  Harch K E & D W
11:30 AM  Landouw K L & W R
11:30 AM  Law T & Ma C W G
11:30 AM  Le P V & Vu T T T
11:30 AM  Leung S & Lee S
11:30 AM  Macdonald C G & D J
11:30 AM  O'Neill T L M & Holzwart G A
11:30 AM  Sandoval Palacios M E & Palacios Deras G A
11:30 AM  Stapley C J & J M
11:30 AM  Wheatley L S & M F
11:30 AM  Williams B D & Chant D M
11:30 AM  Wills D J & D J
2:00 PM   KruegerS M & Tsang R L
2:00 PM   Lach V & Sos S
2:00 PM   Luxton L L & Bowmast C D
2:00 PM   Vandenbrink M & Mckenzie N M
2:00 PM  Alifrangis K & P A
2:00 PM  Beckmann S A & Pragasam G
2:00 PM  Best B A & M M
2:00 PM  Clayton K L & G R
2:00 PM  Constance P & K J
2:00 PM  Cook J S & Mackenzie-Cook L J
2:00 PM  Del Monte P J & L L
2:00 PM  Dixon J N & Sanzone L C
2:00 PM  Eccleston B K & S J
2:00 PM  Edwards G R & L F
2:00 PM  Gebreslase G S & Mersne T T
2:00 PM  Gillard J W & K L
2:00 PM  Goswami K H & Gosai D M
2:00 PM  Gregoratos K C & Watson T E
2:00 PM  Hayter M J F & B M
2:00 PM  Hornsey J R & M
2:00 PM  Johnson J S & C D
2:00 PM  Kingsley B A & L E
2:00 PM  Lawrence D W R & C A
2:00 PM  Marriott S & B N
2:00 PM  Mason A R & A L
2:00 PM  Masters M J & N S
2:00 PM  Mclean B J & J S
2:00 PM  Murphy D B P & Buckley P A
2:00 PM  Nagra G P S & Nguyen T N T
2:00 PM  Niutta P L & W K
2:00 PM  Panchia D P & R L
2:00 PM  Poverenov D & Poverenova O
2:00 PM  Smith A J & Coffey-Smith B L
2:00 PM  Smith M & Harding-Smith J
2:00 PM  Sutton S J & J K
2:00 PM  Taylor N R & V A
2:00 PM  Thams D A & Uccetta N L
2:00 PM  Tseng W & Cheng Y
2:00 PM  Webb A R & Damerall C E
2:00 PM  Wellington G D & H A
2:00 PM  Winyard B L & Robertson-Hunt A M
2:00 PM  Wright B J & R L
20 March 2019

Before Judge Vasta
COURT NO. 12, LEVEL 2
10:00 AM  BRG1161/2017 CATHERINE MIA HILL v OWEN HUGHES T/AS BEESLEY AND HUGHES LAWYERS

Before Judge Egan
COURT NO. 10, LEVEL 2
9:30 AM  BRG523/2018 RUPINDER PAL KAUR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
12:00 Noon  BRG530/2018 VATANDEEP KAUR KHAIRA v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Lynch
COURT NO. 8, LEVEL 6
9:30 AM  BRG874/2018 DEBORAH JANE STILES v JOHN COLIN BAWDEN
9:30 AM  BRG919/2018 REXEL ELECTRICAL SUPPLIES PTY LTD v SAMUEL JOHN SINCLAIR
9:30 AM  BRG1110/2018 LION FINANCE PTY LTD v IVAN BELOSEVIC
9:30 AM  BRG1169/2018 LION FINANCE PTY LTD v ANGELO J COLANGELO
9:30 AM  BRG1266/2018 LION FINANCE PTY LTD v CHRISTIAN J OLGILVIE-O'NEIL ALSO KNOWN AS CHRISTIAN JAMES OLGILVIE-O'NEIL
9:30 AM  BRG52/2019 BODY CORPORATE FOR RIVERS EDGE HAMILTON CTS 49193 v MATTHEW CHARLES RONALD JONES
9:30 AM  BRG64/2019 BARBERA PROPERTIES PTY LTD (IN LIQUIDATION) v GIATANO BARBERA
9:30 AM  BRG131/2019 AMANDA LEIGH GRAY & ANOR v BRODIE JOHN FAGAN
9:30 AM  BRG132/2019 AUSTRALIAN WAY PTY LTD v PENINA TUIALLI
9:30 AM  BRG134/2019 WIDE BAY CABS PTY LTD v TERENCE JOHN CARSBURG
9:30 AM  BRG141/2019 QUANTUM ASSET MANAGEMENT PTY LTD v PAUL RAYMOND WELLSMORE
9:30 AM  BRG144/2019 JACQUELINE GORE AND ASSOCIATES PTY LTD v ROBERT GREGORY

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

There are no current matters listed

Street Address: Virgil Power Building, Ground Level, 46 East Street (cnr Fitzroy Street), Rockhampton

* Please note the location change from February 2019 to Old Supreme Court Building, 42 East Street, Rockhampton.

20 March 2019

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:15 AM  Priestly G J & Gallagher M
9:15 AM  Reynolds L U & S L
10:00 AM  Sullivan K M & Maddick M B H

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

20 March 2019

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Judge Coates
9:30 AM  Alchin B C P & Cross K S
9:30 AM  Cahill D L & Rankin J R
9:30 AM  Collings K M & L J
9:30 AM  Johnson J & P J
9:30 AM  Lawrence S & Jolley G N
9:30 AM  Ngao K & Dalby T
10:00 AM  Clay S & Cox T P

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Registrar Boyd
9:30 AM  Eales C M & W A
9:30 AM  Jamieson S D & P A
9:30 AM  Jordie-Hamlet C A & Hava J
9:30 AM  Mead A E G & A C
9:30 AM  Paz Moran F & M
9:30 AM  Stewart M J & J M
9:30 AM  Williams S G & S M
9:30 AM  Woodside J A & G
11:00 AM  Forde T M & T A

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Sitting Dates:

Week commencing:

20 May 2019

28 October 2019

There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Sitting Dates:

Week commencing:

25 March 2019

22 July 2019

26 August 2019

2 December 2019

There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Sitting Dates:

22 March 2019

10 May 2019

7 June 2019

26 July 2019

13 September 2019

25 October 2019

6 December 2019

There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Sitting Dates:

Week commencing: 

1 April 2019

13 May 2019

24 June 2019

22 July 2019

19 August 2019

16 September 2019

14 October 2019

11 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Sitting Dates:

4 and 5 April 2019

13 and 14 May 2019

7 June 2019

Week of 10 June 2019

18 and 19 July 2019

29 and 30 August 2019

10 and 11 October 2019

7 and 8 November 2019

Week of 2 December 2019

9 December 2019

There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Sitting Dates:

22 March 2019

3 May 2019

14 June 2019

12 July 2019

9 August 2019*

6 September 2019

4 October 2019

15 November 2019

6 December 2019

*Please note the change in date.

There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Sitting Dates:

4 and 5 April 2019

9 and 10 May 2019

1 and 2 July 2019*

15 and 16 August 2019

26 and 27 September 2019

21 and 22 November 2019

5 and 6 December 2019

*Please note that the date for this circuit has changed.

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

20 March 2019

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM   Wilkey P M & Trickett K F & Ciampa J J & Castro Y
9:30 AM  Barton T A & Martin P J
9:30 AM  Dolling L T & Elfenbein R & M
9:30 AM  Fowler T M & S A
9:30 AM  James N L & Baker S R
9:30 AM  Milics A P & Maikowski C A
9:30 AM  Mullins A & Aloisi R M & Seal C A
9:30 AM  Owen J & Branson J
9:30 AM  Pascoe T & Jamieson K L
9:30 AM  Perkins L A & Walsh D K
9:30 AM  Podbury E N & Wood A J
9:30 AM  Reed J K & Fuller A R
9:30 AM  Relph K C S & Hiebner R M
9:30 AM  Sears C S & Huffa S & M
9:30 AM  Smith M R & Ellsmore L D
9:30 AM  Thain A M & Andrews M L
9:30 AM  Thorpe N M & Doughty J L
9:30 AM  Webb A M & A J
9:30 AM  Wickham G L & P
9:30 AM  Williamson B N & Swensen S
10:00 AM  Cullabine C S & Brooks S J
10:00 AM  James K M & Sutton G J
10:00 AM  Johnson B L & S B & Pearson L
11:00 AM  Konopka E J & Martin R J
11:00 AM  Mason A J & Tatnell S M
11:00 AM  Oake T P & Greenland S R & Greenland F
11:00 AM  Reeve-Fowkes M R & D E
2:15 PM  Meister A B K & Mertiris P
2:30 PM  Coulter-Aplin H & Speers L
3:00 PM  Webb L & Heinrich B S

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:30 AM  Bilney L L & Smith N J
9:30 AM  Clarke P A & Kellermann C L
9:30 AM  Ebert T J & Bellon J M
9:30 AM  Holtman M J E & A M
9:30 AM  Huelin R & Henderson K
9:30 AM  Mudge D G & Kernich T L
9:30 AM  Partridge J & R
9:30 AM  Shah H S & D
10:00 AM   Abrahamson S J & Schubert R D & Peters P R

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
9:15 AM  Nelson M J & G F

1:39 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar De Corso
9:15 AM  Axford S W & Brookes C E

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
11:00 AM  Hinkley D L & P M H

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar De Corso
2:30 PM  Byrne A R & Rogers N E N
2:30 PM  Seery R A & O'Dea D A
2:30 PM  Thompson B R & Parkinson K R
20 March 2019

Before Judge Street
COURT NO. 2 LEVEL 1
9:30 AM  ADG279/2018 GIUSEPPE PARENTE v TEEBOSS PTY LTD & ORS
9:30 AM  ADG27/2018 AFF18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  ADG493/2018 KERRIE ANN O'CONNELL v THE COMMONWEALTH OF AUSTRALIA
10:30 AM  ADG61/2018 ANT18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
12:00 Noon  ADG475/2017 FCS17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  ADG37/2017 ALQ17 v MINISTER FOR IMMIGRATION & BORDER PROTECTION & ANOR

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Sitting Dates:

Week commencing:

17 June 2019

21 October 2019

There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Sitting Dates:

Week commencing:

6 May 2019

19 August 2019

18 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

20 March 2019

COURT 7, 1ST FLOOR
Before Judge McGuire
9:30 AM  Browning K B & Mckay J I
9:30 AM  Chatterton K E & Geard M
9:30 AM  Clarke G M & Clarke D J & Curtains & Finishings Pty Ltd & Corrick P E
9:30 AM  Gray,S I & Anderson, M J
9:30 AM  Kenwright R R & Cassidy M D
9:30 AM  Muller J W & Ferguson H M
9:30 AM  Nguyen N C & Joseph R O
9:30 AM  Williams B M & A J & J E & Earp D M
10:00 AM  Clarkson M S & D S
10:00 AM  Corbin G C & B
10:00 AM  Forbes J A & Wilson P A
10:00 AM  Rayner P J
10:00 AM  Vernon S M M & Rose T R

COURT 6, 1ST FLOOR
Before Registrar Weidmann
9:30 AM  Barwick L N & Adkins S C
9:30 AM  Delaney P L & Martyn P K
9:30 AM  Eggins P A & Elliott V
9:30 AM  Evans B A & R A
9:30 AM  Norris A L & J G
9:30 AM  Oldham K L & Pepper A G
20 March 2019

Before Judge Riethmuller
COURT 1, LEVEL 2
10:00 AM  (P)LNG45/2018 DQL18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:30 PM  (P)LNG63/2018 EWJ18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Sitting Dates:

Week commencing:

8 April 2019

6 May 2019

15 July 2019*

9 September 2019*

5 November 2019*

11 November 2019 (week 2)*

2 December 2019*

*Please note the change of sitting date.

There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Important information for Melbourne Registry

Please allow at least 30 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

20 March 2019

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Hartnett
9:45 AM  Allsopp S G & A L
9:45 AM  Astin A & R
9:45 AM  Bartlett M R & L J
9:45 AM  Bialobrzeski B P & Schiller R C
9:45 AM  Bilanovic O & F
9:45 AM  Borg B & Lucas C W
9:45 AM  Cacic S & Tran T B C
9:45 AM  Decarli E & Morris C W
9:45 AM  Dunn J J & Compt R J
9:45 AM  Ferrier D & Doe F
9:45 AM  Gear D G & K L
9:45 AM  Kessoudakis S & Anastasi A
9:45 AM  Kiskiras C & Rogan D
9:45 AM  Lubajo N & Muteithia J W
9:45 AM  Mcconnell W C & Holmes H R
9:45 AM  Millen R & G B C
9:45 AM  Negus R J & P A
9:45 AM  Newlands J D & Payne S
9:45 AM  Pettifer L A & Danes R P
9:45 AM  Sadovy M & A J
9:45 AM  Sham-Yuen N V & Marino L
9:45 AM  Singh S & Dargaville M J
9:45 AM  Skoric L & C M
9:45 AM  Tran N Q & Nguyen S
9:45 AM  Verleys-Donk A & P
9:45 AM  Veskovic S & N
9:45 AM  Wisbey M J & Bridge N P
10:00 AM  Burgess C L & Williams S R

COURT 2H, LEVEL 2
Before Judge Bender
9:30 AM  Cao K A & Nguyen T T
9:30 AM  Griffith T A & N
10:00 AM  Bechaz H E & R S T
10:00 AM  Whittle S L & Minto S H

COURT 2F, LEVEL 2
Before Judge Curtain
9:45 AM  Manesh Z & Naseri M
10:00 AM  Mallia S & Moore L
10:00 AM  Van Peelen R C & M J
10:00 AM  Frichot N J & F A

COURT 6D, LEVEL 6
Before Judge Curtain
10:00 AM  Van Peelen R C & M J

COURT 6C, LEVEL 6
Before Judge Small
9:30 AM  Al Naseri T & Al Fahdawi R
9:30 AM  Cook J A V & Hanning Z T
9:30 AM  Invelito B J & Labran A
9:30 AM  Norris A J & Yates L
2:15 PM  Davis M A & Sunderland P H

COURT 6G LEVEL 6
Before Judge Stewart
9:45 AM  Hayes S & Glennie M
9:45 AM  Tanny W & Diwan I
10:00 AM  Dedic S & Puccio M
10:00 AM  Henderson M J & Butler A M
10:00 AM  Larcombe R J & Pisasale D J
10:00 AM  Sane V & V
10:00 AM  Walsh N P & L J
10:00 AM  Withanagamage A M & Dasanayaka U A

COURT 6J LEVEL 6
Before Judge McNab
9:45 AM  Shears M & J R

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge A Kelly
9:45 AM   Strauch A S & Molenkamp K L
9:45 AM  Harding J A & Fleming G N
9:45 AM  Jamieson E C & A B
9:45 AM  Laponder G P & Palfi E
9:45 AM  Marantelli G P & E
9:45 AM  Mccallum C A & O'Leary J T
9:45 AM  Morley D & Mills M
9:45 AM  Morrison T A & Standen S
9:45 AM  Nelson F M & Sackor M
9:45 AM  Paton H N & M J
9:45 AM  Petrov S & Dojcinovski S
9:45 AM  Pierce J K & Dewhurst N G
9:45 AM  Saleem F & Khan E H
9:45 AM  Shingles L & Bradford J J E
9:45 AM  Stanley E M & Sirrell S C & Stanley B
9:45 AM  Stowe S K & K J
9:45 AM  Vella D & Andjelic J
2:15 PM  Witecki S & Howell D J

COURT 6F LEVEL 6
Before Judge Carter
9:45 AM  Chappell T & Richardson M
9:45 AM  Mollison S J & P A

COURT 6F LEVEL 6
Before Judge Boymal
9:45 AM  Annable C & M A
9:45 AM  Duong M T & Ngo V H

MLM CHAMBERS
Before Registrar Kaur
8:30 AM  Bui T N T & Vandy J
20 March 2019

Before Judge Hartnett
COURT 2A LEVEL 2
2:15 PM  MLG44/2017 AZHERUDDIN MOHAMMED v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Riley
COURT 2E LEVEL 2
10:00 AM  MLG1855/2017 EVAN BROUMOS v HENRY SIMON AUTOMOTIVE PTY LTD & ORS
10:00 AM  MLG365/2019 RICHARD COSTELLO v SARGEANT TRANSPORT SERVICES PTY LTD

Before Judge Mercuri
COURT 6E LEVEL 6
9:30 AM  MLG1082/2017 CFI17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:00 AM  MLG3601/2018 DARYL HARBERGER v ENGINEERING AUSTRALIA PTY LTD
10:00 AM  MLG3603/2018 MARC PENHALL v ENGINEERING AUSTRALIA PTY LTD
10:00 AM  MLG3600/2018 NICHOLAS DONOHUE v ENGINEERING AUSTRALIA PTY LTD
10:00 AM  MLG3605/2018 GEORGE WILSON v ENGINEERING AUSTRALIA PTY LTD
10:00 AM  MLG3604/2018 ROBERT SUTHERLAND v ENGINEERING AUSTRALIA PTY LTD
10:00 AM  MLG3602/2018 GREG PATERSON v ENGINEERING AUSTRALIA PTY LTD

Before Judge Baird
COURT 6D LEVEL 6
9:30 AM  MLG52/2019 OTTER PRODUCTS, LLC v CONPHONE PTY LTD
9:30 AM  MLG112/2019 HUGO BOSS TRADE MARK MANAGEMENT GMBH & CO. KG & ORS v DANNY COTTA PTY LTD & ANOR

Before Judge Blake
COURT 6H LEVEL 6
9:30 AM  MLG399/2019 CATHERINE Y HSAO v CDC OAKLEIGH PTY LTD
10:00 AM  MLG1462/2018 FAIR WORK OMBUDSMAN v NOBRACE CENTRE PTY LTD & ANOR

Before Registrar Burns
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  MLG1764/2018 PAUL WAITING v ALLIED EXPRESS TRANSPORT PTY LIMITED

Before Registrar Stone
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
4:00 PM  MLG1816/2018 MARIANNA TAYLOR v MARIE BRERETON DESIGNS AUSTRALIA PTY LTD

Before Registrar David Ryan
COURT 8H LEVEL 8
10:00 AM  MLG594/2018 VIKAS ATTRI v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG752/2018 CHEENU VERMA v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG753/2018 SINDER PAL KAUR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG754/2018 GURJANT SINGH GILL v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG755/2018 BKM18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG756/2018 BKO18 & ORS v IMMIGRATION ASSESSMENT AUTHORITY & ANOR
10:00 AM  MLG759/2018 BLS18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG760/2018 TARANPREET SINGH DHALIWAL v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG764/2018 BLW18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG767/2018 BMO18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG768/2018 BMT18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG769/2018 BMW18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG770/2018 BMZ18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG771/2018 BNA18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG772/2018 BNB18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG773/2018 BNC18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG775/2018 PARDEEP SINGH GREWAL v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG779/2018 BMN18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG780/2018 BKN18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG781/2018 BMR18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG782/2018 BMS18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG783/2018 BNL18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG784/2018 BNN18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG786/2018 JASVIR SINGH DHALIWAL v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG787/2018 ABDUL KHABEER MOHAMMED v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG788/2018 BNO18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG790/2018 ROHIT GABBA v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG791/2018 BNQ18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG792/2018 BNS18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG793/2018 HARPREET SINGH BAJWA v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG794/2018 BNW18 & ANOR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG801/2018 BOO18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG802/2018 TO TAM PHUNG v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG804/2018 BOP18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG808/2018 BOY18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG809/2018 SUMAN SUBEDI v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG810/2018 CHATHURA SANJEEWA COORAY PESTERUWE LIYANARALALAGE v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG811/2018 BOX18 & ORS v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG814/2018 RAMANDEEP SINGH v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  SYG910/2018 BQN18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG3860/2018 GPB18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  MLG5/2019 AAL19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

20 March 2019

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
10:00 AM  Healy N J & Numode W J
10:00 AM  Bennett T J & Mcmahon S A
10:00 AM  Bijelac P & M
10:00 AM  Faulds D M & J E
10:00 AM  Hondros N & S
10:00 AM  Hopcraft T J & Hopcraft B J & Wagner D C M B
10:00 AM  Kapur T & R
10:00 AM  Kaur H & Dhillon G S
10:00 AM  Kesarimayavan K & Thirumal S
10:00 AM  Kuyer S & Cantwell L M
10:00 AM  Lau A & Brown N
10:00 AM  Lyon M J & R J
10:00 AM  Marriott M A & Foley C T
10:00 AM  Norton C J & J J A
10:00 AM  Relf K M & Mcalpine F
2:15 PM  Blake M & K & Weidner L M

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Ali M & Pitman C
10:00 AM  Cheng C & W
10:00 AM  Gordon K & King M & Gordon C
10:00 AM  Hohaia J J & Burrows N
10:00 AM  Pankhurst C & Sutton-Smith P & Braithwaite B L
10:00 AM  Sibley M M & Provis B E F
10:00 AM  Tong L & Tzitsikas A

COURT 1, LEVEL 1
Before Registrar Riddiford
9:30 AM  Bakhshandeh R & Atshani H
9:30 AM  Begum S & Karim A
9:30 AM  Ean P & Ly F M
9:30 AM  Fox B J & C A
9:30 AM  Golis D K & Crabtree A M
9:30 AM  Hames S A & R L
9:30 AM  Harry R J & P T
9:30 AM  Kelly A W & J
9:30 AM  Porter K E & G K
9:30 AM  Sun J & Zhang X
10:30 AM  Barboza-Argoon A A & Argoon R E B
10:30 AM  Boundy S J & Badenhop L W
10:30 AM  Darbyshire G B & Castel L J
10:30 AM  Dryden J & Kirkup D B
10:30 AM  Edmonds L J & S K
10:30 AM  Hae Hae T M & D M
10:30 AM  Hunt T G & S
10:30 AM  Ingram M S & Barton R D
10:30 AM  Ji L & Yang H
10:30 AM  Kaur D & Singh S
10:30 AM  Lam T T H & Nguyen P
10:30 AM  Lark T L & D M
10:30 AM  Levenderis R E & S
10:30 AM  Mietz A T & S T
10:30 AM  Phillips A R & Chiffey-Gray K A
10:30 AM  Podesta K A & Page L
10:30 AM  Rodriguez J A & M
10:30 AM  Rowe C A & Sheppard R J
10:30 AM  Saunders K R & A E
10:30 AM  Verhoef A H N & Verhoef-Jenkins J
11:30 AM  Ahmady M & Armyoun A
11:30 AM  Breckon S K & M L
11:30 AM  Columbine T J & N G
11:30 AM  Cozzi S E & A D
11:30 AM  Dang T T H & Truong D H
11:30 AM  Hudgell L & R A
11:30 AM  Hunt N J & K R
11:30 AM  Ibarra L D L & Sandoval J A
11:30 AM  Jolley W M & I T
11:30 AM  Kirpitchenko A & L
11:30 AM  Klein Y & Toporsky Z
11:30 AM  Morton A C & C M
11:30 AM  Nand V V & Lata N N
11:30 AM  Nicole L & Alec I
11:30 AM  Nielsen J L & J P
11:30 AM  Wells A J & Pavlich A R M
11:30 AM  Williams J I & C S
11:30 AM  Wintle D J & Emily Joy W
11:30 AM  Young L & J A
2:00 PM   Clement-Remy M P & Credlin K
2:00 PM   Dalirno & Mulia D
2:00 PM   Lau S W & Shum H P
2:00 PM  Aberle G S & K E
2:00 PM  Baptis J W & C J
2:00 PM  Bates C B & Bates Webb K M
2:00 PM  Birch J M & K M
2:00 PM  Fairbairn P W & L M
2:00 PM  Felicite J A & Grancourt M M
2:00 PM  Gilbert R & M M
2:00 PM  Harvey K N & Allan J A
2:00 PM  Hutchinson M A & S G
2:00 PM  Ivkovic D & B
2:00 PM  Klimecki C J & Considine J S
2:00 PM  Larizza P C J & Kay C J
2:00 PM  Ling C I & N L
2:00 PM  Lovell J P & J L
2:00 PM  Manovski S & V M
2:00 PM  Mcfarland M L & M L
2:00 PM  Mcgarraghy D G & K A
2:00 PM  Men T V & S
2:00 PM  Ozturk D & D
2:00 PM  Phillips T M & White J
2:00 PM  Quigley P A & L J
2:00 PM  Regalado Morataya M & Regalado S L
2:00 PM  Stubbs N E & G C
2:00 PM  Te C S & A
2:00 PM  Trinh H M & T T H

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Sitting Dates:

Week commencing:

13 May 2019

5 August 2019

30 September 2019

18 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Sitting Dates:

Week commencing:

27 May 2019

26 August 2019

18 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Sitting Dates:

Week commencing:

1 July 2019

30 September 2019

9 December 2019

There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Sitting Dates:

Week commencing:

8 April 2019

13 May 2019

16 September 2019

11 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Sitting Dates:

Week commencing:

5 July 2019

25 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Sitting Dates:

Week commencing:

13 May 2019

12 August 2019

11 November 2019

There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Sitting Dates:

Week commencing:

25 March 2019

17 June 2019

21 October 2019



25 March 2019

No room listed
Before Judge Harland
10:00 AM  Foster N M & Kerr D G

WARRNAMBOOL CIRCUIT
Before Judge Harland
10:00 AM  Antony B A & K
10:00 AM  Austen F M & D C
10:00 AM  Barfoot T F & L J
10:00 AM  Baudinette E L & Eagle R R
10:00 AM  Berry M I & J
10:00 AM  Bishop D W & Balcombe S J
10:00 AM  Broad N S & Hooley Z R
10:00 AM  Brown J L & Turner E H
10:00 AM  Byron S M & D G
10:00 AM  Caldwell J T & Pannenburg K L
10:00 AM  Carr P J & Beaton S
10:00 AM  Clark S N & Carmichael C L
10:00 AM  Collins K M & G J
10:00 AM  Coolwell T & Collyer N
10:00 AM  Cornelissen D L & P F
10:00 AM  Davey C P & Bayley K
10:00 AM  Deacon J D & Clark K H
10:00 AM  Delaney E A & Beveridge B A W J & Clark D
10:00 AM  Finlayson P A & A R
10:00 AM  Fitzpatrick S E & Chestnut G
10:00 AM  Forrest A S & Smits A D
10:00 AM  Foster N M & Kerr D G
10:00 AM  Green M M & Cates L D S
10:00 AM  Grey A P & J L
10:00 AM  Haebich S S & Banninglover H
10:00 AM  Hedditch J N & K
10:00 AM  Henderson C J & Jarrett R W
10:00 AM  Hill J C & C L
10:00 AM  Hull A P & F J
10:00 AM  Husson K A & Holmberg P
10:00 AM  Huth M R & Mcdonald J L
10:00 AM  James C & B
10:00 AM  Johnson C M & Caveny J W
10:00 AM  Jolly D A T & Oakley T
10:00 AM  Jolly M H & Lewis K L
10:00 AM  Kelly S L & J F
10:00 AM  Kolosche S & Jeremy B
10:00 AM  Kort J & M
10:00 AM  Kumar R & Smith L K
10:00 AM  Lambert S W & Haigh K L
10:00 AM  Lane J R & Templeton Mclean M
10:00 AM  Little K L & Richards D J M
10:00 AM  Lynch T J & Mcconnell B K
10:00 AM  Marsh E & Harold K
10:00 AM  Mayne A M & A J
10:00 AM  Mckenzie J L & Balcombe M A
10:00 AM  Mckenzie T M & Treloar K L
10:00 AM  Meehan J & Little A W
10:00 AM  Monagle J & Primmer T M
10:00 AM  Morton J N & N L
10:00 AM  Naga Z & Ali F
10:00 AM  Newling C R & Polglaise K
10:00 AM  Noonan J A & L G
10:00 AM  Nugent J J & Newby K L
10:00 AM  O'Connell T A & T M
10:00 AM  O'Neill P J & Martin B J
10:00 AM  Pearce A R & K A
10:00 AM  Prebble S M & Pennell G W G
10:00 AM  Prisco A L & A J
10:00 AM  Reilly M M & G W
10:00 AM  Rowett S A & Williams D J
10:00 AM  Savage P R & J A
10:00 AM  Scott E J P & Winters Kelly M S
10:00 AM  Sinclair T C & V M
10:00 AM  Stanley S L & M K
10:00 AM  Vanstone B M J & Wilkinson Z M
10:00 AM  Wallis A D & P L
10:00 AM  Warner-Baker T & Stiff J
10:00 AM  Warren L & Mcdonald S
10:00 AM  Watson R & M
10:00 AM  Watts T & Kilkenny N G
10:00 AM  Wood M S & Tolland A J
10:00 AM  Wylie J S & Harradine T A


26 March 2019

No room listed
Before Judge Harland
10:00 AM  Johns M & Mcgregor B


28 March 2019

WARRNAMBOOL CIRCUIT
Before Judge Harland
9:30 AM  Riddell S & Lackenby J

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave. PERTH

20 March 2019

Before Judge Kendall
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
10:15 AM  (P)PEG262/2018 COG18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)PEG311/2018 PAUL MALYON v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Judge Baird
COURT ROOM NOT ASSIGNED

Before Registrar Benter
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
10:00 AM  (P)MLG3156/2018 FOH18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:10 AM  (P)PEG69/2019 AQF19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:20 AM  (P)PEG73/2019 DEA18 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:30 AM  (P)PEG74/2019 PLAINTIFF P40/2018 & ORS v MINISTER FOR HOME AFFAIRS
10:40 AM  (P)PEG75/2019 ASJ19 & ANOR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:50 AM  (P)PEG77/2019 ASQ19 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:00 AM  (P)PEG35/2019 AKM19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS AND ANOR
11:10 AM  (P)PEG84/2019 AXS19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR